NA SYGNALE: Wiadomości policyjne – Magna Masuria

KĘTRZYN: ZATRZYMALI PIJANEGO KIEROWCĘ

Mimo licznych apeli i zaostrzenia przepisów, wciąż pojawiają się osoby decydujące się na prowadzenie pojazdu pomimo wypitego wcześniej alkoholu. Kętrzyńscy policjanci wyeliminowali z ruchu kolejnego nietrzeźwego kierującego.

W sobotę (05.06.2021r.) kilka minut przed godz. 17:00 funkcjonariusze z zespołu patrolowo-interwencyjnego kętrzyńskiej jednostki policji zatrzymali nietrzeźwego kierującego. 53-letni mężczyzna został zatrzymany w miejscowości Karolewo w gm. Kętrzyn. Mężczyzna kierował citroenem będąc pijany. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo okazało się, że 53-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Wkrótce usłyszy zarzut. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę. Wsiadając za kierownicę bądźmy świadomymi użytkownikami dróg. Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierujący jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

KĘTRZYN: WYJAŚNIAJĄ PRZYCZYNĘ TRAGICZNEGO W SKUTKACH POŻARU

Kętrzyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczynę pożaru, w którym zginęło dwóch mężczyzn. Pożar wybuchł w domu jednorodzinnym w miejscowości Silginy w gminie Barciany.

Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 5 czerwca br. kwadrans przed godz. 3.00 w jednym z domów jednorodzinnych w miejscowości Silginy w gminie Barciany. Jak się okazało, w chwili pożaru w środku budynku przebywały trzy dorosłe osoby. Niestety dwóch mężczyzn w wieku  29 i 35 lat nie udało się uratować. 71-letnia kobieta zdołała o własnych siłach opuścić mieszkanie nie odnosząc obrażeń. Na miejscu pracowali policjanci z udziałem prokuratora oraz biegłego z zakresu pożarnictwa, wykonali szereg czynności zmierzających do ustalenia przyczyny pożaru.

TESTY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA FUNKCJONARIUSZY POLICJI

Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy te nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

Z dniem 20 maja 2021 r. weszło w życie Zarządzenie nr 17 Komendanta Głównego Policji z dnia 11 maja 2021 roku w sprawie testu sprawności fizycznej policjantów, wprowadzające zmiany w organizacji testów sprawnościowych policjantów.

Zgodnie z zapisami nowego zarządzenia m. in.:

  • nie przewiduje się żadnych wyłączeń (wcześniejsze przepisy dawały taką możliwość) funkcjonariuszy z obowiązku przystąpienia do testu sprawności fizycznej np. z powodu przynależności do grupy wiekowej albo z powodu delegowania do pełnienia służby w innej jednostce w kraju lub poza granicami kraju;
  • policjant przystępujący do testu sprawności fizycznej jest oceniany w skali od 1 do 6, przy czym do zaliczenia testu sprawnościowego w każdej z prób konieczne jest uzyskanie oceny co najmniej 2 (dopuszczający), a nie tak jak dotychczas uzyskanie średniej ze wszystkich prób;
  • zarządzenie wprowadza jednolite minimalne normy niezbędne do zaliczenia testu bez względu na płeć i wiek. W przypadku minimalnego poziomu sprawności fizycznej, gwarantującego efektywność podejmowanych działań służbowych, brak jest bowiem podstaw do różnicowania wymagań sprawnościowych ze względu na płeć i wiek policjanta. Uzyskanie przez policjanta lepszego rezultatu w danej próbie skutkuje uzyskaniem wyższej oceny, a nie ma wpływu na sam fakt zaliczenia testu sprawności fizycznej.

Wbrew niektórym sugestiom medialnym zmiany w testach sprawności fizycznej policjantów nie wynikają ze spadku ogólnej kondycji fizycznej społeczeństwa, a wręcz służą zintensyfikowaniu działań mających na celu utrzymanie przez wszystkich policjantów jak najlepszej sprawności fizycznej przez cały okres służby bez względu na wiek, staż czy płeć.

Na przestrzeni lat nie odnotowano sytuacji, w których policjanci w obowiązkowych terminach nie zaliczali testów sprawności.

Zmiany zostały wprowadzone po uprzedniej konsultacji z jednostkami terenowymi oraz specjalistami z Akademii Wychowania Fizycznego, którzy wskazali i określili uniwersalne normy testów sprawności fizycznej.

KĘTRZYN, RESZEL: POLICJANCI POSZUKUJĄ WŁAŚCICIELI JEDNOŚLADÓW

Reszelscy policjanci poszukują właścicieli rowerów, które zostały odnalezione na terenie Reszla. Osoby potrafiące udokumentować własność mienia, proszone są o zgłoszenie się do Komisariatu Policji w Reszlu.

Reszelscy policjanci poszukują właścicieli rowerów, które zostały odnalezione na terenie Reszla.  Pierwszy z jednośladów został odnaleziony przy ul. Lipowej natomiast drugi w okolicach oczyszczalni ścieków na ul. Rataja. Na ramie pierwszego roweru widnieje charakterystyczny napis „INDIANA” natomiast drugi posiada napis „TREND BIKE”. Świadkowie lub osoby mogące pomóc w ustaleniu właścicieli odnalezionych rowerów proszone są o kontakt z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Reszlu pod numerem telefonu 47 735-14-80  lub dzielnicowym pod numerem 887-876-174. Właściciel potrafiący udokumentować własność mienia, proszony jest o zgłoszenie się do Komisariatu Policji w Reszlu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *