MRĄGOWO: Oszuści wyłudzili od seniorki ponad 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH! – Magna Masuria

MRĄGOWO: Oszuści wyłudzili od seniorki ponad 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

0

Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów są cały czas aktywni. Podszywają się pod członków rodziny, znajomych, policjantów, prokuratorów czy adwokatów. Zawsze jednak chcą, by przekazać im pieniądze przez tajemniczego kuriera lub wykonując przelew. Pamiętajmy, policjanci nigdy nie zażądają od nas przekazania gotówki w żaden sposób. Policjanci nigdy nie angażują nas w swoje realizacje, nie dopytują o stan konta, nie wymagają robienia żadnych przelewów.

W niedzielę (25.09.2022r.) 73-letnia mieszkanka powiatu mrągowskiego odebrała połączenie telefoniczne, gdzie w słuchawce usłyszała zapłakany głos, który przedstawił się jako jej dobra znajoma. Z uwagi na to, że rozmówczyni miała zrozpaczony głos, 73-letnia kobieta nie była w stanie rozpoznać jej głosu.  Rozmówczyni poinformowała ją, że jej mąż brał udział w wypadku drogowym i potrzebuje pieniędzy na kaucje. Następnie do rozmowy włączył się oszust przedstawiając się jako policjant. Mężczyzna instruował telefonicznie seniorkę co ma zrobić, aby mąż tej znajomej nie trafił za kratki. 73-latka chcąc pomóc swoim znajomym zgodnie z instruktażem przygotowała całe oszczędności jakie posiadała to jest ponad 102 tyś zł i miała je przekazać kurierowi, który miał od niej odebrać te pieniądze. Po pewnym czasie do drzwi kobiety zapukał mężczyzna podający się za kuriera, któremu przekazała pieniądze. Oszust udający policjanta cały czas był z seniorką na linii i nie kazał się jej rozłączać. Po przekazaniu pieniędzy zaczął ją dalej wypytywać o kosztowności jakie ma w domu. W tym momencie kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszustwa. Rozłączyła się i zadzwoniła do znajomej, która rzekomo prosiła ją o pomoc. Okazało się, że nic takiego nie miało miejsca, wobec czego seniorka powiadomiła o zdarzeniu policję.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za policjantów, znajomych bądź  członków rodziny lub proszą o przekazanie danych osobowych, bankowych lub  pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie znane nam  numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer alarmowy 112.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *