NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (21 – 28 październik) – Magna Masuria

Kętrzyn: Zwracajmy uwagę na osoby potrzebujące pomocy – temperatura na zewnątrz spada

Temperatura na zewnątrz, szczególnie w nocy może spadać poniżej zera. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni. Szczególnie w tym trudnym czasie, gdzie mamy dodatkowo do czynienia z pandemią koronawirusa.

Okres jesienny, gdy temperatury spadają poniżej zera, to trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci codziennie podczas swojej służby odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolują pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice. Policjanci dzielnicowi mając takie osoby w swoich rejonach, sprawdzają czy osoby te zaopatrzone są w opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Namawiają do korzystania z noclegowni, świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe. Funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają osoby mogące potrzebować pomocy. Jednymi z nich są teraz już mniej uczęszczane ogródki działkowe. Nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego ważne jest aby osobiście zgłaszać odpowiednim instytucjom przypadki osób bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy! Nie wolno przejść obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie.

Telefon 112 – to numer, pod który należy zadzwonić widząc osobę pilnie potrzebującą interwencji służb narażoną na wychłodzenie.

Kętrzyn: Znęcał się nad matką. Podczas zatrzymania okazało się, że posiadał narkotyki

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 29-latkowi z Barcian, który przez kilka lat znęcał się psychicznie i fizycznie nad matką. Dodatkowo podczas zatrzymania okazało się, że mężczyzna posiadał narkotyki.

W środę (21.10.2020r.) kilka minut po godz. 15:00  policjanci zostali wezwani na interwencję do jednego z mieszkań na terenie Barcian. Na miejscu okazało się, że 29-letni mężczyzna zdemolował lokal, a dodatkowo od kilku lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją matką. Kobieta była wielokrotnie bita, szarpana i popychana. Syn wszczynał awantury, podczas których kierował wobec niej wulgarne słowa, groził jej, krytykował, poniżał, a także rzucał w nią przedmiotami. Proceder ten trwał od około 4 lat. Kobieta zdecydowała się powiadomić o wszystkim mundurowych. Dodatkowo podczas przeszukania mężczyzny okazało się, że miał przy sobie narkotyki. Badanie wykazało, że była to marihuana. W trakcie wykonywanych czynności 29-latek był agresywny. Został umieszczony w policyjnym areszcie. Mężczyzna wkrótce stanie przed sądem. Odpowie zarówno za przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą, a także za posiadanie narkotyków.

Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin, która między innymi ze względu na wstyd przed społeczeństwem i obawę przed oprawcą nie wychodzi poza „cztery ściany”. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Zarówno policjanci jak i inne instytucje zawsze są gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej. W kraju funkcjonuje także Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska linia”. Problem przemocy domowej można skonsultować ze specjalistami pod numerem telefonu 800 120 002. Na stronie pogotowia www.niebieskalinia.info.pl możemy również uzyskać najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.

Kętrzyn: Przyszedł pijany na rozprawę. Trafił do aresztu na 14 dni

Czternaście dni pozbawienia wolności za naruszenie powagi sądu. Taką karę wymierzył kętrzyński sąd. 36-letni mężczyzna wstawił się na rozprawę pijany. Mężczyzna miał odpowiadać w procesie karnym jako podejrzany. W chwili zatrzymania przez kętrzyńskich policjantów miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.

W czwartek (22.10.2020r.) kwadrans przed godz. 11:00 policjanci zostali wezwani na interwencję do Sądu Rejonowego w Kętrzynie. Okazało się, że powodem wezwania było sprawdzenie stanu trzeźwości obecnego na sali rozpraw mężczyzny. 36-latek miał odpowiadać przed sądem jako sprawca przestępstwa. Badanie alkomatem wykazało 1,5 promila alkoholu w organizmie. W związku z naruszeniem powagi sądu, wobec mężczyzny została zastosowana kara porządkowa 14 dni pozbawienia wolności. 36-latek został osadzony w areszcie.

Kętrzyn: Pozbawili kobietę wolności. Wobec 36-latka zastosowano dozór policyjny

Policjanci z Korsz zatrzymali mężczyzn podejrzanych o przestępstwo pozbawienia wolności. Kobieta siłą została wciągnięta do samochodu. Prowodyrem całej akcji okazał się były partner kobiety. Wobec 36-latka zastosowano dozór policyjny, zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej oraz zakaz opuszczania kraju. Za to przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

W miniony wtorek (20.10.2020) o godz. 18:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że w Korszach do bagażnika pojazdu została wciągnięta kobieta. We wskazany rejon natychmiast zostali wysłani policjanci. Po chwili oficer dyżurny otrzymał informację od pokrzywdzonej, że to jej były chłopak wspólnie z innymi nieznanymi mężczyznami używając siły wciągnęli ją do samochodu typu bus. Z relacji kobiety wynikało, że w miejscowości Pomnik gm. Korsze, kiedy to samochód zwolnił, wyrwała się i wyskoczyła z jadącego pojazdu i uciekła. Jak poinformowała pojazd odjechał w nieznanym kierunku. Kobieta o całej sytuacji powiadomiła policjantów. Wszystkie patrole będące w służbie otrzymały komunikat o zaistniałej sytuacji. Chwilę później policjanci z Korsz zatrzymali byłego partnera kobiety. Był nim 36-letni mieszkaniec gminy Korsze. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Początkowo nie przyznawał się do popełnionego czynu. Twierdził, że cały czas przebywał w mieszkaniu. Intensywna praca funkcjonariuszy z Korsz pozwoliła na zatrzymanie dwóch kolejnych mężczyzn, którzy tego dnia przebywali w towarzystwie 36-latka. Podczas przesłuchania mężczyźni przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia. Policjanci ustalili, że 36-latek proceder ten już sobie wcześniej zaplanował i przez kilka dni śledził kobietę. 20 października wykorzystał moment gdy kobieta wychodziła z mieszkania swojej koleżanki. Wtedy to siłą wciągnął ją do pojazdu marki Opel Combo, który pożyczył od znajomego pod pretekstem przewiezienia pralki. Policjanci ustalili, że 36-latek już wcześniej był karany za znęcanie się nad kobietą, groźby karalne, a także za spowodowanie obrażeń ciała.

Wczoraj (22.10.2020) po zebraniu materiału dowodowego przez  funkcjonariuszy z Korsz 36-latek został przewieziony do Prokuratury Rejonowej w Kętrzynie, gdzie usłyszał zarzut pozbawienia kobiety wolności. Prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji polegający na obowiązku stawiennictwa w Komisariacie Policji w Korszach cztery razy w tygodniu, a także zakazie kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 100 m. Dodatkowo zastosował zakaz opuszczania kraju.  

Za pozbawienie wolności grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Kętrzyn: Wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego

Kętrzyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczność tragicznego w skutkach wypadku drogowego do którego doszło na trasie Reszel-Grzęda. Po uderzeniu w przydrożne drzewo na miejscu zginął 22-letni kierowca passata.

W sobotę (24.10.2020) kilka minut przed godz. 6:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło  na trasie Reszel-Grzęda. Z przekazanych informacji wynikało, że w pojeździe który uderzył w przydrożne drzewo najprawdopodobniej znajduje się osoba zakleszczona i nieprzytomna. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe oraz prokurator. Będący na miejscu policjanci ustalili, że na trasie Reszel-Grzęda na wysokości miejscowości Kępa Tolnicka w gm. Reszel kierujący pojazdem marki VW Passat na prostym odcinku drogi zjechał na prawe pobocze,  gdzie uderzył w przydrożne drzewo. Niestety kierowca passata 22-letni mężczyzna zginął na miejscu. Policjanci ustalili, że kierujący miał od blisko roku uprawnienia. Pojazd natomiast nie miał aktualnych badań technicznych. Na miejscu wypadku policjanci zabezpieczyli ślady i sporządzili niezbędną dokumentację. Na czas wykonywania czynności ruch na drodze został wstrzymany. Pojazd zabezpieczono na parkingu strzeżonym.

Kętrzyńscy policjanci badają przebieg i okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego.

Kętrzyn: Pijany wjechał do rowu

Siedzący za kierownicą passata 29-latek z gminy Kętrzyn mając w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu wjechał do przydrożnego rowu. Na szczęście ze zdarzenia wyszedł bez obrażeń. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2.

W sobotę (24.10.2020) około godz. 15:30 dyżurny kętrzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na trasie Kętrzyn-Stara Różanka na wysokości miejscowości Wopławki kierowca volkswagena wjechał do przydrożnego rowu. Z przekazanych informacji wynikało, że kierowca o własnych siłach wyszedł z pojazdu. Na wskazaną trasę natychmiast pojechali policjanci. Interweniujący funkcjonariusze ustalili, że kierujący pojazdem 29-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Jak się okazało to nie jedyny powód spowodowanego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Jak się okazało mężczyzna miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.  Na szczęście, nieodpowiedzialny kierowca ze zdarzenia wyszedł bez obrażeń. Pojazd zabezpieczono na parkingu strzeżonym, a pijanego 29-latka zatrzymano w policyjnej celi.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie kolizji odpowie przed sądem.

Kolejny raz apelujemy o rozsądek. Pijany kierowca na drodze to realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Siadając za kierownicę po alkoholu łamiemy przepisy prawa, narażamy również siebie i inne osoby na utratę zdrowia, a nawet życia.

Kętrzyn: Kolejny groźny wypadek w powiecie kętrzyńskim

Policjanci, strażacy oraz załoga karetki pogotowia pracowali na miejscu wypadku drogowego do którego doszło na trasie Kętrzyn-Mrągowo w miejscowości Muławki.  Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 31-letni mężczyzna, kierujący audi zjechał na lewe pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Policjanci ustalają wszystkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Dzisiaj (26.10.2020) o godzinie 05:45 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że na trasie Kętrzyn-Mrągowo w miejscowości Muławki doszło do zdarzenia drogowego. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazdem podróżowała jedna osoba- mężczyzna o własnych siłach wydostał się z auta.  Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 31-letni mężczyzna, kierujący samochodem osobowym marki Audi z nieustalonych dotychczas przyczyn stracił panowanie nad autem, zjechał na lewy pas jezdni, a następnie na pobocze gdzie uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna był przytomny i kontaktowy. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierujący był trzeźwy. 31- latek z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

Policjanci ustalają wszystkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Kętrzyn: Poszukiwany od 18-tu miesięcy, wpadł gdy podróżował autem  

Przez 1,5  roku ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. 36-latek został zatrzymany gdy podróżował autem. Zgodnie z dyspozycją sądu najbliższy czas spędzi w więzieniu.

Zatrzymywanie osób poszukiwanych jest jednym z najbardziej pracochłonnych zadań policji. Każdy policjant podczas legitymowania ma obowiązek sprawdzić bazy danych – obecnie nie tylko krajowe, ale całej Strefy Schengen – czy osoba nie jest poszukiwana przez Prokuratury, Sądy czy jednostki Policji. Kilkadziesiąt spraw poszukiwawczych toczy się od kilku lat, głównie z powodu wyjazdu poszukiwanej osoby za granicę bądź ukrywaniem się przed wymiarem sprawiedliwości.

Jedną z takich osób był jeszcze do wczoraj 36-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn, który ma do odbycia karę aresztu. Nakaz zatrzymania i doprowadzenia mężczyzny do zakładu karnego został wydany przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Mężczyzna od maja 2019 roku ukrywał się przed policjantami, zmieniał miejsca przebywania i zamieszkania. Funkcjonariusze ustalili, że 36-latek ukrywa się na terenie jednej z miejscowości w gminie Korsze. Z informacji, które posiadali policjanci wynikało, że mężczyzna może podróżować autem z innymi osobami. Wczoraj w Kętrzynie przy Alei Rotmistrza Witolda Pileckiego zatrzymali do kontroli pojazd w którym mógł przemieszczać się 36-latek. Jak się okazało faktycznie na miejscu pasażera siedział mężczyzna poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości.

36-latek został zatrzymany i osadzony w jednostce penitencjarnej, gdzie zgodnie z dyspozycją sadu spędzi najbliższe 3 miesiące pozbawienia wolności za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *