NA SYGNALE: Straż Graniczna rozbiła białorusko-ukraińską zorganizowaną grupę przestępczą i zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów – Magna Masuria

NA SYGNALE: Straż Graniczna rozbiła białorusko-ukraińską zorganizowaną grupę przestępczą i zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów

0

Straż Graniczna rozbiła białorusko-ukraińską zorganizowaną grupę przestępczą i zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów.

Funkcjonariusze z Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie ujawnili, a następnie rozbili międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się produkcją i obrotem nielegalnych papierosów. 6 Białorusinów i Ukrainiec najbliższe miesiące spędzą w areszcie.

Nielegalny proceder miał miejsce na terenie województwa łódzkiego i polegał na produkcji  wyrobów tytoniowych bez wymaganych znaków skarbowych akcyzy. Ponadto niektóre papierosy znanej marki, posiadały podrobione oznaczenia towarowe.

23 listopada funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG zatrzymali do kontroli pojazd marki Peugeot Boxer. Kierowcą był 27-letni obywatel Ukrainy, a pasażerem 49-letni Białorusin. W samochodzie ujawniono 860 tys. sztuk nielegalnych papierosów o wartości ponad 600 tys. zł. Chwilę później przeszukano wynajmowaną przez cudzoziemców halę w powiecie zgierskim. Funkcjonariusze z W-MOSG na „gorącym uczynku” zatrzymali 5 obywateli Białorusi w wieku od 29 do 39 lat. Wszyscy mężczyźni pracowali przy produkcji nielegalnych papierosów. Na miejscu funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili kompletną linię technologiczną do produkcji wyrobów akcyzowych oraz ponad 1 800 kg krajanki tytoniowej o szacunkowej wartości prawie 1,3 mln zł. Ponadto znaleziono półprodukty do wytwarzania papierosów, m. in. gilzy papierosowe, rolki papierowe, kartki z nadrukami nazw wyrobów tytoniowych znanej marki.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono środki finansowe: ponad 5 500 zł, 5 620 EURO oraz 300 dolarów.

W ramach prowadzonego śledztwa  zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych, za co grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wobec zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze
w postaci tymczasowych aresztowań na okres od 1 do 3-miesięcy.

Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze z Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zgierzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *