NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (11 – 18 listopad) – Magna Masuria

Kętrzyn: Niebezpieczne znalezisko pochodzące z okresu II wojny światowej

Pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej został znaleziony podczas prac polowych. W akcji brał udział policyjny pirotechnik i policjanci, którzy zabezpieczali teren. Niebezpieczne znalezisko zostało zabrane i zneutralizowane przez saperów z Jednostki Wojskowej z Giżycka.

We wtorek (10.11.2020) kwadrans przed godz. 12:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że na polu uprawnym nieopodal lotniska w Wilamowie podczas prac polowych zostało wykopane niebezpieczne znalezisko. Na miejscu policjant z przeszkoleniem minersko-pirotechnicznym potwierdził, że znaleziony przedmiot to pocisk artyleryjski o długości 27 cm i średnicy 8 mm, produkcji niemieckiej,  pochodzący z okresu II wojny światowej. O zgłoszeniu natychmiast został powiadomiony patrol saperski z Giżycka. Pocisk został zabezpieczony i zneutralizowany na poligonie.

Przypominamy !

W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję. W żadnym wypadku nie dotykajmy, nie przenośmy tych przedmiotów. W miarę możliwości oznaczmy miejsce, w którym znajdują się niewybuchy, nie dopuśćmy by inne osoby naraziły się na niebezpieczeństwo.

Kętrzyn: Uwaga na fałszywe linki

Epidemia koronawirusa spowodowała, że część z nas wiele spraw załatwia w sieci. Kupujemy towary, usługi czy opłacamy rachunki. Jest to wygodne narzędzie, dzięki któremu możemy ograniczyć kontakt z innymi osobami. Należy jednak pamiętać, że sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej kontroli. Aby nasze środki były bezpieczne podczas zakupów w „sieci” nie należy działać pochopnie.

Większość przedsiębiorstw oferujących swoje usługi w Internecie dokłada maksymalnych starań, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo, np. banki, sklepy internetowe o ugruntowanej opinii, portale aukcyjne. Stosowanie się do ich regulaminów lub instrukcji, da nam podstawy do tego, że nasze finanse będą bezpieczne. Jednak nawet najlepsze mechanizmy będą całkowicie nieprzydatne, kiedy użytkownik tych usług nie będzie stosował się do zasad bezpieczeństwa, nie będzie miał świadomości czyhających na niego zagrożeń, niezweryfikowanych i zaakceptowanych przez niego w pośpiechu i bez zastanowienia. Właśnie te ludzkie słabości najczęściej są wykorzystywane przez cyberprzestępców.

We wtorek (10.11.2020) otrzymaliśmy zgłoszenie o oszustwie od mieszkańca Kętrzyna, który w sieci zamieścił ogłoszenie o sprzedaży ubrania. Z mężczyzną skontaktował się potencjalny kupiec, który w trakcie konwersacji poprosił, aby sprzedający wystawił przedmiot z funkcją pobraniową i kliknął w wysłany link. Pokrzywdzony na fałszywej stronie wpisał numer karty oraz wszystkie swoje dane. Po chwili mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszusta, ponieważ z jego konta zniknęło 780 złotych.

Przypominamy o środkach bezpieczeństwa podczas zakupów w Internecie:

  • podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
  • należy korzystać ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali społecznościowych;
  • warto zapoznać się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy;
  • otrzymując ofertę drogą mailową lub sms, nie korzystajmy z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
  • kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność;
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https”, a na końcu symbol zamkniętej kłódki. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze

Kętrzyn: Dzielnicowy zatrzymał pijanego kierowcę z zakazem, który był poszukiwany

Złamanie zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi oraz kierowanie w stanie nietrzeźwości to czyny, o które podejrzewany jest 35-letni kierowca audi. Ponadto zatrzymany przez dzielnicowego mężczyzna, był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W ostatnim czasie, nie był to jedyny kierowca, który swoim postępowaniem zlekceważył obowiązujące przepisy i stanowił zagrożenie na drodze.

Dzielnicowy z komisariatu Policji w Korszach we wtorek (10.11.2020) około godz. 13:45 podczas kontroli swojego rejonu na ul. Mickiewicza zwrócił uwagę na kierującego  audi, który wyglądał jakby zasypiał za kierownicą pojazdu. Funkcjonariusz natychmiast zatrzymał pojazd i kierującego do kontroli drogowej. Już podczas rozmowy z mężczyzną, funkcjonariusz wyczuł od niego woń alkoholu. Badanie wykazało, że 35-latek miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu kierującego w policyjnych systemach okazało się, że posiada aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W toku dalszych czynności wyszło na jaw, że mieszkaniec gminy Korsze jest poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia wolności. Mężczyzna spędzi w więzieniu 4 miesiące za niealimentację. 35-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Wkrótce zostanie przewieziony do Zakładu Karnego gdzie odsiedzi zasądzoną karę. Mężczyzna odpowie także za kierowanie pojazdem wbrew zakazowi oraz prowadzenie pojazdu będąc w stanie nietrzeźwości.

Nie był to jedyny kierowca, który swoim postępowaniem zlekceważył obowiązuje przepisy i stanowił zagrożenie na drodze. We wtorek (10.11.2020) o godz. 21:30 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym do którego doszło na trasie Równina Górna-Drogosze w gminie Korsze. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd uderzył w drzewo, a następnie dachował natomiast w jego wnętrzu znajduje się jedna osoba która jest zakleszczona. Na wskazaną trasę natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący mazdą 69-letni mieszkaniec gminy Barciany na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze gdzie uderzył w drzewo po czym pojazd dachował. Mężczyzna był przytomny. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. 69-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala w Giżycku.

Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem.

Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu zagrażamy nie tylko sobie, ale i innym uczestnikom ruchu drogowego. Chwila naszej nieuwagi może spowodować, że stracimy o wiele więcej niż uprawniania do kierowania. Możemy stracić zdrowie, a nawet życie. Apelujemy do Państwa o rozsądek i rozwagę.

Kętrzyn: Kolejne zdarzenie drogowe w powiecie kętrzyńskim

Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Mokra, śliska nawierzchnia, opady deszczu oraz mgły znacznie pogarszają warunki jazdy oraz wydłużają drogę hamowania pojazdu. W konsekwencji prowadzić to może do kolizji i wypadków drogowych. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia auta – niestety wielu kierowców o tym wciąż zapomina.

W czwartek (12.11.2020) kwadrans po godz. 15:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony o zdarzeniu drogowym do którego doszło na trasie Korsze-Kętrzyn. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd wpadł do rowu i są osoby poszkodowane. Na wskazana trasę zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący fiatem 22-latek nie dostosował prędkości do warunków ruchu, zjechał na pobocze drogi gdzie stracił panowanie nad torem jazdy i wjechał do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia 75-letnia pasażerka pojazdu z urazem kręgosłupa została przewieziona do Szpitala Powiatowego w Giżycku. Kierowca oraz drugi z pasażerów nie doznali obrażeń.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność tak, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezpiecznie dotarł do celu swojej podróży. Bądźmy ostrożni i widoczni podczas poruszania się po drodze.

Kętrzyn: Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia pieszej

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i zachowanie koncentracji na drodze. W Kętrzynie doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego z udziałem osoby pieszej, która została potrącona na oznakowanym przejściu dla pieszych przez kierującą nissanem. 55-letnia piesza została przewieziona do szpitala. W związku ze spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym mundurowi z kętrzyńskiej drogówki zatrzymali prawo jazdy 51-letniej kierującej.

Piesi stanowią najbardziej narażoną na udział w wypadkach grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Odnoszą oni również najpoważniejsze obrażenia w wyniku zdarzeń drogowych. Do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych, czyli miejscach z definicji przeznaczonych dla osób przemieszczających się na własnych nogach, gdzie powinni czuć się bezpiecznie.Do zdarzenia doszło w sobotę (14.11.2020) około godz. 12:45. Oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony o zdarzeniu drogowym na ul. Sikorskiego w Kętrzynie gdzie na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona kobieta. We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierująca nissanem kobieta na oznakowanym przejściu dla pieszych  potrąciła prawidłowo przechodzącą 55-letnią mieszkankę miasta. Pokrzywdzona z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Bartoszycach. Funkcjonariusze za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym zatrzymali kierującej prawo jazdy. Ruch odbywał się wahadłowo.

Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego wypadku drogowego.

Pamiętajmy!

Przejścia dla pieszych to miejsca bardzo newralgiczne, a wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach. Pamiętajmy, że zawsze kierujący zbliżający się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.Kierującemu zabrania się między innymi omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim.

Kętrzyn: Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierującego

2,5 promila alkoholu miał mężczyzna, który wsiadł za kierownicę busa. Został zatrzymany przez innych uczestników ruchu drogowego i oddany w ręce policji.

W sobotę (14.11.2020) o godz. 17:30 policjanci kolejny raz spotkali się ze wzorowa postawą innych uczestników ruchu drogowego, którzy nie zawahali się zatrzymać nietrzeźwego kierującego.

Kierowca jechał w stronę Bartoszyc. Nagle tuż za miejscowością Łankiejmy w gminie Korsze kierujący VW Transporterem zaczął wykonywać manewr zawracania czym zmusił innych uczestników ruchu do gwałtownego hamowania. Kierujący busem mężczyzna nagle przyśpieszyłnie dostosowując prędkości do panujących warunków na drodze, przejechał przez rów, a następnie wjechał na pobliskie pole gdzie pojazd ugrzązł. Dwóch mężczyzn, którzy podróżowali tą trasą nie zawahali się i ujęli kierowcę. Od mężczyzny czuć było alkohol.

Na miejsce został wezwany patrol policji z Korsz. 28-letni kierowca VW, pochodzący z gminy Korsze miał 2,5 promila alkoholu w organizmie i w ogóle nie posiadał uprawnień.

Wkrótce mężczyzna stanie przed sadem.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Przestępcę można zatrzymać zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu, podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Trzeba jednak pamiętać, że takie prawo przysługuje w jednym z dwóch przypadków: gdy zachodzi obawa ukrycia się sprawcy bądź, gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego w ten sposób przestępcę należy niezwłocznie przekazać w ręce policji.

Kętrzyn: Pojechali w sprawie kradzieży, a zatrzymali poszukiwanego

Kętrzyńscy policjanci zostali wezwani do jednej z miejscowości na terenie gminy w sprawie kradzieży. Interwencja niespodziewanie zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny poszukiwanego do odbycia kary pozbawienia wolności.

W sobotę (14.11.2020) kilka minut po godz. 22:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że w jednej z miejscowości w gminie Kętrzyn doszło do kradzieży pieniędzy. Z przekazanych informacji wynikało, że znajomy miał ukraść 300 złotych. Do kradzieży miało dojść podczas wspólnego spożywania alkoholu. W celu wyjaśnienia powodu interwencji na miejsce zostali wysłani funkcjonariusze z zespołu patrolowo-interwencyjnego kętrzyńskiej komendy. Mężczyzna podczas rozmowy z policjantami twierdził, że nic nie ukradł. Funkcjonariusze wylegitymowali osoby. Jak się okazało 35-latek był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Mężczyzna ma do odbycia karę 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą. 35-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Jeszcze dziś trafi do zakładu karnego.

Kętrzyn: Bez maseczki, pijany, agresywny 40-latek wszczął awanturę w sklepie. Trafił do zakładu karnego.

Policjanci z Kętrzyna zatrzymali pijanego 40-latka, który awanturował się w jednym ze sklepów na terenie miasta. Jak się okazało, był poszukiwany przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ. Mężczyzna od 2019 r. nie stawiał się na wezwania sądu. Został aresztowany na 30 dni. Tego samego dnia mężczyzna trafi do zakładu karnego.

W poniedziałek (16.11.2020r.) kilka minut po godz. 13:00 kętrzyńscy policjanci zostali powiadomieni o awanturze, do której miało dojść w jednym z sklepów na terenie miasta. Z przekazanych informacji wynikało, że mężczyzna jest agresywny i nie stosuje się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że nietrzeźwy mężczyzna wszczął awanturę w sklepie, krzyczał, używał słów wulgarnych i nie reagował na prośby personelu by opuścił lokal. W trakcie interwencji policjanci sprawdzili mężczyznę w policyjnej bazie. Okazało się, że 40-latek jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ.  Mężczyzna nie stawiał się na wezwania organu sprawiedliwości jako świadek w jednej ze spraw, dlatego też sąd zdecydował o 30 dniowym areszcie wobec 40-latka. Mężczyzna został zatrzymany, a następnie przewieziony do Zakładu Karnego w Barczewie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *