NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (18 – 25 listopad) – Magna Masuria

Kętrzyn: Policjanci przekazali odblaski wolontariuszom

Kętrzyńscy policjanci przekazali wolontariuszom z Centrum Wolontariatu w Kętrzynie elementy odblaskowe. Wszystko po to by podczas pomocy seniorom nie zapomnieli o tym, że ich własne bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne.

W czwartek (19.11.2020) kętrzyńscy policjanci spotkali się z Panem Januszem Mazurkiewiczem koordynatorem wolontariuszy z Centrum Wolontariatu w Kętrzynie przy ul. Dworcowej. Na ręce Pana Janusza przekazano elementy odblaskowe. Opaski trafią do wolontariuszy, którzy w dobie panującej pandemii okazują pomocną dłoń seniorom z powiatu kętrzyńskiego. W szczególności pomoc ta polega na dostarczeniu seniorom zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Aby znacznie wpłynąć na jego poprawę, warto nosić odblaski. Dbając o bezpieczeństwo wolontariuszy, policjanci z kętrzyńskiej komendy przekazali kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Funkcjonariusze dołożyli cegiełkę od siebie i przekazali wolontariuszom odblaski w postaci opasek by każdy z dobroczyńców był bardziej widoczny na drodze szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok, a widoczność jest zdecydowanie gorsza.  

Pomagając innym nie zapomnijmy o własnym bezpieczeństwie. Noś odblaski, jeden mały odblask ratuje życie!

Kętrzyn: Potrącenie pieszego na pasach. Policjanci przypominają o szczególnej ostrożności.

Piesi, rowerzyści i motorowerzyści to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są oni najbardziej narażeni na tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przez kierowców, gdy zbliżają się do takich miejsc jak przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Tej uwagi niestety zabrakło kierowcy VW, który w Kętrzynie na oznakowanym przejściu potrącił 63-latka. Mężczyzna z urazem głowy została przetransportowana do szpitala.

Z policyjnych danych wynika, że najczęstszym powodem niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych jest niedostosowanie prędkości przez kierujących do warunków panujących na drodze oraz nieustępowanie pierwszeństwa oraz wtargnięcia przez pieszych na jezdnię. Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach, a pieszy nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu – nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własne ciało i zdrowy rozsądek.

W piątek  (20.11.2020) doszło niestety do kolejnego groźnego zdarzenia na przejściu dla pieszych. Kilka minut po godz. 11:00 na ul. Chopina w Kętrzynie doszło do potrącenia pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący pojazdem m-ki VW Touran nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, który schodził już z oznakowanego przejścia. Został mu do pokonania ostatni fragment przejścia. Niestety samochód był szybszy. Ranny 63-latek z urazem głowy został przetransportowany przez karetkę pogotowia do szpitala.

Policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności zaistniałego wypadku drogowego.

Kętrzyn: Pobił właściciela sklepu i ukradł alkohol. 32-latek trafił na trzy miesiące do aresztu.

Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące w areszcie śledczym spędzi 32-letni mężczyzna, który dokonał rozboju. Mieszkaniec miasta wszedł do sklepu, pobił właściciela, a następnie ukradł alkohol. Teraz grozić mu może kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w miniony wtorek (17.11.2020) około godz. 09:45. Wtedy to oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że do jednego ze sklepów mieszczących się na terenie miasta wszedł mężczyzna, który bez powodu zaatakował właściciela, a następnie ukradł 4 butelki alkoholu. We wskazane miejsce pojechali policjanci, którzy ustalili, że do sklepu wszedł mężczyzna, który początkowo zaatakował, bijąc z pięści w twarz właściciela lokalu, a następnie ukradł 4 butelki wódki o łącznej wartości blisko 100 zł. Mężczyzna z łupem uciekł ze sklepu. Kętrzyńscy kryminalni pracując nad tą sprawą ustali i zatrzymali 32-lata. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu zarzutu rozboju. W piątek (20.11.2020) Sąd Rejonowy w Kętrzynie przychylił się do wniosku śledczych i zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt. 32-latek najbliższe 3 miesiące spędzą za kratkami.

Za przestępstwo rozboju kodeks karny przewiduje karę nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Kętrzyn: Z taksówki wprost do aresztu.

Kętrzyńscy policjanci zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Olsztynie. 28-letni mieszkaniec gminy Barczewo podróżował  jako pasażer… taksówką. Mężczyzna trafi na 150 dni do aresztu.

Codziennie funkcjonariusze kętrzyńskiej komendy zatrzymują osoby będące w zainteresowaniu wymiaru sprawiedliwości. Są jednak i tacy poszukiwani, którzy chcieliby uniknąć spotkania z sędzią albo wymigać się od więzienia. Osoby poszukiwane rzadko czekają na funkcjonariuszy w swoich domach. Często celowo ukrywają się, zmieniają miejsca pobytu, aby utrudnić lub wydłużyć wykonanie czynności karnych lub administracyjnych ze swoim udziałem. O tym, że policjanci wykazują się skutecznością na tym polu, przekonał się 28-letni mieszkaniec gminy Barczewo.

Policjanci ustalili, że mężczyzn który najprawdopodobniej jest poszukiwany może podróżować taksówką jako pasażer. Jak ustalili funkcjonariusze może przemieszczać się pomiędzy dwoma miejscowościami w gminie Kętrzyn. Policjanci w jednej z miejscowości zauważyli, że pod budynek mieszkalny podjeżdża TAXI, a w niej oprócz kierowcy siedzący mężczyzna, który wyglądem przypominał osobę  poszukiwaną. Jak się okazało przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 28-letni mieszkaniec gminy Barczewo poszukiwany jest przez Sąd Rejonowy w Olsztynie. Mężczyzna ma do odbycia karę 5 miesięcy pozbawienia wolności. 28-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Wkrótce zostanie przewieziony do zakładu karnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *