MRĄGOWO: Jechał na podwójnym gazie z zakazem prowadzenia pojazdów – Magna Masuria

MRĄGOWO: Jechał na podwójnym gazie z zakazem prowadzenia pojazdów

0

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko dla samych kierujących, ale dla innych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę i odpowiedzialność są osoby, które ryzykują własne życie i innych. O braku pobłażliwości dla takich zachowań przekonał się 34-latek. Mężczyzna miał ok promil alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Prowadzenie pojazdu polega na wykonywaniu jednocześnie kilku czynności. Aby bezpiecznie kierować samochodem, trzeba zachowywać czujność, podejmować szybkie decyzje od których nie raz zależy życie i zdrowie innych uczestników ruchu oraz wykonywać na podstawie tych decyzji określone manewry. Picie alkoholu wpływa ujemnie na szeroki zakres umiejętności niezbędnych do wykonywania tych zadań.

We wtorek (02.08.2022r) ok godz. 1:30 w Mrągowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej VW Passata. Podczas rozmowy z kierowcą funkcjonariusze wyczuli od niego zapach alkoholu, wobec czego sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie alkomatem wykazało, że miał ok promil alkoholu w organizmie. W trakcie sprawdzania danych osobowych okazało się, że 34-latek w ogóle nie powinien wsiąść za kierownicę, ponieważ ma wydany przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na tym jego podróż się skończyła, a za swoją nieodpowiedzialność będzie tłumaczyć się przed sądem.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15 przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *