REGION: Zorza polarna nad Mazurami! – Magna Masuria

Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser za pośrednictwem mediów społecznościowych zamieścił informacje, że w niedzielny wieczór [26-02-2022] nad Mazurami można było zobaczyć dość ciekawe zjawisko świetlne na niebie, czyli tak zwaną zorze polarną. Grzegorz Zawiślak podzielił się zdjęciami internaty z powiatu kętrzyńskiego, który wysłał zdjęcia zrobione w miejscowości Szczeciniak [gm. Srokowo].

Jak informuje Grzegorz Zawiślak za pośrednictwem swojego fanpage na Facebook zorza polarna była widoczna nawet w południowo-zachodniej Polsce.

Zorza polarna jak podaje Wikipedia: inaczej aurora borealis lub aurora australis jest zjawiskiem świetlnym obserwowanym w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne.

Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *