NA SYGNALE: WIADOMOŚCI POLICYJNE (29 lipiec – 5 sierpień) – Magna Masuria

NA SYGNALE: WIADOMOŚCI POLICYJNE (29 lipiec – 5 sierpień)

2

Kętrzyn: Policja ostrzega przed oszustwami metodą na BLIK-A

Przestępcy wymyślają co raz to nowe metody oszustwa. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polegała na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Oszuści podszyli się pod znajomą na portalu społecznościowym i w wysłanej wiadomości zwracali się z pilną prośbą o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradli konto. Mieszkanka miasta straciła w ten sposób 1000 złotych.

Wczoraj (29.07.2020) do Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie przyszła kobieta i powiadomiła, że została oszukana metodą „na BLIK-a”. Ofiarą tego oszustwa padła mieszkanka Kętrzyna. Oszust pokonując zabezpieczenia, uzyskał dostęp do jednego z komunikatorów społecznościowych jej koleżanki, następnie za jego pośrednictwem wysyłał kobiecie wiadomość, w której podawał się za znajomą oraz prosił o wygenerowanie i podanie jej kodu BLIK. Sprawca tłumaczył to pilną potrzebą zrealizowania przelewu w celu uiszczenia opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie. W ten sposób oszustowi udało się wyłudzić 1000 złotych.

„Oszustwo na BLIK-a” to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy do wyłudzania pieniędzy. Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść. W przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba która go otrzyma może wypłacić pieniądze w bankomacie bez użycia karty. Proceder robi się coraz bardziej popularny.

Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze, skontaktujmy się z tą osobą telefonicznie i sprawdźmy czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych oraz haseł, których używamy w sieci.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

Kętrzyn: Kolejny poszukiwany trafił do aresztu

Kryminalni z Kętrzyna zajmujący się poszukiwaniem osób, ustalili miejsce pobytu poszukiwanego 37-latka. Mężczyzna poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie do odbycia kary pozbawienia wolności. Przed organami ścigania ukrywał się od marca br. Kryminalni zatrzymali mężczyznę w jednym z mieszkań na terenie miasta.

Wczoraj (29.07.2020) kilka minut przed południem policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, zatrzymali poszukiwanego 37-latka. Mężczyzna poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie u celu ustalenia miejsca pobytu oraz do odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwo posiadania środków odurzających. Z posiadanych przez policjantów informacji wynikało, że mężczyzna przebywa w jednym z mieszkań na terenie miasta, tam też mężczyzna został zatrzymany.  37-latek od marca br. ukrywał się przed organami ścigania. Mężczyzna został zatrzymany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie w celu ustalenia miejsca pobytu oraz odbycia kary 3 miesięcy pozbawienia wolności. Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnej celi. Jeszcze dziś został przewieziony Zakładu Karnego.

Kętrzyn: Pijany kierowca bez uprawnień „wpadł” podczas kontroli drogowej

Przed sądem odpowie mężczyzna, którego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej. 42-latek jechał samochodem mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Ponadto, jak ustalili funkcjonariusze mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania autem. Teraz za popełnione przestępstwo może mu grozić kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj (29.07.2020), kwadrans po godz. 14:00 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi. Funkcjonariusze od razu wyczuli od mężczyzny woń alkoholu. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości okazało się, że mieszkaniec Srokowa jest nietrzeźwy. Badanie wykazało prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Ponadto policjanci ustalili, że 42- latek w ogóle nie posiada prawa jazdy. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego tak nieodpowiedzialnie się zachował.

Teraz ze swojego postępowania będzie się tłumaczył przed sądem. Za    jazdę w stanie nietrzeźwości  może mu grozić kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Kętrzyn: Jestem świadomy, jestem bezpieczny! Policjantki spotkały się z młodzieżą na obozie

Tym razem w ramach ogólnopolskich działań „Bezpieczne Wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” kętrzyńskie policjantki spotkały się z młodzieżą przebywającą na obozie w Księżycowym Dworku. Podczas prelekcji omówiono bezpieczeństwo związane z letnim wypoczynkiem oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich.

Wczoraj (30.07.2020) kętrzyńskie policjantki spotkały się z uczestnikami obozu w Księżycowym Dworku w Gierłoży. Funkcjonariuszki mówiły o tym, dlaczego warto korzystać tylko i wyłącznie z kąpielisk strzeżonych, przestrzegali przed wygłupami w wodzie, skakaniem „na główkę”, czy w miejscu gdzie nie znamy dna. Bardzo ważną zasadą jest dostosowanie się do regulaminu kąpieliska oraz obowiązujących na nim oznaczeniach. Przypomniano również o samej kąpieli o tym, że zanim wejdziemy do wody trzeba się oswoić z temperaturą dzięki takiemu zachowaniu unikniemy skurczy mięśni, które mogą być dla nas niebezpieczne.

Podczas spotkania policjantki wyjaśniły, kiedy zachowanie młodego człowieka może spowodować konflikt z prawem. Funkcjonariuszki omówiły pokrótce zasady wynikające z kodeksu karnego oraz wykroczeń, a także tłumaczyły, na czym polega postępowanie karne. Policjantki przestrzegały przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji, które mogą dla młodego człowieka skończyć się przykrymi konsekwencjami oraz wyjaśniały, że normy prawne mają za zadanie przede wszystkim ochronę człowieka i jego dóbr przed bezprawnymi atakami. Z drugiej zaś strony podkreślały, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas przed odpowiedzialnością. Policjantki przestrzegały również młodych ludzi przed korzystaniem z „atrakcyjnych ofert pracy” za granicą wyjaśniając, że wielu z nich pada w ten sposób ofiarami „handlu ludźmi”.

Głównym celem spotkania było przypomnienie młodym ludziom o tym, że granice nakreślone przez prawo mają za zadanie stworzyć młodym ludziom poczucie bezpieczeństwa. Z takiego przekonania w sposób naturalny wypływa potrzeba respektowania obowiązujących norm prawnych oraz oczekiwanie ich przestrzegania przez innych.

Nie zabrakło ponadto informacji związanych z konsekwencjami zdrowotnymi i prawnymi dotyczącymi posiadania i zażywania narkotyków i dopalaczy.

Na prośbę uczestników omówiono również procedury przyjęcia do służby w Policji gdyż nie jeden z uczestników wyraził, że w przyszłości chciałby zostać policjantem.
Na koniec spotkania przekazano ulotki z informacją o trwającym konkursie „ARTYSTYCZNY przeWODNIK”

Kętrzyn: Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego z udziałem motorowerzysty

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to główne przyczyny wypadków drogowych. Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia z udziałem samochodu osobowego i motoroweru. Kierujący jednośladem z obrażeniami głowy trafił do szpitala.

W niedzielę (02.08.2020) o godz. 19:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu osobowego i motoroweru w miejscowości Polany w gm. Korsze. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący pojazdem Skoda Octavia jadąc od strony Bartoszyc, wykonując manewr wyprzedzania motoroweru nie zachował należytej odległości w wyniku czego doszło do zderzenia bocznego pojazdów. Kierujący jednośladem 63-letni mieszkaniec gm. Korsze z obrażeniami głowy został przewieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. 42-letni kierowca skody był trzeźwy. Zarówno mężczyzna jak i pasażer auta nie doznali obrażeń.

Skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze, niż wypadku samochodowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem czy też przeszkodą, jest odzież ochronna, tj. kurtka i spodnie motocyklowe, właściwe buty, rękawice oraz kask. Na bezpieczeństwo motocyklistów, poza sprawnym pojazdem, właściwą techniką jazdy, odpowiednią odzieżą ochronną, istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Można ją poprawić przede wszystkim poprzez sprawne i czyste światła, używanie odblaskowych szelek motocyklowych lub kamizelki. Należy pamiętać, że widzieć a być widocznym to dwa różne zagadnienia – im później kierowca samochodu zauważy motocyklistę, tym czas na odpowiednią reakcję będzie krótszy, czasami zbyt krótki.

2 thoughts on “NA SYGNALE: WIADOMOŚCI POLICYJNE (29 lipiec – 5 sierpień)

  1. …a co wiadomo o sobotniej kraksie na wysokości pierwszego zjazdu do Wopławki? Auto w rowie z wystrzelonymi poduchami, zablokowana droga a tu cisza w mediach… Takie mamy media.

    1. Z tego co mi wiadomo to jedna osoba wyjeżdżająca z Wopławki wymusiła pierwszeństwo przez co kierujący na drodze głównej próbował go wyminąć i uderzył w drzewo a potem wpadł do rowu. Jednak nie jest to oficjalna informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *