Niedziółka zadłuża Kętrzyn? – Magna Masuria

Wczorajsze konsultacje projektu budżetu Miasta Kętrzyn, na 2020 rok, to klapa. Frekwencja żenująco niska, przyszło tylko kilkanaście osób. Na spotkaniu było więcej radnych miejskich i powiatowych niż mieszkańców. To wynik Niespodziewanych konsultacjiogłoszonych w ostatniej chwili przez Niedziółkę.

Burmistrz przedstawił prezentację budżetu. Wyglądało to fatalnie. Na koniec 2018 roku zadłużenie miasta wynosiło prawie 32 miliony zł. Niedziółka w 2019 roku jeszcze bardziej zadłużył miasto, prawie do 38 milionów. Już planuje dalsze zaciąganie kredytów i zwiększanie zadłużenia. Podobno miał oszczędzać? Od nowego roku czekają nas jedne z najwyższych cen za odpady komunalne w Polsce. Będzie podwyżka za ogrzewanie budynków w spółdzielni mieszkaniowej. Nie było prezesa Książka i przewodniczącego rady Piskorza, więc nie było komu bronić spółdzielców. Burmistrz narzekał, że to wina rządu [PiS], który obciął pieniądze dla samorządów. Co dziwne, do tych narzekań na rząd przyłączył się też Starosta Michał Kochanowski, który jest członkiem zarządu komitetu PiS w powiecie kętrzyńskim.

Niedziółka wydał więcej w roku po wyborach niż jego poprzednik w roku wyborczym. O rozrzutności obecnej władzy mówili wcześniej na sesjach radni, między innymi Zbigniew Nowak i Helena Szymkiewicz. Przykładem jest 17,5 tysiąca miesięcznie na telewizję kablową, którą kręci szwagier zastępcy burmistrza Wróbla. Duże pieniądze zgarniają też firmy zarejestrowane na rodzinę Majchrzaka, redaktora tygodnika Kętrzyńskiego. Duże wynagrodzenia pobierają zatrudniane osoby spoza Kętrzyna oraz obce firmy na „dziwne” analizy i raporty.

W taki sposób zamiast oszczędzania i inwestowania, pieniądze płyną szerokim strumieniem do wyznaczonych miejsc. Płacą za to zwykli mieszkańcy Kętrzyna. Pytań mieszkańców nie było. I trudno o pytania skoro nie przedstawiono wcześniej tej prezentacji mieszkańcom. Na ekranie, postawionym daleko, w drugim końcu sali, nie było widać większości liczb napisanych małą czcionką. Burmistrz Niedziółka zapomniał lub może nie umiał przełączyć widoku prezentacji, zapisanej w formacie PDF, w tryb pełnego ekranu, co świadczy o braku profesjonalizmu.

Co, w przyszłym roku, czeka mieszkańców Kętrzyna? Co spowodują zwolnienia pracowników w Warmii i innych firmach, których właścicieli Niedziółka powołał wcześniej do rady biznesu przy burmistrzu miasta? Co spowodują podwyżki opłat dla mieszkańców? Jaki koszty poniesiemy na wynagrodzenia dla obcych, którzy podatki płacą w innych miastach? Tych odpowiedzi zażądamy na najbliższej sesji rady miejskiej.

PS. Dla wygody naszych czytelników dołączamy prezentację Projektu budżetu miasta Kętrzyn na rok 2020 opublikowaną na stronie internetowej urzędu miasta.

Plik do pobrania:

7 thoughts on “Niedziółka zadłuża Kętrzyn?

 1. Znaleźli sobie chłopcy poligon doświadczalny i niezłe źródełko ze złotówkami do prywatnych kieszeni. Niedziółka nie wie o co chodzi, szwagier Wróbla trzepie kasę,a żona usadowiona została na ciepłym stołeczku dyrektora w Barcianach. Można ustawić rodzinę w rok?

 2. Co maja do powiedzenia dzisiaj ci, ktorzy tak bardzo namaeiali wszystkich ďo glosowania na Niedziolke. To miala byc taka dodra zmiana. I co, zmiana jest ale niestety na gorsze. Jak mozna w rok roztrwonic tyle pieniedzy i nic nie zrobic dla miasta
  A co robi skarbnik .Chyba trzeba wladzom zrobic prezent swiateczny ,wywalic ich na zbity pysk

 3. Dlaczego radni PiS ich popierają?
  Czy nie widzą trzepania publicznej kasy?
  Rozparli się w fotelach: Prokop i Kochanowski.
  Miękkie krzesło dali dla Rypiny.
  Czy wam Panowie, wasze chwilowe stanowiska, w głowach zamąciły?
  Opamiętajcie się, bo ludzie już wam wypominają dbanie tylko a własne interesy.
  Co żeście ludziom obiecali? Pamiętacie jeszcze? A co teraz robicie?

 4. A czy te konsultacje nie były „ustawione” celowo prawie w tym samym czasie co protest?
  Mniej uczestników = mniej niewygodnych pytań. Przypadek?

 5. .. no nie widać profesjonalizmu ze strony burmistrza w tym co do tej pory robi (?) / zrobił (?) – sorry ale to jest namacalne.
  Budżet miasta , ma jeszcze spory margines bezpieczeństwa tzn porównując przychody do wydatków i długu, co nie znaczy że powinien się powiększać…
  Odmienną kwestią jest, to że pieniądze idą a efektów nie widać.
  Prawdą jest fakt, że PiS ostro pojechał po finansach samorządów – to akurat jest fajny motyw, bo AS i PiS, to koalicjanci cha.. cha..

 6. A czy jakiś PIS jest w Ketrzynie? Bo w mojej ocenie to nie ma !
  Wróbel przecież nie jest z PISu a jest zastępcą i to z Olsztyna czy z Wydmin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *