MRĄGOWO: Złapano oszusta i odzyskano 235 tysięcy złotych – Magna Masuria

MRĄGOWO: Złapano oszusta i odzyskano 235 tysięcy złotych

0

obrazek poglądowy

Dużym sukcesem zakończona została sprawa prowadzona przez mrągowskiego policjanta. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu policjanta oraz prokuratora nadzorującego postępowanie, a zwłaszcza dzięki szybkiej reakcji, sprawca oszustwa dokonanego na szkodę mieszkanki powiatu mrągowskiego usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany.

W listopadzie 2022r. do mrągowskiej komendy przyszła 58-letnia kobieta informując, że padła ofiarą oszustwa, tracąc 235 000 zł. Pokrzywdzona zeznała, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie. Rozmówca manipulując rozmową, przekonał swoją ofiarę, że jej oszczędności w banku są zagrożone. Wywierając na kobiecie presje czasu i wzbudzając realne poczucie zagrożenia, doprowadził do tego, że przekazała oszustom oszczędności całego życia.

Policjant, któremu została przydzielona do prowadzenia ta sprawa, nie tracąc czasu rozpoczął ustalenia. Dzięki jego bardzo szybkim działaniom oraz bardzo dobrej współpracy z Prokuraturą Rejonową w Mrągowie, pieniądze, które pokrzywdzona przekazała oszustom zostały zablokowane, co uniemożliwiło im ich wypłatę i zabezpieczone do czasu zakończenia postępowania.

Funkcjonariusz we współpracy z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej z Mrągowa skrupulatnie zbierał materiał dowodowy, który doprowadził go do ustalenia danych sprawcy tego oszustwa, a następnie zatrzymania go na terenie województwa śląskiego. Okazał się nim 39-letni mieszkaniec Bielsko-Białej. Mężczyzna został zatrzymany pod jednym z adresów, które zostały ustalone jako potencjalne miejsca jego zamieszkania. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa na kwotę 235 000zł, co stanowi mienie znacznej wartości, do którego się nie przyznał i odmówił składania wyjaśnień. Po zapoznaniu z aktami sprawy Prokurator Rejonowy w Mrągowie zwrócił się do Sądu Rejonowego w Mrągowie z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, do którego sąd się przychylił. W tym momencie sprawa się jeszcze nie skończyła, ustalany jest też możliwy udział 39-latka w innych oszustwach.

Mrągowski kryminalny już ustalił, że mieszkanka powiatu to nie jedyna osoba, która padła ofiarą 39-letniego oszusta. Kilka dni wcześniej w podobny sposób oszukał 73-letniego mieszkańca powiatu oleśnickiego. Po przejęciu przez Komendę Powiatową Policji w Mrągowie postępowania z innej jednostki Policji, 39-letni oszust usłyszał również zarzut oszustwa mieszkańca powiatu oleśnickiego na kwotę 272 000zł, co stanowi również mienie znacznej wartości.

W lipcu tego roku postępowanie prowadzone przeciwko 39-letniemu mieszkańcowi Bielska-Białej zostało zakończone skierowaniem przeciwko niemu aktu oskarżenia do sądu.

Za oszustwo, w przypadku, gdy mamy do czynienia z mieniem znacznej wartości, zagrożenie karą wynosi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *