NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (23 – 30 września) – Magna Masuria

Kętrzyn: Odblaskowa lekcja z dzielnicowym

Dzielnicowy asp.szt. Zbigniew Stanicki w ramach akcji „Świeć przykładem- bądź widoczny” spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej  w Mołtajnach gm. Barciany, aby przeprowadzić odblaskową lekcję dotyczącą bezpieczeństwa na drodze. Celem spotkania i prowadzonej akcji była nauka prawidłowych zachowań w ruchu drogowym oraz uświadomienie, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Wczoraj (24.09.2020) dzielnicowy asp.szt. Zbigniew Stanicki odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej  w Mołtajnach gm. Barciany, aby wśród dzieci propagować zasady bezpiecznego zachowania na drodze. W edukacyjnej pogadance, którą przeprowadził  udział wzięli pierwszoklasiści, którym  policjant przypomniał wiedzę o prawidłowych zachowaniach na przejściu dla pieszych oraz to, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Ponadto funkcjonariusz tłumaczył uczniom czym są odblaski i do czego służą, a także w jakich miejscach na ubraniu najlepiej je nosić.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały elementy odblaskowe.

 „Świeć przykładem- bądź bezpieczny” to akcja, która ma na celu zmniejszenie liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami, m.in. poprzez podniesienie świadomości osób pieszych na temat zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się na drodze. Ciemne ubrania oraz nieoświetlone drogi sprawiają, że pieszy po zmroku jest widoczny przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe jest już widoczna nawet z odległości 150 metrów. Pamiętajmy, że te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Kętrzyn: Zadbajmy o bezpieczeństwo seniorów

Seniorów, którzy mają problemy z pamięcią przybywa coraz więcej w naszym społeczeństwie, co tylko wzmaga potrzebę troski i opieki wobec tej szczególnej grupy. Warto wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia osoby starszej i w jaki sposób ułatwić jej odnalezienie, jeśli się zgubiła.

Powody zaginięć seniorów są różne. Zdarzają się wypadki, zasłabnięcia czy wylewy, po których osoby starsze trafiają do szpitala, nieraz bez dokumentów umożliwiających identyfikację. Przyczynami bywają też demencja starcza i choroba Alzheimera. Czasami seniorzy wychodzą z domu i nie potrafią do niego wrócić.

To tylko przykłady przeprowadzonych interwencji:

Kętrzyńscy policjanci z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego patrolując ulice miasta na jednej z nich zauważyli starszą kobietę ubraną w samą piżamę. Policjanci zaniepokojeni jej obecnością w tym miejscu i w takim stanie zaopiekowali się nią. Poprosili kobietę, by wsiadła do radiowozu i się ogrzała. Okazało się, że starsza pani nie pamiętała ani gdzie mieszka, ani jak ma na imię. Posiłkując się szczątkowymi informacjami policjanci ustalili jej pełne dane oraz adres. Następnie odprowadzili do miejsca zamieszkania i przekazali pod opiekę rodziny. Okazało się, że kobieta z racji wieku ma problemy z pamięcią i orientacją. Rano wykorzystując chwilę nieuwagi córki, otworzyła drzwi i wyszła na zewnątrz, nikogo o tym nie informując.

Policjanci  interweniowali na ul. Osińskiego w Kętrzynie. Funkcjonariuszy powiadomiła kobieta, że do jej mieszkania przyszła zmarznięta starsza pani, która nie potrafi powiedzieć jak się nazywa oraz gdzie mieszka. Będący na miejscu policjanci ustalili tożsamość i miejsce zamieszkania kobiety. Skontaktowali się również z jej rodziną. Okazało się, że 81-letnia kobieta cierpi na zaniki pamięci. Starsza pani została przewieziona do miejsca zamieszkania.

Oficer dyżurny kętrzyńskiej Policji otrzymał zgłoszenie, że przed budynkiem w Kętrzynie przy ul. Plac Piłsudskiego stoi mężczyzna w wieku ok. 90 lat, który nie pamięta jak się nazywa i gdzie mieszka.  Starszy Pan został przewieziony na badania do szpitala.

Poszukiwanie osób zaginionych w demencji starczej – dlaczego tak trudne?

Starsze osoby często są w słabej kondycji zdrowotnej. Muszą przyjmować leki. Mają zaniki pamięci i orientacji przestrzennej. Często nie możemy skierować policyjnych sił i środków w konkretne miejsce, ponieważ w większości przypadków członkowie rodzin osób zaginionych nie wiedzą, gdzie mogły one pójść. Nie sprzyja nam także to, że osoby starsze często w ogóle nie korzystają z  telefonu komórkowego. Ścigamy się z czasem, skracają go pora roku, niskie temperatury oraz to, że np. osoby starsze szczególnie te, które chorują na Alzheimera, często są ubrane niestosownie do pogody.

O czym warto pamiętać!

Ubrania seniora dobrze jest zaopatrzyć w naszywki z imieniem i nazwiskiem oraz numerem kontaktowym do rodziny, a także w bransoletki, na których znajdują się informacje o ewentualnych chorobach. Można też korzystać z lokalizatorów GPS. Warto również nauczyć seniora posługiwać się telefonem komórkowym, który pozwala na lokalizowanie miejsca jego pobytu.

Kiedy zgłosić zaginięcie?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – natychmiast. Konieczność odczekania 48 godzin od zaginięcia to mit!

Kiedy zaczynamy się niepokoić o osobę najbliższą, bez wahania należy zgłosić zawiadomienie o jej zaginięciu w najbliższej jednostce Policji. Funkcjonariuszowi przyjmującemu zgłoszenie powinno się także przekazać fotografię zaginionego i wszelkie informacje mogące przyczynić się do ujawnienia miejsca j pobytu.

 Co pomaga w poszukiwaniu osób z zanikami pamięci?

Na pewno wszystkie szczegółowe informacje – o stanie zdrowia, chorobach, czasie, w którym osoba zaginiona opuściła miejsce zamieszkania, o kierunku w którym się udała, o ubiorze osoby zaginionej, jej rysopis, aktualna fotografia, informacja czy miała przy sobie pieniądze, dokładne sprawdzenie posesji, miejsca zamieszkania, sprawdzenie, czy osoba zaginiona nie przebywa u innych członków rodziny lub przyjaciół, wykorzystanie przez rodzinę do poszukiwań portali społecznościowych.

Kętrzyn: Śmiertelny wypadek na trasie Jegławki-Wilczyny w gminie Srokowo. Policjanci wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło na drodze powiatowej  1594N na trasie Jegławki-Wilczyny w gminie Srokowo. Na łuku drogi kierujący toyotą z nieustalonych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem, który z kolei dachował.  W wyniku poniesionych obrażeń 67-letni mężczyzna zmarł na miejscu. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności wypadku.

Wczoraj (27.09.2020) o godz. 22:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że na trasie Jegławki-Wilczyny w gm. Srokowo doszło do wypadku drogowego. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd dachował, a w środku znajduje się jedna osoba. Na wskazaną trasę natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że na drodze powiatowej nr 1594N na łuku drogi kierujący pojazdem marki Toyota Rav4 , 67-letni mieszkaniec gminy Srokowo z nieustalonych na chwilę obecną przyczyn stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego pojazd dachował. Mężczyzna w wyniku poniesionych obrażeń zmarł na miejscu. Jak ustalili policjanci mężczyzna nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Na polecenie prokuratora ciało mężczyzny zostało przewiezione do prosektorium celem przeprowadzenia sekcji zwłok. Pojazd został zabezpieczony na parkingu strzeżonym.

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszystkie okoliczności tego tragicznego w skutkach wypadku drogowego.

Policjanci apelują o zdrowy rozsądek, rozwagę i ostrożność podczas prowadzenia wszelkich pojazdów. Nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *