NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (28 październik – 4 listopad) – Magna Masuria

NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (28 październik – 4 listopad)

0

Kętrzyn: Zdarzenie drogowe z udziałem jednośladów

Policjanci pracują na miejscu zdarzenia drogowego do którego doszło na ul. Mickiewicza w Korszach. W zdarzeniu udział brały dwa jednoślady. Kobieta jadąca rowerem z obrażeniami głowy trafiła do szpitala w Bartoszycach.

Dzisiaj (29.10.2020) kilka minut po godz. 9:00 oficer dyżurny przyjął zgłoszenie o zdarzeniu drogowym do którego doszło na ul. Mickiewicza w Korszach. Z przekazanych informacji wynikało, że motorowerzysta potrącił rowerzystkę, która pilnie potrzebuje pomocy medycznej. We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierująca rowerem 60-letnia kobieta wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu z naprzeciwka 65-letniemu motorowerzyście. Kierujący motorowerem marki Zipp nie odniósł obrażeń natomiast kobieta z obrażeniami głowy została przewieziona do Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. Ruch odbywa się płynnie. Na miejscu pracują policjanci z ruchu drogowego, funkcjonariusze z Korsz oraz policjanci wydziału kryminalnego. Wszystkie okoliczności zaistniałego zdarzenia badają kętrzyńscy funkcjonariusze.

Kętrzyn: Uwaga na oszustów w Internecie. Kupił rękawice na portalu aukcyjnym, otrzymał paczkę z makulaturą

 1200 złotych wydał mieszkaniec Kętrzyna na kilka opakowań rękawic. Mężczyzna zamówił je na jednej ze stron internetowych. Jednak zamiast zamówionego towaru dostał w przesyłce makulaturę. Sprawę internetowego oszustwa wyjaśniają kętrzyńscy kryminalni.

Zakupy przez Internet dają wiele korzyści, ale pojawia się również szereg zagrożeń. Policjanci  apelują, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści. Przekonał się o tym mieszkaniec Kętrzyna. Mężczyzna zamówił kilkanaście opakowań rękawic za 1200zł,. Po wpłaceniu pieniędzy otrzymał  paczkę jednak nie z tym towarem, który zamówił. W pudełku znajdowała się makulatura.

Kilka zasad, jak bezpiecznie kupować w sieci:

  • Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć,
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych,
  • Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
  • Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi,
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i „dokumentacji”,
  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Kętrzyn: Pijany motorowerem wjechał w 15-latka  

36-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn mając 2,3 promila alkoholu w organizmie kierował motorowerem i wjechał w pieszego. Teraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji drogowej odpowie przed sądem.

Wczoraj (01.11.2020) około godz. 17:45 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że w miejscowości Parcz w gminie Kętrzyn kierujący motorowerem wjechał w pieszego. We skazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący motorowerem marki  Junak 36-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn w wyniku nieprawidłowego omijania najechał na 15-letniego pieszego. Na szczęście młody chłopak nie odniósł obrażeń. Szybko wyjaśnił się powód spowodowania kolizji przez 36-latka. Jak się okazało był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,3 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna tłumaczył, że alkohol spożywał dzień wcześniej.

Teraz mężczyzna za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – kolizję drogową odpowie przed sądem. Nie uniknie również odpowiedzialności za kierowanie motorowerem będąc pod działaniem alkoholu.

Kętrzyn: Pijany spowodował kolizję drogową

Każdego dnia policjanci podczas służby na drogach dbają o bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym. Niestety w tej trudnej pracy jednym z ich głównych przeciwników wciąż są ci najbardziej niebezpieczni, nieobliczalni i bezmyślni kierowcy, którzy za kierownice auta wsiadają pod wpływem alkoholu. Wobec tak nieodpowiedzialnych osób policjanci nie mają pobłażania.

W poniedziałek (02.11.2020) kilka minut po godz. 12:00 oficer dyżurny kętrzyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej do której doszło na trasie Garbno- Bartoszyce. Na wskazaną trasę zostały wysłane służby ratunkowe. Z przekazanych informacji wynikało, że auto wjechało do przydrożnego rowu z którego mężczyzna o własnych siłach się wydostał. Na miejscu policjanci zastali kierującego, który tłumaczył policjantom, że chciał wyprzedzić inny pojazd w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas jezdni, a następnie do przydrożnego rowu gdzie pojazd dachował. W toku prowadzonych czynności z kierującym okazało się, że 29-latek jest pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało promil alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy!

Policjanci apelują, aby reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Taka postawa to nasz społeczny obowiązek. Powinno się wówczas podjąć działania zmierzające do nie dopuszczenia takiej osoby do kierowania pojazdem, a także niezwłocznie powiadomić Policje.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *