NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (2 – 9 września) – Magna Masuria

Kętrzyn: Policjanci podsumowali działania „Bezpieczne Wakacje 2020”

W okresie wakacyjnym policjanci w całym powiecie kętrzyńskim interweniowali 1806 razy. Odnotowano 14 wypadków drogowych w których zginęła 1 osoba, a 9 zostało rannych oraz 109 kolizji. Policjanci skontrolowali 2133 kierujących pojazdami. Pomimo licznych apeli o zachowanie trzeźwości ujawnili aż 26 kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze, jak co roku czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, sprawdzając m.in. prędkość pojazdów, trzeźwość kierowców, a także stan techniczny. W okresie wakacyjnym policjanci powiatu kętrzyńskiego skontrolowali łącznie 2133 kierujących pojazdami, w tym: 83 motocyklistów oraz 32 kierowców autobusów. Szczególną uwagę zwracali na przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa przewozu dzieci, badali trzeźwość,  a także sprawność psychofizyczną oraz uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy wakacyjne. W czasie tegorocznych wakacji na drogach powiatu kętrzyńskiego miały miejsce 123 zdarzenia drogowe. Odnotowano 14 wypadków oraz 109 kolizji, w których 1 osoba zginęła, a 9 zostało rannych. Za nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego na 602 kierujących policjanci nałożyli mandaty karne,  a 816 kierowców pouczyli. Ponadto, w 108 przypadkach funkcjonariusze  sporządzili wnioski o ukaranie do sądu.  Podczas przeprowadzanych  kontroli drogowych ujawnili 26 nietrzeźwych kierujących. Policjanci podejmowali też stanowcze interwencje wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia stanowiące główne przyczyny wypadków drogowych, z uwzględnieniem jazdy nieoświetlonymi rowerami po zapadnięciu zmierzchu. Przeprowadzali też szereg akcji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Funkcjonariusze pełnili służbę nie tylko na drogach ale też na terenach przywodnych. W celu zmniejszenia liczby utonięć i nieszczęśliwych wypadków nad akwenami oraz podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa nad wodą policjanci przeprowadzili działania profilaktycznych. Policjanci uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą ucząc, jak  bezpiecznie spędzać czas nad wodą czy w lesie. Rozmawiali z nimi o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zabawach w domu,  podczas nieobecności rodziców.

Łącznie w  czasie wakacji policjanci w całym powiecie kętrzyńskim przeprowadzili 1806 interwencji.

Kętrzyn: Kilka minut po zgłoszeniu zatrzymali podejrzanego o kradzież rozbójniczą

Zaledwie kilka minut wystarczyło kętrzyńskim policjantom, aby zatrzymać sprawcę kradzieży rozbójniczej. Pijany 48-latek wszedł do sklepu, ukradł artykuły spożywcze i przemysłowe, a następnie zaatakował ekspedientkę. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Teraz grozić mu może kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj (03.09.2020) około godz. 10:30 do policjantów z zespołu patrolowo-interwencyjnego podeszła kobieta i poinformowała, że jest ekspedientką w jednym ze sklepów na terenie miasta. Z przekazanych informacji wynikało, że niedawno znany jej z wcześniejszych kradzieży mężczyzna najpierw ukradł towar, a następnie użył przemocy wobec pracownicy sklepu i uciekł. Chwilę później podejrzany o rozbój mężczyzna był już w rękach policjantów. To 48-letni mieszkaniec miasta. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że był pijany. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
Policjanci podczas wykonywania czynności z pokrzywdzoną ustalili, że mężczyzna najpierw wszedł do sklepu, gdzie jakby nigdy nic schował do torby farby do włosów, wodę po goleniu, patelnię, a także kiełbasę i boczek, a następnie bez płacenia za towar chciał opuścić market. 48-latek chcąc utrzymać w posiadaniu skradzione przedmioty użył przemocy wobec ekspedientki. Pokrzywdzona został uderzona z pięści w ramię. Sprawca porzucił towar i uciekł ze sklepu. Mężczyzna jest znany kętrzyńskim policjantom i był już w przeszłości karany. Zatrzymany 48-latek trafił do policyjnego aresztu.
Za to przestępstwo grozi mu kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo funkcjonariusze ustalili również, że 48-latek w tym samym sklepie od 1 lipca do 1 września br. wielokrotnie kradł artykuły spożywcze i przemysłowe. Wartość skradzionego mienia to ponad 1100 złotych.

Kętrzyn: Zanieczyszczenie drogi – pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa

W ostatnich dniach policjanci interweniują w związku z zanieczyszczaniem dróg. Pozostawienie pojazdu lub innego przedmiotu na drodze bądź jej zanieczyszczanie, poprzez naniesienie na jezdnię błota czy kamieni które mogłoby spowodować realne niebezpieczeństwo jest wykroczeniem, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę nagany lub grzywnę do 1500 zł. W związku z tym policjanci przypominają prowadzącym prace na polach oraz przewożącym kruszywo, że zabrania się zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi. Kierowcom, którzy wyjeżdżając z pól, pozostawiają za sobą warstwę błota grożą kary grzywny.

Jesień to trudny czas dla kierowców. Kierowanie samochodem nie jest łatwe, gdy dzień staje się coraz krótszy. Niestety, niektórzy kierowcy sami utrudniają jazdę zarówno sobie jak i innym. Szczególnie w okresie jesiennym, kiedy kierujący ciągnikami wyjeżdżając z pól pozostawiają na drodze grubą warstwę błota. Zanieczyszczanie drogi publicznej jest takim zachowaniem, które skutkuje pozostawieniem na powierzchni drogi przedmiotów (substancji), które mogą spowodować niebezpieczeństwo (np. plamy oleju, rozbite szkło, błoto, kamienie). Należy podkreślić, iż choć samo zanieczyszczanie drogi może spowodować niebezpieczeństwo, to dopiero wystąpienie pewnych okoliczności (np. intensywność ruchu, szerokość jezdni, występowanie zakrętów, niekorzystne warunki pogodowe) powoduje, że niebezpieczeństwo jest realne. A właśnie takie sytuacje objęte są sankcją wynikającą z kodeksu wykroczeń. Niestety, co roku policjanci na terenie całego powiatu interweniują w związku z zanieczyszczeniem drogi.

Wczoraj (03.09.2020) kętrzyńscy policjanci zostali poinformowani, że w miejscowości Srokowo na ul. Ogrodowej jest naniesiona na jezdnię warstwa błota. Zanieczyszczenie to zostało naniesione przez maszynę rolniczą. Będący na miejscu policjanci ustalili, że to 54-letni mężczyzna wyjeżdżając z pola ciągnikiem rolniczym nawiózł na jezdnię błoto. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym. Zobowiązał się do posprzątania jezdni.  

Pomijając fakt, iż błoto na drodze nie wygląda estetycznie, to przede wszystkim stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowców. Kierowcy mogą nie zauważyć zanieczyszczonej drogi i wpaść w poślizg. Obecnie coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje grożą za zanieczyszczenie drogi i starają się temu zapobiegać sprzątając po sobie. Zdarzają się jednak i tacy, którzy nic sobie nie robią z tego, że pozostawili po sobie zanieczyszczenia na drodze. Na pewno wielu zdarzeń można uniknąć, jeżeli tylko zachowamy podstawowe środki ostrożności. Warto w tym miejscu wskazać, że kodeks wykroczeń przewiduje również karę dla osób, które nie oznaczą w odpowiedni sposób jakiejkolwiek przeszkody bądź urządzenia, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu ruchu. Kodeks przewiduje karę aresztu lub grzywny.

 Aby uniknąć poważnych zdarzeń należy pamiętać, że niestosowanie się do określonych zasad bezpieczeństwa oraz brak respektowania przepisów może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. W związku z tym, zachowajmy szczególną ostrożność. Coraz częściej zdarza się, że na miejsce nie przyjeżdża straż pożarna, a policja, która za zanieczyszczanie drogi nakaże ją posprzątać i może ukarać mandatem.

W związku ze zgłoszeniami o zanieczyszczeniu dróg policjanci apelują do osób prowadzących prace na polach o zadbanie o bezpieczeństwo i stan drogi po przeprowadzonych pracach.

Kętrzyn: Wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku w którym zginął motorowerzysta  

Kętrzyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczność tragicznego w skutkach wypadku drogowego do którego doszło na trasie Barciany – Rodele. Kierujący motorowerem 31-letni mężczyzna  na prostym odcinku drogi zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Okazało się że mężczyzna kierował jednośladem nie posiadając obowiązkowego kasku ochronnego. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł na miejscu.

Kętrzyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj (06.09.2020) o godz. 2.00 na trasie Barciany – Rodele . Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący motorowerem 31-letni mężczyzna  na prostym odcinku drogi zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Okazało się że mężczyzna kierował jednośladem nie posiadając obowiązkowego kasku ochronnego. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł na miejscu.

Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają szczegółowe przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Kętrzyn: Tymczasowy areszt wobec mężczyzny, który dokonał kradzieży rozbójniczej

Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące w areszcie śledczym spędzi 48-letni mężczyzna, który dokonał   kradzieży rozbójniczej. Pijany mieszkaniec miasta wszedł do sklepu, ukradł artykuły spożywcze i przemysłowe, a następnie zaatakował ekspedientkę. Teraz grozić mu może kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek  (03.09.2020) około godz. 10:30 do policjantów z zespołu patrolowo-interwencyjnego podeszła kobieta i poinformowała, że jest ekspedientką w jednym ze sklepów na terenie miasta. Z przekazanych informacji wynikało, że niedawno znany jej z wcześniejszych kradzieży mężczyzna najpierw ukradł towar, a następnie użył przemocy wobec pracownicy sklepu i uciekł. Chwilę później podejrzany o rozbój mężczyzna był już w rękach policjantów. To 48-letni mieszkaniec miasta. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że był pijany. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Policjanci podczas wykonywania czynności z pokrzywdzoną ustalili, że mężczyzna najpierw wszedł do sklepu, gdzie jakby nigdy nic schował do torby farby do włosów, wodę po goleniu, patelnię, a także kiełbasę i boczek, a następnie bez płacenia za towar chciał opuścić market. 48-latek chcąc utrzymać w posiadaniu skradzione przedmioty użył przemocy wobec ekspedientki. Pokrzywdzona została uderzona z pięści w ramię. Sprawca porzucił towar i uciekł ze sklepu. Mężczyzna jest znany kętrzyńskim policjantom i był już w przeszłości karany. Zatrzymany 48-latek trafił do policyjnego aresztu. W miniony piątek (04.09.2020) na wniosek prokuratora i policjantów Sąd Rejonowy w Kętrzynie zastosował tymczasowy areszt wobec 48-latka na okres 3 miesięcy.

Za to przestępstwo grozi mu kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo funkcjonariusze ustalili również, że 48-latek w tym samym sklepie od 1 lipca do 1 września br. wielokrotnie kradł artykuły spożywcze i przemysłowe. Wartość skradzionego mienia to ponad 1100 złotych.

Kętrzyn: Przekroczył dozwoloną prędkość. Okazało się że jest pijany.

Ponad  promil alkoholu w organizmie miał kierowca citroena, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość. W trakcie kontroli okazało się, że to nie jedyne przewinienie kierowcy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości  51-latka wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili kierującemu dalszą jazdę i zatrzymali jego prawo jazdy.

Do zdarzenia doszło wczoraj (07.09.2020r.) ok. godz. 9.15 w  miejscowości Barciany. Policjanci z kętrzyńskiej  drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Citroen. Mężczyzna  przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 23 km/h. W trakcie rozmowy funkcjonariusze poczuli woń alkoholu od 51–latka. Badanie alkomatem potwierdziło ich przypuszczenia. Urządzenie wskazało ponad promil alkoholu w organizmie mężczyzny. Policjanci uniemożliwili kierującemu dalszą jazdę i zatrzymali jego prawo jazdy.  Wkrótce 51-latek odpowie przed sądem.

Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznym na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *