NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ! PRZESTĘPCY ZNOWU DZWONIĄ DO SENIORÓW – Magna Masuria

NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ! PRZESTĘPCY ZNOWU DZWONIĄ DO SENIORÓW

1

„Na wnuczka”, na policjanta”, „na inkasenta”, „na konto prokuratora” – przestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych metod, za pomocą których próbują oszukać jak najwięcej osób. Przeciwko nim stają policjanci, którzy nie ustają w ściganiu bezdusznych oszustów, bezwzględnie wykorzystujących naiwność i dobrą wolę swoich ofiar. Jednak pamiętajmy, że w pierwszej kolejności za bezpieczeństwo swoje i naszego mienia odpowiadamy my sami.

Wczoraj w jednym z sąsiednich powiatów  policjanci otrzymali zgłoszenia, dotyczące oszustwa ,, na policjanta”. Do kobiet w godzinach rannych zadzwonił telefon od pracownika banku dotyczące zagrożenia utraty pieniędzy z konta. Następnie przed południem na numery stacjonarne do seniorek zadzwonił rzekomy policjant informując, że trzeba wypłacić pieniądze z konta i przekazać policjantowi w celu uniknięcia oszustwa. Niczego nieświadome seniorki zaufały swoim rozmówcom i postępowały zgodnie z ich poleceniami. W sumie kobiety straciły łącznie blisko 60 tyś. złotych.

Zapamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Jak działają oszuści?

  • Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają np. z książki telefonicznej.
  • Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki bądź podają się za przedstawiciela policji lub innych służb.
  • Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji.
  • Gdy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości, co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Policja apeluje o ostrożność! Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

1 thought on “NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ! PRZESTĘPCY ZNOWU DZWONIĄ DO SENIORÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *