REGION: Światowy Dzień Walki z Depresją

0

obrazek poglądowy

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresja. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób.

Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia depresji, to korzysta z nich mniej niż 50%, a w niektórych państwach mniej niż 10% chorych. Najgroźniejszym objawem depresji są myśli  samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie. Dane NFZ wskazują, że w 2021 roku świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentów w całym kraju. Na Warmii i Mazurach z powodu depresji w 2022 roku w ramach świadczeń NFZ leczyło się 18 172 pacjentów, a w tym roku z pomocy specjalistów skorzystało już 4 784 pacjentów z naszego regionu.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym, które znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Pojawia się uczucie bezsilności, bezradności, unikamy spotkań ze znajomymi, towarzyszy nam ciągłe uczucie zmęczenia. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Najczęstsze objawy depresji:

  • obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia
  • zaburzenia apetytu
  • utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie
  • problemy ze snem
  • poczucie bezsilności, bezsensu życia
  • myśli samobójcze
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający a przynoszący wymierne efekty.

W depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz planie żywieniowym DASH depresja na bezpłatnym portalu diety NFZ.  

O przyczynach depresji oraz jak pomóc osobie chorej na depresję dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowanych na stronie www.nfz-olsztyn.pl w zakładce Środa z profilaktyką.

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób. Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne oraz uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *