Jak obronić polskie rolnictwo przed plajtą spowodowaną zalewem ukraińskiego zboża i innych produktów spożywczych? Wprowadzając zwrotną kaucję: tysiąc złotych od każdej tony towaru przywiezionego do Polski. Takie rozwiązanie zawiera projekt ustawy złożony właśnie w Sejmie przez PSL. – Oczekujemy, że będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu – mówi Urszula Pasławska, posłanka PSL.

Teraz na granicy stoi 14 tys. wagonów wypełnionych ukraińskim zbożem, ziemniakami, owocami miękkimi. – Jeśli trafią na nasz rynek, polskiemu rolnictwu grozi bankructwo. Wystarczy, że za rządów PiS zlikwidowano ponad 124 tysiące gospodarstw – podsumowuje Urszula Pasławska. – Ten towar powinien jak najszybciej dotrzeć do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, które przed wojną importowały żywność z Ukrainy jak Egipt czy Libia. Inaczej szybko  wybuchnie tam kryzys żywieniowy, a konsekwencją będzie masowa emigracja do Europy.

PSL proponuje więc proste rozwiązanie: kaucję 1000 zł za każdą tonę zboża, ziemniaków czy owoców miękkich przywiezioną z Ukrainy do Polski. Kiedy przewoźnik czy importer wywiezie produkty z naszego kraju, natychmiast otrzyma zwrot pieniędzy. – W sprawę powinni włączyć się politycy PiS, Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa oraz Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Chodzi o jak najszybsze przygotowanie korytarzy eksportowych ukraińskiego zboża do Afryki i Bliskiego Wschodu oraz zaangażowanie do pomocy krajów zachodniej Europy,  Holandii, Francji, Włoch – tłumaczy posłanka. – Stawką jest po pierwsze bezpieczeństwo polskiego rolnictwa, po drugie bezpieczeństwo całej Europy. Musimy pomagać Ukrainie politycznie i militarnie, ale także chronić swoje interesy. 

To jednak nie koniec propozycji PSL w celu ochrony polskiego rolnictwa, a w konsekwencji niższych cen żywności. Ludowcy postulują: po pierwsze – państwowe dopłaty do nawozów do tony produktu, nie jak obecnie do hektara gruntu. Po drugie –  masowy program małej retencji w celu ochrony przed suszą. Wtedy zmniejszy się koszt produkcji żywności, a tym samym jej ceny w sklepach. 

komunikat prasowy Poseł na Sejm RP Urszuli Pasławskiej

1 thought on “PASŁAWSKA: PSL o ochronie polskich rolników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *