Radni Miasta Kętrzyn podjęli Stanowisko w sprawie DW 592 Kętrzyn-Giżycko – Magna Masuria

Radni Miasta Kętrzyn podjęli Stanowisko w sprawie DW 592 Kętrzyn-Giżycko

11

Radni Miasta Kętrzyn w trakcie XXXVIII sesji Rady Miejskiej w Kętrzynie procedowali nad przyjęciem stanowiska w sprawie poparcia działań zmierzających do realizacji inwestycji polegającej na przebudowie drogi wojewódzkiej nr 592 na odcinku Kętrzyn – Giżycko. Na początku w tej sprawie wypowiedział się wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, który objaśnił problematykę drogi wojewódzkiej nr 592. W skrótowy sposób opowiedział o napotkanych problemach oraz trzech proponowanych wariantach.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętrzynie Rafał Rypina zadał pytania dotyczące obwodnicy Kętrzyna. Zapytał na jakim etapie znajduje się opracowanie techniczne tej drogi. Wicemarszałek wyjaśnił, że na chwilę obecną Zarząd Dróg Wojewódzkich zlecił opracowanie technicznej firmie wyłonionej w trakcie konkursu. Następnie wystąpiła radna Wioletta Czech, która dopytała czy droga zostanie poszerzona i czy przewidziana jest ścieżka rowerowa. Marcin Kuchciński wyjaśnił, że droga zostanie poszerzona z 5,5 metra do 6 metrów na odcinkach niezabudowanych i do 7 metrów w terenie zabudowanym. Dodatkowo poinformował, że w obecnej chwili nie przewidziano ścieżki rowerowej na trasie Kętrzyn-Giżycko.

Następnie radny Marian Toruński oraz Krystian Abramowicz zapytali pytania dotyczące ścieżek rowerowych na ternie Powiatu Kętrzyńskiego – chodziło o ścieżki rowerowe związane na trasie Nowa Różanka – Solanka oraz Święta Lipka – Kętrzyn – Wilczy Szaniec. Marcin Kuchciński wyjaśnił, że ZDW jest odpowiedzialny za wybudowanie szkieletu, lecz po stronie samorządów lokalnych powinny leżeć działania związane z prowadzeniem ścieżek rowerowych do atrakcji czy skarbów danego regionu.

Głos w sprawie zabrała również Przewodnicząca Rady Powiatu w Kętrzynie, Urszula Baraniecka, która poparła głos radnej Wioletty Czech związany z zachowaniem środowiska oraz piękna alei drzewnej na tej drodze. Popiera również stanowisko, ponieważ jak twierdzi: „jest to bardzo ważna inwestycja dla Kętrzyna”.

Radni Miejscy przegłosowali jednogłośnie całe Stanowisko.

PLANOWANE WARIANTY ROZBUDOWY

Wariant I
– pełny standard rozbudowy drogi
– wycinka 68% drzew w szpalerach alejowych
– wycinka 29% drzew poza szpalerami
– środowiskowo najbardziej niekorzystny wariant

Wariant II
– nie spełnia warunków technicznych
– szerokość pasa ruchu w miejscach zachowanej alei będzie wynosiła jedynie 2,75 m
– niektóre z drzew będą znajdować się w odległości 70 cm od krawędzi jezdni
– wycinka 51% drzew w szpalerach alejowych
– wycinka 29% drzew poza szpalerem
– zachowane zostaną drzewa w obustronnych szpalerach na prawie 5 km odcinku alei
– inwestor musi uzyskać zgodę na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych

Wariant III (wariant kompromisowy)
– nie spełnia warunków technicznych
– szerokość pasa ruchu w miejscach zachowanej alei będzie wynosiła jedynie 2,75 m
– niektóre z drzew będą się znajdować się w odległości 70 cm od krawędzi jezdni
– wycinka 33% drzew w szpalerach alejowych
– wycinka 29% drzew poza szpalerem
– wariant ten zachowuje drzewa alejowe bez wycinki na ok 8,2 km drogi
– inwestor musi uzyskać zgodę na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych

11 thoughts on “Radni Miasta Kętrzyn podjęli Stanowisko w sprawie DW 592 Kętrzyn-Giżycko

 1. I znowu Kętrzyn zostanie pominięty odnośnie ścieżki rowerowej. Przecież to jest dla nas kętrzyniaków i turystów! Dla bezpieczeństwa!

 2. Pewnie Baraniceka będzie jeździła samochodem a nie rowerem. Wyciąć drzewa wszystkie dla bezpieczeństwa użytkowników.

 3. Droga do Bartoszyc wreszcie wygląda jak droga.Drzewa powinny rosnąć w parkach i w lesie.Za wycięcie drzew powinny być nowe nasadzenia a droga ma być drogą.Proste

 4. Szkoda tego miasta, los naszego miasta w rękach dwóch nieudaczników, Wróbla i Niedziółki. Ramy działania musi im nakreślać firma zewnętrzna za 30 tysięcy złotych. Wszędzie syf, kiła i mogiła, a oni widzą jedynie potrzebę zatrudnienia kilku emerytowanych trepów do straży miejskiej. Radni Sapiński, Duczek, Miros, Buraczek, Szymański, Niedzwiecki, Mitros? Za ile się sprzedaliście? Nie wstyd wam patrzeć w lustro?

  1. Abramowicz, Toruński, Waszkiewicz jestescie reprezentantami wyborców, mieszkańców Kętrzyna, czy tylko interesów Niedziólki i Wróbla?????

 5. Dlaczego Wróbel nie wdrożył jeszcze ustawy o zapewnieniu dostępności osobom że szczególnymi potrzebami (glusi) ?? W zeszłym roku twierdził, że urząd zakupił usługę transkrypcji obrad sesji? Znowu jakiemuś koledze?, który dostał kasę, a nie wywiązał się z zobowiązania?

 6. „Marcin Kuchciński wyjaśnił, że ZDW jest odpowiedzialny za wybudowanie szkieletu, lecz po stronie samorządów lokalnych powinny leżeć działania związane z prowadzeniem ścieżek rowerowych”
  Co za kit. Za budowę ścieżek wzdłuż drogi jest odpowiedzialny zarządca tej że drogi i w tym konkretnym przypadku jest to ZDW. No ale jeżeli słuchacze nie mają pojęcia o podstawowych i ustawowych obowiązkach to mamy co mamy. Żenada

  1. Zgadza się. Kuchciński rozegrał ignorantów z rady jak dzieci. Dużo socjotechniki i zamiast bronić interesu miasta, wszyscy przyklepali „złoty interes”. Również Niedziółka mówił nieprawdę forsując kosztowne i nieuzasadnione ekonomicznie autobusy. To koniec. Nadzieje na dobry transport głosami niekompetentnych radnych zostały definitywnie pogrzebane.

 7. A jak tam ugoda w sprawie przedszkoli? Wróbel już przelał z kasy budżetu 3 miliony dla byłych dyrektorów niepublicznych przedszkoli? Taki był chętny pozbyć się tych środków….

 8. Trzeba będzie spłacić te przedszkola.Hećman wiedział co robi przyjmując fuchę w Bartoszycach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *