Radni nie podwyższyli podatków dla mieszkańców Kętrzyna – Magna Masuria

Radni nie podwyższyli podatków dla mieszkańców Kętrzyna

30

Za nami kolejna burzliwa sesja Rady Miasta zwołana na wniosek burmistrza Niedziółki w trybie nadzwyczajnym. Burmistrz złożył projekt uchwały przewidujący wzrost podatków od nieruchomości oraz od środków transportu. Radni większością głosów odrzucili wnioski burmistrza Niedziółki – nie chcieli obciążać przedsiębiorców, ani mieszkańców wyższymi kwotami w dobie pandemii koronawirusa.

Na samym początku sesji burmistrz Niedziółka prosił Przewodniczącego Rypinę o przełożenie obrad sesji do najbliższego poniedziałku (tj. 7.12.2020) do godziny 16:00. Prośbę burmistrza poparła radna Zofia Waszkiewicz (klub radnych Aktywny Samorząd -red.), która złożyła wniosek formalny o odroczenie obrad do wskazanego terminu. Radni prawie jednogłośnie odrzucili ten wniosek formalny i przeszli do dyskusji nad propozycjami nowych podatków.

Radna Wioleta Czech (kluba radnych PiS – red.) od razu zaznaczyła, że czas pandemii koronawirusa nie jest dobrym czasem na podnoszenie podatków. Radny Zbigniew Nowak (radny niezrzeszony-red.) w merytorycznej wypowiedzi wskazał, że burmistrz Niedziółka przez ostatnie dwa lata prowadził politykę dobrego wujka i rozrzutności miejskich środków, czego efektem jest obecny stan rzeczy. Również stwierdził, że warto zamiast drastycznych podwyżek – 20% jak proponuje burmistrz – w przyszłości dostosować kwotę podatków do wzrostu inflacji. Radny Dariusz Duczek (klub radnych Kętrzyn 2000 – red.) wskazał, że w grudniu 2018 roku mówił o konsekwencji obniżania podatków, jakich podjął się wtedy burmistrz Niedziółka.

Burmistrz Niedziółka argumentował wtedy, że obniżenie podatków pozwoli na ściągnie atrakcyjniejszymi ofertami inwestorów i przedsiębiorców do miasta. Sam przyznał na dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji, że z kasy miejskiej uciekły ogromne pieniądze i nie przybyły nowe miejsca pracy w Kętrzynie.

Po długiej dyskusji, w niektórych miejscach pyskówkach pomiędzy burmistrzem, a radnymi miejskimi, postanowiono głosować nad propozycjami nowych podatków. Radni zagłosowali w następujący sposób: 6 za przyjęciem nowych stawek podatków, 11 przeciw podwyższaniu podatków, 4 wstrzymało się od głosu. Radni nie poparli wniosków o podwyższeniu podatków i stwierdzają, że będą mocno przyglądać się kształtowi budżetu miasta na rok 2021.

30 thoughts on “Radni nie podwyższyli podatków dla mieszkańców Kętrzyna

 1. Tak jest przygladajcie się radni na bezsensowne wydatki włodarzy jeżeli ogranicza wyżej wymienione wydatki to damy rade pozdrawiam KĘTRZYN

 2. Debata nad budżetem elegancka, Prima sport.Kilku radnych mówi, reszta niemot slucha,pytanie czy Te nie mów wiedzą o co chodziło. Może Panie Burmistrzu nie było po co tłumaczyć się radnym głuchy i niemym bo i tak nic nie rozumieją.Dostają 1500+ i to wystarcza aby przystąpić słuch i wypożyczyć zmysł. Proszę zwracać się do mieszkańców, oni przynajmniej wiedzą po swoich portfelach, że i z pustego Salomon nie maleje, chyba że niektórym do kieliszka.Jak kryzys to proponuję zrezygnować dobrowolnie z diet, przecież to dodatkowe zajęcie, A jak szczytne i zaszczytne to tym bardziej.Dla dobra miasta warto dać przyklad

  1. Takiego blamażu Niedziółki dawno nie było.
   1. Niedziółka wielokrotnie mówił i pisał wcześniej, że żadnych podwyżek podatków nie będzie.
   2. W czwartek 26 listopada odbyła się sesja zwyczajna. Ani słowa o podwyżkach.
   3. W piątek 27 listopada Niedziółka niespodziewanie zrobił spotkanie z przewodniczącymi klubów radnych i ogłosił, że jednak będzie podwyżka podatków. Mieszkańcy nic nie wiedzą.
   4. W poniedziałek, 30 listopada po południu, na stronie na BIP Kętrzyn, ukazało się ogłoszenie o sesji nadzwyczajnej w dniu 2 grudnia.
   5. We wtorek 1 grudnia, dzień przed środową sesją ogłoszono to na stronie Miasta Kętrzyn.
   6. W środę, 2 grudnia, po rozpoczęciu sesji, burmistrz chce ją przełożyć na poniedziałek 7 grudnia?

   Jeżeli, już przed czwartkową sesją 26 listopada, burmistrz wiedział o negatywnej opinii RIO, to dlaczego nie powiedział o tym podczas tej sesji rady miejskiej? To tłumaczenie burmistrza było żenujące.

   1. Przyznam iż jako jeden z prekursorów Samorzadu mam pewien dyskomfort.
    Chodzi mi mianowicie o kwestię czy Rada Miasta/Gminy Uchwala budżet czy też Regionalna Izba Obrachunkowa ,bo jak rozumiem w/w wyraziła negatywną opinię na temat projektu budżetu Miasta Kętrzyn na rok 2021.
    Pragnę podkreślić, jeżeli jest to opinia to jak każda nikogo nie wiąże ani do czegoś obliguje.
    Lakoniczne podsumowując, można opinie uwzględnić,bądź nie.

    1. Proszę czytać ustawę o samorządzie.
     Budżet uchwala Rada Miasta Kętrzyn.
     Przed uchwaleniem wymagana jest opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej ( RIO ). Opinia jest wiążąca.
     Dlaczego?
     Zdarzają się niedouczeni burmistrzowie co nie potrafią sporządzić budżetu, bo nie znają się finansach (Niedziółka?).
     Zaciągają kredyty i mogą doprowadzić do bankructwa miasta.
     Dlatego RIO pilnuje dyscypliny finansowej.

     1. Moje wątpliwości wywodzą się wprost z Ustawy o Samorządzie Gminnym Art.18 ust2.pkt 4(wyłączna właściwośc Rady),co do jakiejkolwiek opinii to moim zdaniem jest to tylko opinia i można ją uwzględnić, bądź nie(chyba że nastąpiły w tym względzie zamiany).

  1. Radni, którzy wstrzymali się od głosu to: Zenon Buraczek, Dariusz Duczek, Edward Mitros i jeszcze ktoś. Dziwię sie tym radnym. Co to oznacza, że się wstrzymali – są za podwyżką podatków czy nie?

   1. Ci którzy się wstrzymuja od glosu niech wstrzymaja się od pobierania diet. Nie masz zdania ***********!!!

    1. Nie zapominajmy, że to przez poparcie Niedziółki przez Rypinę ten pierwszy jest burmistrzem. Pisowcy są moralnie odpowiedzialni za sytuację w mieście w równym stopniu co Niedziółka. To głosowanie to co najwyżej przejaw nieposłuszeństwa koalicyjnego lub próba zdjęcia odium po dwuletniej sztamie z Niedziółką i legitymizowaniu jego polityki.

     1. Miał poprzeć Hecmana? Przecież w jego osobiste możliwości uwierzyli tylko tacy jak Ty sam Panie M.

 3. Co na to radni z gminy Barciany skupieni w klubie TWA? Można? Można przeciwstawić się marnowaniu pieniędzy podatników. Podwyżka 25% proszę bardzo. Rączki w górę.

  1. Cały klub radnych Aktywny Samorząd: M. Toruński, K. Abramowicz, M. Gajek, D. Sapiński, Z. Waszkiewicz wspierana przez tzw. niezależną radną A. Biała.

 4. A jednak bez większości w Radzie nie da się rządzić.
  Jakie zaplecze w Radzie Miasta posiada Maciej Wróbel !?

 5. Uwaga : cyt.” Zenon Buraczek, Dariusz Duczek, Edward Mitros ” wstrzymali się od głosu!
  Dla mnie to nie odpowiedzialni ludzie . Proszę redakcję o bardziej nagłosnienie takich ludzi na forum żeby w nastepnych wyborach nie zostali wybrani!!
  A może to szwadron popierający Macieja Wróbla ?

 6. …i cały misterny plan z podwyżkami poszedł w pis….. To wygląda na niechybny rozwód w koalicji, albo i już to nastąpiło. Zgadzam się z przedmówcami, że nagły wzrost podatków, to jak wiadro zimnej wody. Podatki powinno się podnosić stopniowo (najlepiej o poziom inflacji). Dało by to czas dla stron, żeby się do tego przygotowały. A swoją drogą, to faktycznie dwa lata rządów minęły nijak i błyskotliwych sukcesów – mówiąc krótko – nuda i stracony czas. Najgorzej, że nie widać na horyzoncie nic – tylko pustaka.
  Ciekaw jak tam w powiecie? – ktoś coś wie o czym powiatowe kocurki mruczą?

  1. A co ma być? W obecnej sytuacji powiat już zupełnie nie ma racji bytu. Przede wszystkim dlatego, że powiat nie ma swoich pieniędzy. To wyłącznie subwencje i dotacje. Wszystkie dziedziny, które przypisano powiatowi mogą być przejęte przez samorządy gminne: Pomoc społeczna, kultura, szpital, szkoły. Drogi to i tak w większości odpowiadają kryteriom dróg gminnych. Także zadania z zakresu administracji państwowej mogą być przejęte przez gminy. Pomyśleć ile to pieniędzy w skali tylko powiatu jest marnowanych na pensje dla starostów i całej armii urzędników, utrzymanie tej tzw. rady powiatu.

  1. Obstawiam , że Przewodniczący Rady Miasta, cykor i układowiec, a poza tym w wielu rzeczach oszczędnie gospodaruje prawdą żeby nie rzec , że kłamie. Już dawno rozmienił się na dobre, a podobno kiedyś bym porządnym człowiekiem.

 7. Widać, że Pani radna Czech, Pan radny Nowak mają logiczne spojrzenie na budżet miasta.
  Teraz tylko odwołać z funkcji v-ce burmistrza Macieja Wróbla – to do końca kadencji ile mamy zaoszczędzonych środków finansowych?

 8. A ja mam propozycję z zaoszczędzonej kwoty wyrzucając Wróbla z funkcji zastępcy burmistrza , środki finansowe przeznaczyć na funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych w szkołach podstawowych!

 9. Zgadzam się z Wyborcą całkowicie, przecież o tych 3 nazwiskach już dawno mówiono, a najwięcej o p. Mitrosie i Buraczku, czy nie miał wypadku na pasach potrącając pracownicę MOPS na ul. Pocztowej, a ciekawe jak z tego wyszedł? A co do p. Wróbla słusznie przeznaczyć jego pobory na inny zbożny cel, ciekawe jaką będzie miał minę, ha,ha…..

 10. Jestem za wyrzucieniem Macieja Wróbla z funkcji z-cy burmistrza.
  Środki finansowe można przeznaczyć na pomoc społeczną!!
  Jak siegne pamięcia to w poprzedniej kadencji nie było z-cy burmistrza i miasto funkcjionowało.

 11. Radny Edwardzie Mitrosie dlaczego wstrzymałeś się w sprawie podjęcia decyzji dotyczacej podwyżki podatków dla mieszkańców Kętrzyna ? Dlaczego nie byłeś przeciw?

  1. Bo w tym glosowaniu takim miernotom jest wygodniej. Nawet za nic by nie dalo. Powinni zaakceptować te drobne podwyżki bo teraz będzie jeszcze gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *