Mazurska Przyroda zaprasza na cykl jesiennych wycieczek przyrodniczych – Magna Masuria

Mazurska Przyroda zaprasza na cykl jesiennych wycieczek przyrodniczych

0

Stowarzyszenie Miłośników Mazurskiej Przyrody zaprasza na cykl jesiennych wycieczek przyrodniczych po terenie powiatu giżyckiego w ramach projektu pn. „Swego nie znacie, czyli mieszkańcy Mazur w najcenniejszych przyrodniczych obszarach regionu”.             

Uczestnicy spotkania w trakcie zaplanowanych wypraw odwiedzą giżycki Las Miejski, Puszczę Borecką i jezioro Gołdapiwo. Każde kolejne spotkanie to szansa na spotkanie ciekawych gatunków zamieszkujących dany ekosystem. Wszystkie wycieczki są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, pod numerem telefonu: 507 958 362 lub email: mazurskaprzyroda@gmail.com 

Jak podkreślają organizatorzy, w przypadku każdej wyprawy i każdego wyjazdu na obserwowanie ptaków i przyrody można dużo obiecywać, ale nic nie można gwarantować. Wszystko zależy od pogody, szczęścia i przypadku. Są mimo wszystko pewne elementy, które już dziś obiecują zapewnić organizatorzy: miłą atmosferę, spotkanie w gronie pasjonatów przyrody, a także możliwość wymiany doświadczeń i rozmów na interesujące tematy.

PLAN WYCIECZEK 

1 października, Las Miejski, spotkanie na miejscu 8:00

Jesienny las jest zupełnie inny od tego wiosenno – letniego. Jest bardziej ponuro, tajemniczo, a całą przestrzeń wypełnia bezkresna, ale błoga i kojąca cisza. W czasie pieszego spaceru poszukamy ptasich gniazd i dziupli, sprawdzimy jakie gatunki ptaków mogą jeszcze w ten jesienny poranek ukrywać się w zaroślach i trzcinach leśnych stawów, spróbujemy zlokalizować dzięcioła zielonosiwego i krzyżodzioba świerkowego, posłuchamy kontaktowych głosów ptasiej „drobnicy” – sikor, mysikrólików, kowalików, pełzaczy i raniuszków. Takie przynajmniej są plany, a jak wyjdzie?  Jak zwykle w przypadku obserwacji ptaków, czyli nie wiadomo…

22 października, Puszcza Borecka, wyjazd z Giżycka godzinie 7:00

Puszcza Borecka to niezwykłe miejsce na mapie naszego województwa. Jesienne, surowe wcielenie tego cennego przyrodniczego obszaru jest jeszcze bardziej czarujące i wciągające. W czasie pieszych eksploracji zobaczymy nory borsuków i jenotów, poszukamy śladów obecności wilków i żubrów, posłuchamy głosów ptasich mieszkańców puszczy. A jeżeli będziemy mieli trochę szczęścia to może przeżyjemy jakieś ciekawe spotkanie… Przygotujmy się na kilka godzin intensywnego marszu w trudnym terenie. Nieprzemakające obuwie, strój terenowy i ciepłe, przeciwdeszczowe kurtki mile widziane, a nawet wskazane. Chyba, że jesienna pogoda zrobi nam psikusa i zrobi się bajecznie ciepło i słonecznie.

29 października, Brożówka, wyjazd z Giżycka o godzinie 8:00

Jezioro Gołdapiwo jest niezwykłym miejscem dla obserwatorów ptaków. Jesienią na wodach tego zbiornika gromadzą się wielkie stada migrujących ptaków wodnych. Niektóre gatunki gnieżdżące się na dalekiej północy można zobaczyć w naszym kraju tylko podczas sezonowych wędrówek, kiedy odpoczywają i żerują na mazurskich wodach. Spróbujemy zatem wypatrzeć  nury jak dają nura,  bielaczki jak bielą się na tle błękitu jeziora, czy świstuny jak beztrosko poświstują. Jesteśmy jednak ambitni i liczymy na jakieś ornitologiczne rarytasy, które mogą pojawić się w tym okresie, z lodówką, perkozem rogatym i szlacharem na czele!

5 listopada, Niegocin/Pierkunowo, wyjazd z Giżycka o godzinie 7:00

Tym razem wzbierzemy się nad nasze największe jeziora. Będziemy wpatrywali się w bezkresną toń jeziora Niegocin i jezioro Kisajno. A jak już zabieramy się za wielkie jeziora to interesują nas wyłącznie wielkie rzeczy, a więc wszystko co „naj”.  Będziemy zatem obserwowali największe ptaki wodne, czyli łabędzie. Poza pospolitymi dla nas łabędziami niemymi, ruszymy również tropem łabędzi krzykliwych i łabędzi czarnodziobych. Podczas tej wycieczki interesują nas również wielkie stada. Tysiąc, dwa tysiące, pięć tysięcy? Czy uda się nam to wszystko policzyć? Ja w każdym razie liczę na duże zbiorowiska żerujących gągołów, czernic i głowienek.

źródło: UM Giżycko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *