#OKIEM RADNEGO: Czesław Ćwik o zmianach w Prezydium Rady Miasta w Kętrzynie

36

Podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta w Kętrzynie (15.09.2022) na wniosek sześciu radnych dokonano zmiany Prezydium Rady Miasta. Radni odwołali Przewodniczącego Dariusza Duczka, Wiceprzewodniczącego Mariana Toruńskiego, Krystiana Abramowicza oraz Andrzeja Niedźwiedzkiego. Radni zdecydowali również o nowym Prezydium. Przewodniczącym pozostał radny Rafał Rypina, a Wiceprzewodniczącymi: radna Wioletta Czech, radna Marzena Gajek oraz radna Helena Szymkiewicz.

O zmianach jakie zaszły w kętrzyńskiej Radzie Miasta porozmawialiśmy z jednym z wnioskodawców tych zmian, radnym Czesławem Ćwik.

Redaktor Naczelny: Na wczorajszej Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta (15.09.2022) doszło do zmiany Prezydium Rady Miasta w Kętrzynie – czym było to podyktowane?

Czesław Ćwik: Zmiany spowodowane były koniecznością przywrócenia radzie charakteru kontrolnego, zgodnie z Ustawą o Samorządzie Gminnym. Rada ten charakter zdecydowanie utraciła, co pokazało ostatnie osiem miesięcy. Nie można było pozwolić na to aby rada była tylko narzędziem do przegłosowywania zmian które proponuje jedna osoba.

Redaktor Naczelny: Jak ocenia Pan poprzednią – ośmiomiesięczną zmianę – w Radzie Miasta? Czy tamta zmiana była w ogóle potrzebna?

Czesław Ćwik: Ostatnie osiem miesięcy oceniam bardzo negatywnie. Większość zbudowana handlem stanowiskami jest niekorzystna dla Miasta i mieszkańców. Poprzedni skład dawał możliwość racjonalnego zarządzania miastem. Funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczących zajmowali przedstawiciele dwóch największych klubów i to dawało możliwość wprowadzania zmian dobrych dla miasta. Tyle, że trzeba umieć rozmawiać. Ze strony Burmistrza nie było niestety woli rozmowy.

Redaktor Naczelny: Czy ta zmiana odbuduje pozycję Rady Miasta i przywróci jej status kontrolny?

Czesław Ćwik: Wprowadzone zmiany nie są żadną formalną koalicją i to właśnie mam nadzieję pozwoli aby głos każdego radnego „ważył” tyle samo. Oby w radzie wreszcie nie gościła polityka tylko prawdziwy samorząd. Wtedy charakter kontrolny będzie prawdziwy, a nie pozorny tak jak było przez 8 miesięcy.

Redaktor Naczelny: Czy Radni dokonają kolejnych zmian między innymi w Komisji Rewizyjnej?

Czesław Ćwik: Co się działo, a w zasadzie nie działo przez wiele miesięcy z komisją rewizyjną widzieliśmy chyba wszyscy. Moim zdaniem potrzebna jest równowaga sił i zmiany ale o tym będzie decydowała rada. Każdy klub powinien mieć swojego przedstawiciela. Na tą chwilę temat ten nie pojawił się, ale wierzę, że do tego tematu powrócimy.

Redaktor Naczelny: Co ta zmiana oznacza dla zwykłych mieszkańców miasta?

Czesław Ćwik: Wprowadzone zmiany przede wszystkim sprawią, że Burmistrz będzie musiał wreszcie konsultować swoje przedsięwzięcia z radą, która jest organem uchwałodawczym. Mieszkańcy będą na bieżąco informowani o tym co robimy, a nie zaskakiwani tak jak to było do tej pory. Chyba, że pojawi się narracja jacy to radni są niedobrzy a nie dialog. Ale to już jest niezależne ode mnie. Myślę, że to właśnie rola burmistrza aby łączyć a nie dzielić. A czy tak się stanie? Dotychczasowe lata pokazują, że nie ma woli do rozmów ze strony burmistrza. Chcę aby wreszcie to się zmieniło. Jeśli się uda to będzie to tylko na korzyść mieszkańców

36 thoughts on “#OKIEM RADNEGO: Czesław Ćwik o zmianach w Prezydium Rady Miasta w Kętrzynie

 1. Gratuluję wszyskim , oby tylko było lepiej, Jest nadzieja bo już gorzej być nie mogło. Może kobiety pokarzą klasę i nauczą odmienną płeć kultury i godnego reprezentowania jak i zachowania.

 2. Zmianę nie do końca akceptuję bo w tym prezydium za dużo radnych z PiS-u. Teraz czas na zmianę składu komisji rewizyjnej i stworzenie prawdziwego organu kontroli.

  1. Należy zaznaczyć, iż przewodniczącego Duczek odwołany został 12 głosami. A w trakcie odwołań wiceprzewodniczących i powolywan nowych oprócz 11 głosów za ” zawsze był dodatkowy 12 głos który był głosem nieważnym aczkolwiek świadczącym nie o tym, że radny nie wie jak głosować a raczej mówiący o tym , że nawet w koalicji żle się dzieje.

   1. przepraszam, wice…Niedźwiedzki też otrzymał 12 głosów za odwolaniem .
    Prostuję też: w pozostałych głosowaniach 12 głos był: wstrzymujacy lub nieważny.
    Dlaczego 12 radny tak głosowało???

 3. Czechowa i kultura? Przypuszczam że wątpię.Ćwik mówi o handlu stanowiskami.A co tam robi Gajek i
  Szymkiewicz?Hipokryzja.Wstydu nie macie?

 4. Ot i cała prawda o naszych wybrańcach, ale nie tylko. To, że te osoby nas reprezentują jest konsekwencją dokonanych przez nas wyborów. Czy akurat najtrafniejszych. Wg mnie zupełnie nie. Jestem bowiem przekonany, ze w naszej Wspólnocie miejskiej jest wiele, wiele osób, które bardziej nadawałyby się na te funkcje, aniżeli Ci co są. Ale tak to już jest w demokracji, kto bardziej zabiega, obiecuje, całuje po rękach lub wykonuje podobne umizgi zostaje wybrany. Inna sprawa, że nie posiadamy mediów, które by w sposób obiektywny, wszechstronny uświadamiały społeczeństwu konsekwencje takich wyborów. Co do poglądu nicka „Hipokryzja”, w zupełności się zgadzam.

 5. Dziwię się radzie, a raczej radnym , że wybrali ponownie Rypinę i Czech. Czyż tyle jest zwolenników PIS , a raczej opcji prawicowej. Przecież ci radni będą wspierać posłów , senatorów z listy PIS, a chyba tutaj w Kętrzynie widzimy nieudolność obecnej władzy w dziedzinie gospodarki, wypuszczanie pustego pieniądza, dobijaniem przedsiębiorców. Zwiększaniem podatków 9% składki zdrowotnej od dochodu + podatek dochodowy 12% to bez wiedzy matematycznej widać, że to więcej niż wcześniej było. Nie wspomnę już o ostatnich poczynaniach ministra oświaty Czarnka, a radni w mieście na swego szefa wybierają Rypinę, zagorzałego członka PIS. Czy już nikogo innego nie było , choćby radnego Ćwika, Nowaka, czy Sapińskiego ? Sapiński mógłby łączyć , Rypina nigdy nie znajdzie wspólnego zdania z Burmistrzem. Stracona ta kadencja i szkoda czasu wielu ludzi. Te zmiany to cyrk i żenada.

  1. Panie obserwatorze, „Sapiński mógłby łączyć”? Pan chyba żartuje, już z moich pozyskanych informacji ten Pan po dostaniu się do Rady Miasta obiecywał „niektórym osobom” stołki i co? i nic, widocznie po zebraniu podpisów i głosowaniu wyraźnie zapomniał biedak, ale i tak można. Ciekawe jaką miał na to wymówkę… Każdy omamia naiwnych, aby dobrze się „usadowić”, reszta niech się o siebie martwi. I takich jest wielu w Kętrzynie , oj wielu.

    1. Big uderz w stół nożyce się odezwą, chyba sam masz z tym problem, albo miałeś, bo jeśli to ty o którym myślę, no to chyba moje domysły są trafne……

 6. Czy ten materiał jest na serio, czy ktoś tu sobie robi jaja z ludzi? Pomijam już wyraźne gesty życzliwosci okazywane ludziom związanym ze skompromitowaną partią rządzącą w kraju, która nie wygra najbliższych wyborów samorządowych nawet odwlekanych w czasie, ale wywiad z radnym Ćwikiem i to w takiej formule ???. Panie Redaktorze, robić bohaterów z ludzi, którzy bez mrugnięcia okiem weszli w koalicję z Niedziółką i to koalicję bardzo specyficzną, bo sprowadzającą się w skrócie do zasady wszystko za stołki? Przypominam, że PiS nie wziął choćby jednej spółki miejskiej, nie wypełnił ani jednego postulatu wyborczego z programu na którym się wybił. Za to wystawienie swoich wyborców do wiatru, otrzymał sowite wynagrodzenie od Niedziółki. Różne, nawet zgniłe kompromisy widziałem w życiu, ale takiego przehandlowania wszystkiego jak zrobili to kętrzyńscy PiSowcy po wyborach w roku 2018 – jeszcze nigdy. I dziś ci ludzie mają jeszcze czelność zabierać głos?
  Ćwik w mentorskim tonie stwierdza: „Nie można było pozwolić na to aby rada była tylko narzędziem do przegłosowywania zmian które proponuje jedna osoba.” Panie Ćwik, przecież po wyborach w 2018 roku „za stołki” sami spozycjonowaliście się do poziomu marionetek Niedziółki. W zasadzie wszystkie szkodliwe pomysły Niedziółki przepychaliście przez aklamację. Jak głosowaliście będąc w koalicji w sprawie podwyżek opłat czy tam podatków, hmmm??? Trzeba wam to będzie palcem przed wyborami pokazać i przypomnieć kto ku radości Niedziółki dokręcał śrubę Kętrzynianom. Nie śledzę dokładnie tych waszych bezproduktywnych dla miasta i Mieszkańców przepychanek o stołki i nie wiem kiedy zaczęła wam uwierać serwilistyczna rola jaką sami na siebie wzięliście, ale przecież nawet po rozpadzie tego waszego biznesowego związku, dalej sami z siebie forsowaliście szkodliwe projekty Niedziółki. No i co panie Ćwik. Kto teraz dołoży przy galopujących cenach prądu do elektrobusów? I tylko mi pan powiedz że żeście nie wiedzieli, to wam przypomnę pisemne polemiki. Jak się nie ma pojęcia, to się milczy na dany temat panie Ćwik, a nie głosuję za sprowadzeniem katastrofy na miasto lub mieszkańców. Poziom hipokryzji sięgnął Himalajów. Radny Ćwik stwierdza: „Wprowadzone zmiany nie są żadną formalną koalicją …” Ale są panie Ćwik koalicją nieformalną. I co, powie pan że nie są nawet nieformalną? Przypuszczam że tego pan nie powie, bo dowodem na zawiązanie koalicji, jest choćby wywiad w tej gazecie. Franklin D. Roosevelt powiedział o Rafaelu Trujillo, dyktatorze Dominikany: „Może i jest draniem, ale jest naszym draniem”. Amerykanie mu nie wybaczyli nawet po śmierci. Dziś lansuje się ludzi którzy podejmowali z punktu widzenia interesu publicznego i mieszkańców złe decyzje, fatalne w skutkach w dłuższej perspektywie – kierując się płytkim interesem politycznym a może i własnym. Ludzi którzy forsowali politykę Niedziółki, a teraz w świetle jupiterów usiłują zmyć swoje winy niczym przedszkolaki przyłapane niestosownym zachowaniu, bez namysłu odpowiadające: „to nie ja, to on” i wskazujące palcem na innego kolegę. Czy bronię Niedziółki? Absolutnie nie. Podciągam tylko was wszystkich pod jeden wspólny mianownik, bo zasadę „drań, ale nasz drań” uważam za głęboko niemoralną.

  1. W takim razie mój błąd, co jednak nie zmienia kontekstu mojej wypowiedzi. Politykę miasta realizuje się w oparciu o spółki, a PiS zwyczajnie nie przejął spółek w liczbie i stopniu umożliwiającym realizowanie deklarowanej polityki… Zrezygnował z obietnic wyborczych dla synekur i apanaży …

   1. Zgadzam się z Panem M. PIS ostro walczył o łupy powyborcze. W odpowiedzi powstała koalicja
    z pohećmanowcami. Teraz się zmieniło. Mają drugą szansę i może zrobią coś dla mieszkańców Kętrzyna.

 7. A kiedy zostanie w Radzie Miasta Kętrzyn , zostanie zmieniony skład komisji alkoholowej i mieszkaniowej nie wspomnę o komisji rewizyjnej ?

 8. Teraz to pewnie przyjdzie czas na zmiany prezesa KOMECU , a co z zakupem opału do kotłowni na okres zimowy ? Krasiński czy warto było polbruk położyć na parkingu przed budynkiem czy opał zakupić?

  1. Pani Ulu, jak Pani może wymagać zakupu węgla od Dyzmy Krasińskiego. On położył polbruk, żeby białych bucików nie pobrudzić, nie daj Boże, to by była strata, a jaki wizerunek? Przecież to by była kompromitacja, Prezes Dyzma w brudnych bucikach. A mieszkańcy niech się sami martwią czym będą palić w piecach, co go to obchodzi, kasa idzie, ciepła posadka jest i co mu tam. Przegonić darmozjada na zbity pysk tak jak Książka i jego świtę.

 9. Teraz niech nowa władza w Radzie Miasta rozliczy wspólnika spółki komunalnej komec. Czy ten prezes to pracuje czy siedzi u panienki w Biskupcu?

  1. To może przeprowadzać bezinteresowne, nagłe i niespodziewane kontrole bez powiadamiania w KOMECU i wyciągnąć wnioski odpowiednie, ale może bierze przykład z innych znanych 'rządzących” i czujących się jak „bogowie”. Te adoratorki i panienki są tylko dla kasy, nie są głupie… A wszystko się skończy jak zabraknie stołka i kasy i zostanie na rozdrożu, panienek już nie będzie. I wielkie rozczarowanie, oj szkoda, będzie „zgrzytanie zębów”. Czym szybciej tym lepiej.

  2. Nie pracuje, przychodzi raz na kilka dni do pracy. Gdy już tam jest ogląda filmy na youtubie, często też tam słychać za drzwiami soczyste k…y.

 10. Jakoś jak czytam tutejsze wpisy na stronie Kętrzyna to trochę mnie zdumiewa beztroska
  z jaką rozgłaszacie wszem i wobec oraz w całej okolicy jak nam jest źle.

 11. Prezes Michał Krasiński ma sie dobrze w spółce komunalnej „KOMEC” tylko proszę sprawdzić jakie ma wykształcenie?

  1. Ta na spokojnie jak robię robotę w kuchni i mam dużo czasu do myślenia a czytam Państwa
   komentarze, to staję się coraz bardziej zatroskany o WODOCIĄGI w Kętrzynie jak one sobie
   poradzą bez PiSu ?

   1. Chciałoby się rzec : „I vice -versa” ,ale to zupełnie zbyteczne jak wejdzie tu do nas Wielki Brat
    to zrobi to samo co z naszą kochaną Gukrownią „Kętrzyn” -przejmie udziały i finito.
    Pan burmistrz jak widzę po wpisach nie zabiera na razie głosu tu o czym tu myślimy,ale ja wiem
    z doświadczenia jak nikt by nie pomyślał,że Cukrownia padnie.Komec -Wodociągi powinny
    ze sobą trzymać sztamę i nie dopuszczać do ironicznych wypowiedi Internautów.
    Chcę zaznaczyć,że jak na razie największym graczem na rynku pozostaje GAZOWNIA,ale tam już się dokonało to co na wstepie napisałem.Pracowałem sporo w Kętrzynie i wiem,że
    prawa rynku są bezwzględne dla ludzi i zakładow pracy no i naszych sklepów.

  2. No, właśnie mnie to najbardziej ciekawi, czekam na podpowiedź…. Bo trochę zrobiło się głośno, a w ogóle kto go podsadził na ten stołek? „narcyz” czy „pomidor”, a może jeszcze innych ma wspólników, tylko dziwi mnie, że KOMEC na Radę Nadzorczą i co? nie ma nic do powiedzenia? czy wszyscy są skorumpowani…..

 12. Panie Rusiecki tak się Pan martwi o KOMEC., Wodociągi i o Wielkiego Brata, właśnie jego tu brakuje, żeby rozpędzić tę „hołotę” zatrudnienia po znajomości itp. Myślę, że na myśli ma Pan Wielkiego Brata to KH, bo dla mnie to jest osoba , która powinna wrócić na „białym koniu” i który robił wiele dla Kętrzyna, a nie dokończył i powiedział to Niedziółka , że on to zrobił. Przecież on tylko doprowadził do końca, bo poprzednik nie miał już możliwości. Fe! aż się flaki przewracają, ale co się dziwić jak słyszę, że PO Tusk teraz odwraca bezczelnie kota ogonem, jak to on był za Polską, a w tym czasie był podnóżkiem Putina . To samo dzieje się z samorządowcami , jak to się mówi kolokwialnie „pluj im w oczy, a oni odpowiadają, że deszcz pada”. Do rozwagi mądrym mieszkańcom, a nie sprzedawczykom ….

 13. Słowo daję,pracowałem w naszej Cukrowni „Kętrzyn” na turbinowni i w dziale automatyki.
  Turbina byla niemiecka AEG -2 MW po prostu cudo,bezawaryjna, cichutka.To były lata siedemdziesiąte,teraz jak widzę zdjęcia u Pana Korowa w bibliotece cyfrowej powiatu Kętrzyn
  z Cukrowni z statnich lat fabryki cukru to jestem pod wrażeniem,że fabryka ta tak dobrze się rozwijała idąc z postępem,ale podzieliła los jaki zgotowano wielu fabrykom na Ukrainie.
  Po prostu zaplanowano z calą premedytacją wysadzenie jej w powietrze.Jeżeli już to zasłużyła
  na bardziej godny los.Możnaby w jej murach zatrzymać czas i oprowadzać wycieczki itd.

  1. Sorry,ale poniosła mnie fantazja z tym 'szczęśliwym zakonczeniem”,pomarzyć każdy może,ale kto by
   przy wszystkim chodził i doglądał ? Przecież to ogromna była fabryka,może dobrze się stało,że
   wszystko się rozleciało.Zastanawia mnie tylko czy istnieje szczegółowa dokumentacja fotograficzna
   tego obiektu,filmowa.Pewnie istiała w owym czasie już tv Internetowa i co ? Nic, cisza w Internecie
   jak burakiem zasiał. To by było ciekawe rozwiązanie – wizualizacja Cukrowni „Kętrzyn” dla
   przyszłych pokoleń.Nie mądrzę sie bez przyczyny bo takie filmy,zdjecia są w Inernecie po
   likwidacji z ponad 56 Cukrowni w Polsce a pozostawiono chyba 16,Cukrowni z Kętrzyna ni ma
   może będzie ? Myślę,że przyjdzie komuś pomysł nie nowy do głowy i postawi – zbuduje jeszcze
   nowszą Cukrownię,bo teren ku temu znakomity.Sam widziałem bo tam pracowałem .
   Niemieccy dobrzy gospodarze wiedzieli jak gospodarzyć mądrze,niech nasi politycy powielą
   ich plany i mamy plan gotowy aby zrównać się z UKRAINĄ ,która jest potęgą żywności.

 14. Panie Rusiecki, przecież „mędrzec” Lotek miał uruchomić w miejscu cukrowni olejarnię, no i co się stało? Odwidziało mu się czy brak chęci? A i mieszkańcy mieli by pracę. Wydaje mi się, że można by było jeszcze coś odzyskać i uczciwie wykorzystać, aby to miejsce nadal funkcjonowało. Zatem popieram Pana nawet sam pomysł, aby zatrzymać ten czas i docenić tę fabrykę. Pamiętam jak dobrze funkcjonowała, samochody i inne pojazdy codziennie dowoziły buraki, kolejki niesamowite i rolnicy byli zadowoleni i mieszkańcy, ale co…Tak jak na „rozkaz” likwidowano pegeery, gdzie tysiące ludzi poszło na bruk, a ile znam osobiście nie wytrzymało tego stresu i dawno już nie żyją. To są niestety smutne, ale prawdziwe fakty . Najprościej oddać to w cudze „łapy” i mieć problem z głowy!….

 15. Piszecie o nepotyzmie, to zobaczcie, że kuzynka Niedziółki Monika Zygmunt-Jakuć ze Swarzędza k. Poznania oprócz tego, że jest zdalnie przewodniczącą Rady Nadzorczej w KTBS Sp. z o.o. jest również zdalnie inspektorem danych osobowych w Urzędzie Miasta, spółkach miejskich, szkołach, muzeum, szpitalu i wszystkich pozostałych instytucji miejskich i powiatowych. To są publicznie dostępne dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *