NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (23 – 30 grudnia) – Magna Masuria

Kętrzyn: Nietrzeźwa z zakazem zatrzymana dzięki reakcji świadka

Po raz kolejny sygnał od świadka pozwolił na szybkie zatrzymanie pijanej kobiety, która kierowała fiatem. Niebezpieczne manewry autem zaniepokoiły osobę zgłaszającą. Dzięki informacji policjanci zatrzymali 48-latkę, która miała 2,8 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo kierowała autem wbrew sądowemu zakazowi. Wyraźny sprzeciw społeczny i brak aprobaty dla kierowców na „podwójnym gazie” powoduje eliminację zagrożeń w ruchu drogowym, co wpływa na bezpieczeństwo nas wszystkich.

Odpowiedzialna postawa uczestnika ruchu drogowego pomogła zatrzymać nietrzeźwą kierującą. We wtorek (22.12.2020r.) około godz. 20:00 oficer dyżurny został powiadomiony, że w Kętrzynie na ul. Mazowieckiej kierowca fiata wymusił pierwszeństwo przejazdu i jedzie całą szerokością drogi. Świadek podejrzewając, że kierowca jadącego przed nim auta jest pod wpływem alkoholu od razu powiadomiła Policję i na bieżąco informował gdzie pojazd się znajduje. Z przekazanych informacji wynikało, że auto skręciło w stronę miejscowości Karolewo i kieruje się do miejscowości Czerniki w gm. Kętrzyn. Na wskazaną trasę natychmiast udali się policjanci, którzy w miejscowości Czerniki zatrzymali opisany pojazd i siedzącą za kierownicą fiata 48-letnią kobietę. Jak się okazało przypuszczenia świadka potwierdziły się. Kobieta była pijana. Badanie alkomatem wykazało 2,8 promila alkoholu w organizmie. Jak przyznała wypiła pół litra wódki.

To nie był koniec jej kłopotów i po sprawdzeniu w policyjnej bazie okazało się, że mieszkanka Kętrzyna w ogóle nie powinna prowadzić pojazdu. Swoim zachowaniem zlekceważyła obowiązujący ją zakaz prowadzenia pojazdów, jaki wydał wobec niej sąd, który obowiązywał do sierpnia 2023r. Wkrótce 48-latka za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo będzie musiała tłumaczyć się ze złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za niestosowanie się do wyroku sądu może jej grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W tego typu sytuacjach – dzwoniąc na bezpłatny numer alarmowy 112 możemy uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Kętrzyn: Uciekał przed policjantami! Powód? Kierował motorowerem bez kasku ochronnego mając blisko 3 promile

Kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat, grozi 31-latkowi, który po pijanemu kierował motorowerem. Ponadto mieszkaniec gminy Srokowo nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przed policjantami. Jak się okazało mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.

We wtorek (21.12.2020r.) o godz. 19.15 kętrzyńscy dzielnicowi w miejscowości Srokowo zauważyli, że kierujący motorowerem w trakcie jazdy nie używał kasku ochronnego. Na widok radiowozu kierowca przyśpieszył i próbował odjechać. Funkcjonariusze natychmiast pojechali za uciekinierem, włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe dając tym sygnał do zatrzymania się. Jednak kierujący jednośladem zignorował jadących za nim policjantów przyspieszył i uciekł w pobliskie zabudowania, gdzie porzucił pojazd. Policjanci szybko ustalili właściciela motoroweru i pojechali do jego miejsca zamieszkania. Kierowca tłumaczył się, że uciekał przed policjantami ponieważ jechał bez obowiązkowego kasku ochronnego. Jak się okazało nie był to jedyny powód ucieczki 31-lataka. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mieszkańca gminy Srokowo wykazało blisko trzy promile alkoholu w organizmie. Wkrótce za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem

Za niezatrzymanie pojazdu i kontynuowanie jazdy pomimo wydania przez policjantów przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania się grozi kierującemu nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Nie uniknie również odpowiedzialności za kierowanie motorowerem w stanie nietrzeźwości.

Kętrzyn: Sprawca przemocy domowej trafił do aresztu Policjanci zatrzymali 33-letniego mężczyznę, który stosował przemoc domową. Pijany mężczyzna wszczynał awantury, podczas których znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoimi najbliższymi. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił przedstawić 33-latkowi zarzuty dotyczące znęcania się. Sąd na wniosek policji i prokuratora zastosował wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt. W minionym tygodniu policjanci zostali poinformowani, że w jednej z rodzin na terenie Kętrzyna dochodzi do przemocy domowej. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna pod wpływem alkoholu wszczyna awantury domowe, w trakcie których używał przemocy fizycznej, a także psychicznej wobec żony. Wszystko miało się dziać w obecności dzieci. Mundurowi w związku z zaistniałym przestępstwem zatrzymali agresora. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił zatrzymanemu mężczyźnie przedstawić zarzuty dotyczące znęcania się. Funkcjonariusze poprzez prokuraturę wystąpili z wnioskiem do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu, który w piątek (24.12.2020r.) na posiedzeniu przychylił się do tego wniosku. Mężczyzna już trafił za kraty więzienia, gdzie będzie czekał na wyrok. W rodzinie wdrożona została procedura niebieskiej karty. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Policjanci przypominają, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doznaje krzywd ze strony osoby najbliższej, nie wstydź się prosić o pomoc.

Kętrzyn: Świąteczny weekend na drogach powiatu kętrzyńskiego

Zatrzymanych 3 kierujących mężczyzn pod działaniem alkoholu oraz 3 kolizje drogowe – to bilans minionych Świąt Bożego Narodzenia na drogach powiatu kętrzyńskiego.

Do pierwszego ze świątecznych zdarzeń drogowych doszło 25 grudnia kwadrans przed godz. 2:00. Oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że za miejscowością Nowa Różanka w gm. Kętrzyn doszło do zdarzenia drogowego. Z przekazany informacji wynikało, że auto wjechało do przydrożnego rowu. Na wskazaną trasę pojechali policjanci. Będący na miejscu funkcjonariusze ustalili, że kierujący citroenem 67-letni mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Szybko wyjaśnił się powód spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy stanu trzeźwości mężczyzn okazało się, że jest pijany. Badanie wykazało, że kierował citroenem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Wkrótce 67-latek stanie przed sądem. Odpowie za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kierowanie autem w stanie nietrzeźwości.


Do kolejnego zatrzymania nieodpowiedzialnego kierującego doszło również 25.12.2020 r. około godz. 23:00 w Podlechach w gm. Korsze. Tu z kolei mieszkaniec Szczytna kierował fiatem mając 1,5 promila alkoholu. Natomiast 26.12.2020 r. o godz. 9:30 policjanci z Reszla na ul. Ogrodowej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Seat Ibiza. Podczas sprawdzania kierującego okazało się, że 53-letni mieszkaniec gminy Reszel kierował autem będąc w stanie po spożyciu alkoholu.

Wkrótce mężczyźni staną przed sądem.

Kętrzyn: Dostałeś sms-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Mężczyzna dostał SMS-a z prośbą o taką właśnie dopłatę w wysokości 0,50 zł. Gdy kliknął w podany w wiadomości link i zrobił przelew, stracił dużą sumę pieniędzy ze swojego konta.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska –  w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Wczoraj ofiarą takiego oszustwa padł mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego, który otrzymał wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki w wysokości 0,50 zł. Mężczyzna kliknął w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelał „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jego konta zamiast 0,50 zł, zniknęło blisko 5 tysięcy złotych!Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *