Mieszkańcy Korsz odetchną! ZAP Sznajder musi zakończyć produkcję – Magna Masuria

Mieszkańcy Korsz odetchną! ZAP Sznajder musi zakończyć produkcję

0

W wyniku interwencji Senator Lidii Staroń Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego stwierdził wygaśnięcie pozwolenia zintegrowanego dla Zakładu ZAP Sznajder Batterien S. A. Oddział Produkcyjny w Korszach. Zakład nie ma już prawa działać! Decyzja jest prawomocna.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte dzięki Pani Senator, która wskazywała na liczne nieprawidłowości w działalności Zakładu.

Przedmiotowa decyzja to szczęśliwy finał wieloletniej wspólnej walki Pani Senator i mieszkańców Korsz – zrzeszonych w Komitecie na rzecz Ochrony Środowiska i Zdrowia Mieszkańców miasta Korsze – o czyste i zdrowe środowisko. Początki walki sięgają 2014 r., kiedy to wykryto u dzieci z Korsz podwyższone stężenie ołowiu we krwi. Mieszkańcy, przerażeni zatruwaniem środowiska przez Zakład i w obawie o swoje zdrowie protestowali, domagając się zamknięcia Zakładu.

Pomogła im Senator Lidia Staroń. Jeszcze jako poseł złożyła zawiadomienie do prokuratury… Interweniowała u Ministra Środowiska, w NIK, GINB… Wywalczyła prawo do informacji o środowisku – upublicznienie licznych niekorzystnych opinii m. in. dot. stanu technicznego kanalizacji przemysłowej pod Zakładem…

W czerwcu 2019 r. były dyrektor Zakładu został prawomocnie skazany za dopuszczenie do zanieczyszczenia ziemi, wody i powietrza w odległości co najmniej do 200 metrów od terenu zakładu w stopniu, które mogło stworzyć potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Sławomirowi W. zasądzono 30 tys. zł grzywny i 20 tys. zł nawiązki.

W lipcu 2019 r. Zakład zaprzestał produkcji na czas nieokreślony, a dziś – nie ma już formalnie prawa działać! Mieszkańcy w końcu nie muszą obawiać się o swoje zdrowie i życie!

Przygotowała: Sylwia Napiórkowska, Biuro Senatorskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *