Nawet 900 tys. zł mogą otrzymać z Narodowego Funduszu Zdrowia placówki medyczne na wsparcie cyberbezpieczeństwa  – Magna Masuria

Nawet 900 tys. zł mogą otrzymać z Narodowego Funduszu Zdrowia placówki medyczne na wsparcie cyberbezpieczeństwa 

0

O wsparcie mogą wnioskować szpitale, które realizują świadczenia w ramach leczenia szpitalnego, rehabilitacji, lecznictwa uzdrowiskowego oraz opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Z powodu wojny na Ukrainie nasiliły się incydenty zagrażające cyberbezpieczeństwu placówek medycznych. Szczególnie niebezpieczne i groźne w skutkach mogą być cyberataki na szpitale. Atak hakerski na infrastrukturę szpitala może kosztować zdrowie, a nawet życie pacjentów, dlatego nie należy oszczędzać na stosowanych w podmiotach medycznych zabezpieczeniach. Inwestycje w cyberbezpieczeństwo pomogą uchronić placówki przed wyciekiem danych, m.in. danych osobowych pacjentów, czy blokowaniem systemów informatycznych, co może prowadzić do paraliżu i ogromnych strat podmiotów leczniczych.

W celu wsparcia cyberbezpieczeństwa szpitali NFZ oferuje finansowanie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów informatycznych w tych placówkach. Wsparcie wynosi od ponad 240 tys. zł do nawet 900 tys. zł. Wysokość środków będzie uzależniona od wartości kontraktu placówki z NFZ.

Środki mogą zostać przeznaczone na zakup i wdrożenie systemów teleinformatycznych oraz związanych z nimi usług w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa, a nie samej informatyzacji. Finansowaniu podlegają wydatki poniesione od 29 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Za otrzymane środki szpital może kupić i uruchomić:

  • urządzenia, oprogramowanie i usługi teleinformatyczne, które zapobiegają, wykrywają lub zwalczają cyberataki, np. systemy do tworzenia kopii danych, systemy antywirusowe, systemy kontroli dostępu administracyjnego i zarządzania uprawnieniami
  • urządzenia i oprogramowanie zabezpieczające sieć (firewall)
  • systemy zapewniające bezpieczeństwo poczty elektronicznej
  • technologie, które ułatwiają precyzyjne monitorowanie bezpieczeństwa infrastruktury IT
  • skany podatności, które pozwalają identyfikować zagrożenia we własnym środowisku IT
  • opracowania wraz z przekazaniem praw autorskich dokumentacji systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji
  • a także przeprowadzić szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla kadry zarządzającej i pracowników.

Szczegóły dotyczące sposobu pozyskania dofinansowania można znaleźć na stronie www.nfz-olsztyn.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *