Pomysł pani Kamińskiej na gminę – pokłosie – Magna Masuria

Pomysł pani Kamińskiej na gminę – pokłosie

10

           Podczas naszych poszukiwań efektów ponad dwuletnich już rządów pani Kamińskiej a w szczególności realizacji jej obietnic wyborczych nazywanych przez Nią „pomysłem na gminę” natrętnie brzmiała nam w uszach piosenka z komediowego serialu „Świat według Kiepskich, kiedy to tytułowy Ferdek zechciał kandydować na prezydenta:

                                       … i każdy będzie miał, co tylko będzie chciał

                                        tylko mnie wybierzcie na prezydenta.

                                        Ja obiecuję Wam, ja obiecuję Wam……”

    To jest oczywiście satyra. Ale czy tak bardzo przesadzona? W słowach oczywiście tak, ale w swojej wymowie chyba już nie do końca. Wszelkiej maści kandydaci na rozmaite urzędy czy funkcje nie wahają się w czasie kampanii wyborczej występować w roli komediantów powtarzając za klasykiem, że „ciemny lud to kupi”. W naszej mini serii tekstów o obietnicach wyborczych pani Kamińskiej, które ona nazwała „pomysłem na gminę Barciany” wykazaliśmy, że obecna pani wójt Kamińska ani myśli realizować większości swoich obietnic wyborczych. Inną sprawą jest czy będąc kandydatką na urząd wójta naprawdę wiedziała, o czym mówiła składając te obietnice? Mamy, co do tego wątpliwości. Jako przykład niech posłuży obietnica likwidacji rad nadzorczych? Czy zdawała sobie sprawę, że wiązałoby się to z likwidacja ZGK Sp. z o.o.? Albo czy miała pojęcie, że tzw. zadłużenie gminy wynika z umów kredytowych z bankami, które precyzyjnie określają terminy spłaty zaciągniętych kredytów? Oraz, że WPF dokładnie określała terminy wychodzenia z zadłużenia? Z kolei infantylność zapowiedzi, jak to odważnie będzie sięgać po środki unijne świadczy o zupełnym braku wiedzy o mechanizmach korzystania ze środków zewnętrznych. Ale tutaj rodzi się pytanie, jaka jest odpowiedzialność składającego obietnice wyborcze? Czy obietnice wyborcze są źródłem zobowiązania między stronami – kandydatem a społeczeństwem, czy obietnice są w ogóle czynnościami prawnymi mającymi swoje oparcie w Kodeksie cywilnym?  Wątpliwości te rozstrzygnął Sąd Najwyższy, który między innymi stwierdził, że obietnice wyborcze nie znajdują swej normatywnej definicji, nie są pojęciem prawnym, a należą do tzw. terminów potocznych. Tak, więc przed wyborami kandydaci mogą bez żadnych konsekwencji obiecać, co im tylko przyjdzie do głowy: „hulaj dusza, piekła nie ma”. „Każdy będzie miał, co tylko będzie chciał”. Okazuje się, że w czasie trwania kadencji jedynym środkiem egzekwowania obietnic wyborczych mogłaby być opozycja. A co jeżeli jej nie ma albo została skutecznie spacyfikowana? Co w tak małych środowiskach wcale nie jest takie trudne zważywszy, że gmina, poprzez swoje jednostki, jest największym pracodawcą. Analizując przebieg sesji rady gminy w Barcianach w latach 2019 – 2020 nie znaleźliśmy ani jednego zapisu świadczącego o tym, żeby ktoś z radnych zadał pani wójt pytanie, dlaczego nie realizuje swoich obietnic wyborczych? Wydaje się, że radni w gminie Barciany zupełnie nie rozumieją instytucji interpelacji. Z protokołów z sesji w wymienionych latach wynika, że w tym punkcie obrad radni zgłaszają jakieś drobne problemy, w większości dotyczących spraw związanych z drogami. Tymczasem instytucja interpelacji to ustawowa możliwość domagania się, żądania od organu wykonawczego wyjaśnień. Tym samym daje radnemu możliwość kontroli poczynań wójta czy burmistrza. Natomiast do zgłaszania problemów służą inne punkty porządku obrad.

Jaki z tego wniosek? Pozostaje jedynie przytoczyć łacińską sentencję: „verba volant, scripta manent”. Oczywiście, każda kadencja kiedyś minie, ale kto będzie pamiętał, co było obiecane 5 lat temu? Ten sam kandydat uwypukli to, co udało się w czasie kadencji wykonać.( Coś przecież uda się zrobić). Znowu będą odwiedziny w domach, przyklejone uśmiechy, ściskanie rąk. Poklepywanie po plecach i nowe (stare) obietnice „każdy będzie miał, co tylko będzie chciał”. I tak kolejnych pięć lat „dolce vita” zapewnionych. Smutne to, ale tak właśnie jest.

           Pewną rolę, ale tylko informacyjną, mogą odegrać media, (co właśnie czynimy) jednak pod warunkiem, że będą to media całkowicie niezależne tzn. takie, które nie wchodzą z aktualną władzą w żadne zależności finansowe. Jakże groteskowo jawiła się krzycząca informacja w pewnej papierowej gazetce, że pani Kamińska realizuje swoje obietnice wyborcze. Chodziło o obietnicę likwidacji „podatku od psów”. W rzeczywistości pani Kamińska nie tylko, że nie zlikwidowała opłaty za posiadanie psa, ale wniosła projekt uchwały podwyższający opłatę o 100%.

             Przygotowując materiały do publikacji w sprawie pomysłów pani Kamińskiej przemierzyliśmy gminę Barciany wzdłuż i wszerz, przewertowaliśmy sterty dokumentów, przeprowadziliśmy wiele rozmów z mieszkańcami gminy. Doszliśmy do wniosku, że infantylne ustalenia pani Kamińskiej wcale nie są największymi problemami Gminy Barciany. Ale o tym w następnej publikacji.

10 thoughts on “Pomysł pani Kamińskiej na gminę – pokłosie

 1. Jak to bywa przed wyborami – obiecywać i co chcą usłyszeć wyborcy z Barcian. A z realizacją obietnic przedwyborczych to jak w filmie „Ranczo”

 2. https://www.gizycko.info/miliony-dla-gizyckiego-szpitala/?fbclid=IwAR0m1bHagPH0TWeW0a3zI4j_otUHNXP06lHbWNggol2zdRx5kCyT9SKO4H0 pisze:

  https://www.gizycko.info/miliony-dla-gizyckiego-szpitala/?fbclid=IwAR0m1bHagPH0TWeW0a3zI4j_otUHNXP06lHbWNggol2zdRx5kCyT9SKO4H0

  Szpital w Giżycku już od ponad pół roku jest szpitalem miejskim. Od 1 lipca 2020 r. jest w posiadaniu miejskiej spółki Giżycka Ochrona Zdrowia Sp. z o.o., której Prezesem jest Pani Anita Karnacewicz. To pierwsza taka sytuacja w Polsce, kiedy szpital powiatowy został nabyty w formule pre-pack przez miasto. Dzięki temu udało się uniknąć zamknięcia placówki, ponieważ szpital powiatowy był w upadłości. Opisane wyżej dofinansowanie, jest największym jakie do tej pory udało się uzyskać, jednak nie jedynym.

 3. Szpital w Giżycku posiada lądowisko dla helikopterów medycznych a w Kętrzynie Szpital Powiatowy nie ma.
  Może Starosta Powiatu Kętrzyn w końcu włączy sie i zorganizuje lądowisko zamiast wykorzystywać boisko przy ulicy Westerplatte.
  Wcześniej planowane miejsce na lądowisko pomiędzy budynkiem szpitala a firmą Philips, nawet wyznaczono drzewa do wycinki.

 4. Pani Kamińska niestrudzenie pracuje nad rozbudową koryta zwanego czasem urzędem gminy. Przykład? w 2018 roku czyli w ostatnim roku poprzedniej kadencji wydatki w budżecie na urząd gminy wynosiły 1 793 314 zł. W budżecie na rok 2021 wydatek ten wynosi 2 978 934 zł. Zdaje się, że wydatki na to koryto (urząd gminy) rosną proporcjonalnie do malejącej liczby ludności. W 2018r. wydatki na u.g. wyniosły 29 zł. na jednego mieszkańca a w 2021 roku wyniosą około 50 zł. Ale co na to nasi wybrańcy? Może pytają się? Może mówią, że tak nie można? Ależ nic podobnego. 14 za, 1 się wstrzymał. Takie właśnie wyliczenia powinny trafić do skrzynek pocztowych każdego mieszkańca gminy Barciany?

 5. Pytanie do Kamińskiej . A ile płaci dla Majchera za reklamę siebie?
  Pieniądze publiczne wyrzucone w błoto.
  Lepiej przeznaczyć na oświatę.

 6. „Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.” Przeraża mnie ignorancja tej kobiety, jej niedouczenie, brak świadomości i refleksji. Napawa mnie to smutkiem, gdyż ktoś ją wybrał, popiera i słucha. Facebookowa lady, emocjonalna i bezrefleksyjna.Najgorzej, że nikt nie wstrzymuje, nie doradza, A tak ostro zaczynali i co, gdzie się pochowali?
  Stanisław Jerzy Lec napisał: „Z opozycji można się wylizać” i wylizała się ta nasza mała opozycyjka- bo trzeba prywaty pilnować.

  1. No właśnie. Art. 15 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym. Mówiąc prostym językiem we wszystkich sprawach samorządowych decyduje rada natomiast wójt ma wykonywać to co postanowi rada. W dodatku rada ma obowiązek kontrolować wójta czy robi to dobrze. A jak jest w Barcianach? Na początku rada rzeczywiście pokazywała kto tu rządzi ponieważ większość radnych była od wójta niezależna. Grupa radnych z komitetu wójta z oczywistych względów nie była niezależna. Ale tak po troszeczku następowało wyłuskiwanie radnych z grupy niezależnych. A to jeden był pracownikiem ZGK, innemu obiecano wyremontowanie kawałeczka drogi, jeszcze inny miał żonę pracującą w instytucji gminnej i tak powoli rada została spacyfikowana. Dzisiaj już nie ma żadnego stanowienia ani kontroli. Przegłosowanie projektów to już tylko formalność. No i mamy to co mamy. Mierność stagnacja i brak perspektyw. Kto tylko ma możliwość gminę opuszcza. Jest nas coraz mniej i mniej.

 7. Najlepszym przykładem cwaniactwa i ustawienia się w instytucjach Gminy Barciany jest (bardzo przeciętny merytorycznie) radny Grzegorz Całuch.
  Małżonka pracuję w Urzędzie Gminy on sam obdarzony wysokimi gratyfikacjami w ZGK Spółka z oo .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *