NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (9 – 16 września) – Magna Masuria

Kętrzyn: W trosce o niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci prowadzą działania NURD

Pieszego czy rowerzysty na drodze nie chroni karoseria, nie ma zainstalowanych poduszek powietrznych ani dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Chroni go tylko jego własne ciało. Dlatego w konfrontacji z samochodem na drodze pieszy czy rowerzysta ma minimalne szanse, by wyjść z niej bez szwanku. Wiedzą o tym kętrzyńscy policjanci, którzy cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane szczególnie na grupę tych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dziś od godzin rannych na drogach powiatu kętrzyńskiego policjanci   prowadzą działania „NURD”. Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu. W zderzeniu pojazdu z pieszym, rowerem czy motocyklem szanse niechronionych uczestników ruchu drogowego są nikłe. Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez kętrzyńskich policjantów  na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem funkcjonariuszy zostaną objęte te miejsca na terenie powiatu kętrzyńskiego, w których najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych lub jednośladów.

Pamiętajmy – bez odblasków kierujący nie zawsze nas zauważy! To, że my widzimy światła zbliżających się pojazdów nie oznacza, że kierujący widzą nas! Trzeba również zwrócić uwagę na prawidłowe zachowanie przy przechodzeniu przez jezdnię. W tym przypadku pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożności, zwiększyć swoją uwagę na tyle by móc szybko zareagować na ewentualne niebezpieczeństwo. Wchodząc na przejście dla pieszych warto zdjąć kaptur z głowy, zakończyć rozmowę telefoniczną czy wyjąć słuchawki z uszu. To tylko niektóre niebezpieczne zachowania pieszych jakie obserwują policjanci.

Kilka rad, o których każdy powinien pamiętać.

 PIESZY powinien:

 1. Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię – czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo,
2. Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu!
3. Nie wchodzić na jezdnię zza tzw. pojazdu (szczególnie dotyczy to autobusu w rejonie przystanków) bądź innej dużej przeszkody,
4. Nie wbiegać na jezdnię, tylko spokojnie wchodzić na przejście dla pieszych,
5. Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby,
6. Przekraczać jezdnię tylko w miejscach do tego dozwolonych, a nie tam gdzie „mu to pasuje”,
7. Pod żadnym pozorem nie wolno przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego,
8. Nosić elementy odblaskowe na ubraniu.

 KIEROWCA powinien:

1. Zawsze zwolnić przed miejscami oznakowanymi jako przejścia dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami,
2. Widząc pieszych na chodniku, oczekujących na przejście przez jezdnię, należy zatrzymać pojazd i pozwolić im bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi,
3. Nie wyprzedzać, ani nie omijać pojazdów w rejonie przejść dla pieszych czy przystanków oraz na samych przejściach,
4. Nie ruszać pojazdem przed zakończeniem przekraczania jezdni przez pieszego,
5. Nie używać sygnałów dźwiękowych, aby wymóc na pieszym szybsze przekraczanie jezdni,
6. Pamiętać, że w kontakcie z pojazdem pieszy jest z góry na straconej pozycji!

Kętrzyn: Kierował rowerem mając ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie

Anonimowe zgłoszenie i szybka reakcja policjantów doprowadziły do zatrzymania 30-latka, który kierował rowerem, mając ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Z relacji świadka wynikało, że mężczyzna jadąc całą szerokością drogi co chwilę tracił równowagę i przewracał się na jezdnię. Teraz grozi mu kara aresztu lub grzywna do 5 tys. zł.

Wczoraj (09.08.2020) kwadrans przed godz. 9:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez anonimową osobę, że w kierunku miejscowości Barciany jedzie całą szerokością drogi pijany rowerzysta, który co chwilę traci równowagę i przewraca się na jezdnię. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy na trasie Winda-Rodele zauważyli jadącego od pobocza do pobocza jezdni mężczyznę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 30 –latka wykazało ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili rowerzyście dalszą jazdę. Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara aresztu lub grzywna do 5 tys. zł.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i rozsądek. Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu stwarza ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze.

Kętrzyn: Policjanci dbają o bezpieczeństwo najmłodszych

Kętrzyńscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo dzieci odwiedzają szkoły podstawowe  na terenie powiatu kętrzyńskiego, aby porozmawiać z najmłodszymi na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Działania związane z bezpieczną drogą do szkoły nie kończą się we wrześniu, droga do szkoły i ze szkoły do domu będzie dla uczniów codziennością aż do kolejnych wakacji, dlatego też funkcjonariusze cały czas przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Podczas spotkań zachęcają uczniów do wyposażania ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe, co niewątpliwie poprawi ich bezpieczeństwo.

Dzieci docierają do szkoły różnymi sposobami – pieszo, rowerem, samochodem lub autobusem. Każdy jest dobry, kiedy jest bezpieczny. Warto zaznaczyć, że pierwsze tygodnie w szkole są bardzo szczególne. Dzieci są jeszcze rozkojarzone wakacjami. Trzeba pamiętać też o tym, że nasze pociechy, szczególnie te młodsze nie mają świadomości zagrożeń. Niekiedy są tak zajęte rozmową z kolegami, że potrafią wejść nagle na jezdnię.

Dlatego od   początku września kętrzyńscy policjanci prowadzą akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. To nie tylko kontrolowanie zachowania kierowców i pieszych w okolicach szkół, ale także spotkania z najmłodszymi w placówkach oświatowych. Tym razem z uczniami Szkoły Podstawowej w Windzie spotkał się dzielnicowy asp. szt. Zbigniew Stanicki. W trakcie spotkania policjant rozmawiał z dziećmi o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się. Na zakończenie spotkania uczniowie  otrzymali elementy odblaskowe.

Kętrzyn: Na drugi dzień po wódce boli go głowa- więc kradł whisky.

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 20 letniemu mieszkańcowi gm. Kętrzyn. Jak ustalili policjanci, mężczyzna od lipca br. okradał  sieć marketów na terenie Kętrzyna. Podejrzany za cel obrał sobie różne rodzaje whisky, które systematycznie wynosił ze sklepu. W sumie jego łupem padło 11 butelek alkoholu o wartości blisko 1000 zł. Mężczyzna został zatrzymany i już usłyszał zarzuty do których się przyznał. Podczas przesłuchania wyjaśnił policjantom, że kradł kolorowy alkohol, ponieważ  „na drugi dzień po  wódce boli go głowa”.  

Jak ustalili policjanci, podejrzany w tej sprawie 20-latek w lipcu za cel upatrzył sobie sieć marketów na terenie miasta, a szczególnie sprzedawany w nich markowy alkohol. Z ustaleń wynika, że sprawca ukradł 11 butelek różnego rodzaju whisky o łącznej wartości około 1000 zł.  Policjanci w oparciu o zapisy monitoringu i zebrane informacje, wytypowali podejrzanego. W czwartek (10.09.2020) funkcjonariusze zatrzymali 20-letniego mieszkańca gm. Kętrzyn. Mężczyzna już usłyszał zarzuty kradzieży, do których się przyznał. Podczas przesłuchania wyjaśnił policjantom, że kradł kolorowy alkohol, ponieważ „po wódce na drugi dzień boli go głowa”. Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem.  Jednorazowa kradzież to wykroczenie, jednak w tym przypadku podejrzany 20-latek odpowie za tzw. czyn ciągły czyli przestępstwo, które zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Kętrzyn: Wypadek z udziałem łosia

Kętrzyńscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Mrągowo-Kętrzyn. Kierujący osobowym bmw zderzył się z przebiegającym przez jezdnię łosiem. W wyniku tego zdarzenia 44-letnia pasażerka pojazdu z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Auto zostało poważnie uszkodzone natomiast zwierzę zginęło na miejscu.

Wczoraj (13.09.2020) około godziny 19:50 oficer dyżurny kętrzyńskiej komendy otrzymał informacje o zaistniałym zdarzeniu drogowym z udziałem łosia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący osobowym bmw jechał od strony Mrągowa w kierunku Kętrzyna. W pewnym momencie z pobocza wprost pod nadjeżdżające auto wbiegł łoś. Siła uderzenia była tak silna, że auto zjechało do przydrożnego rowu. W wyniku tego zdarzenia 44-letnia pasażerka pojazdu z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Auto zostało poważnie uszkodzone natomiast zwierzę zginęło na miejscu.

 Policjanci apelują do kierujących, aby zachowali szczególną ostrożność w rejonach narażonych na wtargnięcie zwierząt na drogę. Zderzenie pojazdu z leśną zwierzyną  bardzo często kończy się tragicznie, nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi. Jeśli widzimy zwierzę przy drodze, należy zwolnić, a nawet zatrzymać się, włączyć światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców. Może nam to uratować życie, a na pewno uratuje życie biegnącego, nieświadomego zagrożenia, zwierzaka.

Kętrzyn: Wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym

Kętrzyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku do którego doszło na torowisku w okolicach miejscowości Biedaszki. Pociąg relacji Szczecin Główny –Białystok potrącił częściowo leżącego na torach mężczyznę. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że pomimo tego, iż maszynista przy użyciu sygnałów ostrzegawczych sygnalizował o zbliżającym się pociągu oraz podjął próbę hamowania 26-latek nie reagował. Mieszkaniec gminy Kętrzyn w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala. W wyniku licznych obrażeń ciała zmarł.  

Obecnie policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Wczoraj (14.09.2020r.) o godzinie 19:50 oficer dyżurny kętrzyńskiej  komendy otrzymał zgłoszenie, że pociąg relacji Szczecin Główny –Białystok na szlaku kolejowym Tołkiny-Kętrzyn przed miejscowością Biedaszki potrącił mężczyznę. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 26-letni mężczyzna częściowo leżał na torowisku. Maszynista natychmiast włączył sygnały ostrzegawcze oraz podjął próbę hamowania. Niestety mężczyzna nie reagował. Prowadzący lokomotywę nie zdołał wyhamować i potrącił mieszkańca gminy Kętrzyn.  26-latek w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala. W wyniku licznych obrażeń ciała zmarł.  Pociągiem podróżowało ok. 100-pasażerów, na szczęście nikomu z podróżujących nic się nie stało. Maszynista w chwili zdarzenia był trzeźwy.

   Kętrzyńscy policjanci do późnych godzin wieczornych pracowali na miejscu zdarzenia. Teraz  pod nadzorem prokuratora wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego w skutkach wypadku.

Policjanci apelują o ostrożność i bezpieczne zachowanie w okolicach torowisk. Przejazdy kolejowe to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc na drogach. Każdy powinien pamiętać, że nie wolno przechodzić przez tory w miejscach do tego nieprzeznaczonych. W starciu z pociągiem samochód, a co dopiero pieszy, nie ma szans!

Kętrzyn: Trzech jechało, żaden nie kierował. Pijany kierowca uderzył w drzewo i wjechał do przydrożnego rowu  

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Robawy –Leginy. Jak ustalili funkcjonariusze, kierujący pojazdem marki Mitsubishi Colt na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo po czym wjechał do rowu. Kierowca  wyszedł cało z wypadku i uciekł z miejsca zdarzenia pozostawiając dwóch pasażerów. Mężczyźni twierdzili, że to nie oni prowadzili pojazd i nie wiedzą kto był kierowcą. Obaj z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala. Kilka minut  później policjanci ustalili i zatrzymali w miejscu zamieszkania 23- letniego kierowcę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie.

Kętrzyn: Trzech jechało, żaden nie kierował. Pijany kierowca uderzył w drzewo i wjechał do przydrożnego rowu  

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Robawy –Leginy. Jak ustalili funkcjonariusze, kierujący pojazdem marki Mitsubishi Colt na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo po czym wjechał do rowu. Kierowca  wyszedł cało z wypadku i uciekł z miejsca zdarzenia pozostawiając dwóch pasażerów. Mężczyźni twierdzili, że to nie oni prowadzili pojazd i nie wiedzą kto był kierowcą. Obaj z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala. Kilka minut  później policjanci ustalili i zatrzymali w miejscu zamieszkania 23- letniego kierowcę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie.

Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego dzisiaj ok. godz. 2:00 na trasie Robawy – Leginy. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd uderzył w przydrożne drzewo. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Mitsubishi Colt na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo, po czym wjechał do rowu. Kierowca wyszedł cało z wypadku, wysiadł zza kierownicy i uciekł z miejsca zdarzenia. Na miejscu przy samochodzie funkcjonariusze zastali stojącego pasażera natomiast drugi z pasażerów znajdował się zakleszczony w pojeździe. Mężczyźni twierdzili, że to nie oni prowadzili pojazd i nie wiedzą kto był kierowcą auta. Obaj z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala. Kilka minut  później policjanci ustalili i zatrzymali w miejscu zamieszkania 23- letniego kierowcę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna noc spędził w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty  kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz spowodowania wypadku drogowego.

Policjanci przy każdej możliwej okazji apelują do osób wsiadających za kierownice aut o rozsądek i odpowiedzialność oraz o to, by miejsce kierowcy w pojazdach zajmowały jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Niestety niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy taki sygnał. Dzięki takiej reakcji, być może przyczynimy się do tego, że nie dojdzie do kolejnej bezsensownej tragedii na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *