NASZA MAŁA OJCZYZNA: Niezwykłe wiatraki z Warmii i Mazur – Magna Masuria

NASZA MAŁA OJCZYZNA: Niezwykłe wiatraki z Warmii i Mazur

1

W ostatnim czasie miałem okazję późną porą odwiedzić pewne niezwykłe miejsce na terenie powiatu bartoszyckiego. Jadąc drogą z Górowa Iławieckiego na Bartoszyce na chwilę zboczyłem z drogi, aby zobaczyć tajemniczy betonowy komin w Barciszewie. Zajechałem, zobaczyłem, stwierdziłem, że trzeba dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.

To nie pierwsza takiego typu budowla na terenie powiatu bartoszyckiego, są takie trzy: w miejscowości Lipna, Wągliki i w Barciszewie. Służyły jako elektrownie wiatrowe. Na szczycie betonowej wieży zamontowana była piasta ze śmigłami. W kolumnie znajdował się wał przekaźnikowy, którzy napędzał znajdujący się w przybudówce generator. Elektrownia w Barciszewie finalnie nie została ukończona. Ze zdobytych informacji jedynie wieża w Lipnie funkcjonowała jeszcze przed wojną.

Niestety jest to kolejny zapomniana poniemiecka budowla na terenie Warmii i Mazur. Polscy repatrianci po wojnie nie znali prawdziwego przeznaczenia elektrowni wiatrowych. Nazywali je, z racji kształtu – kominami, przy tym krążyły różnie hipotezy i przypuszczenia jaką funkcje pełniły te „kominy”. Stawiano tezy, że są to wieże obserwacyjne lub gniazda karabinów maszynowych, a nawet punktami przekazywania sygnału.

Warto przyjechać w te miejsca i porobić kilka ciekawych zdjęć.

1 thought on “NASZA MAŁA OJCZYZNA: Niezwykłe wiatraki z Warmii i Mazur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *