NIE KLIKAJ PODEJRZANYCH LINKÓW, NIE PODAWAJ SWOICH DANYCH – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW! – Magna Masuria

NIE KLIKAJ PODEJRZANYCH LINKÓW, NIE PODAWAJ SWOICH DANYCH – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!

0

Sprzedając rzeczy przez Internet trzeba uważać, żeby nie paść ofiarą oszusta. Fałszywy kupujący może przesłać link do płatności, w którym podając swoje dane, narażasz się na utratę oszczędności. Uważaj!

Popularność kupowania i sprzedaży przez Internet jest bardzo duża. W ten sposób można szybko pozbyć się rzeczy, której już się nie używa albo kupić coś w atrakcyjnej cenie. Tego typu rozwiązanie niesie jednak za sobą pewne ryzyko. Oszuści działają także w tej przestrzeni

Oszuści nie przestają zaskakiwać nowymi pomysłami. Mieszkanka gminy Kętrzyn została okradziona w trakcie sprzedaży ubrań na popularnej platformie. Kobieta dostała od oszustów link, a po jego wypełnieniu straciła pieniądze z konta.

Cyberprzestępcy wysyłają fałszywe wiadomości z linkiem do strony podszywającej się pod prawdziwą domenę banku lub pośrednika płatności. Tam wyłudzają dane umożliwiające dostęp do bankowości internetowej.

Jak działają oszuści? Schemat nie różni się od „standardowych”. W pierwszej kolejności wysyłają wiadomości do osoby wystawiającej produkt na sprzedaż: „Kupiłam właśnie od Ciebie przedmiot. Potwierdź sprzedaż na mailu”. Następnie w e-mailu dodają przekierowanie do stron, które wyglądają łudząco podobnie do prawdziwych domen bankowych lub pośredników płatności.

W rzeczywistości za pomocą tej strony cyberprzestępcy mogą przejąć dostęp do konta bankowego. Użytkownik, który trafi na fałszywą witrynę proszony jest o podanie wielu danych osobowych: numeru PESEL, PIN-u do aplikacji, loginu i hasła do bankowości oraz kodu SMS potwierdzającego płatność. Tym sposobem oszuści zyskują dostęp do rachunku bankowego ofiary oszustwa.

Co więcej tracimy swoje oszczędności, a kontakt z kupującym się urywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *