Remont zabytkowej baszty bez pozwolenia konserwatora zabytków? – Magna Masuria

Remont zabytkowej baszty bez pozwolenia konserwatora zabytków?

5

Od kilku dni w budynku baszty przy ul. Traugutta pracują robotnicy budowlani. Wnoszą cement, wynoszą zabytkowe cegły i gruz, wykonują jakieś prace. Zdziwiony tym faktem wyciągnąłem telefon i zrobiłem kilka zdjęć.

Dzisiaj skontaktowałem się z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Olsztynie i zapytałem: dlaczego robotnicy, wyrzucają na zewnątrz zabytkowe cegły na kupę gruzu? Pracownik, z którym mnie połączono zapytał: „Czy chodzi o prace związane z basztą przy kętrzyńskim zamku?” Odpowiedziałem, że nie, pracownicy remontują basztę przy ul. Traugutta. Pracownik zamilkł i dopiero po dłuższej chwili powiedział: Tam nie powinno być tam żadnych prac! Pozwolenie na remont baszty zostało wydane w 2018 roku i prace zostały już zakończone. Zaniepokojony pracownik olsztyńskiego urzędu poprosił o przesłanie zdjęć i powiedział, abym chwilę poczekał na odpowiedź. 

W ciągu kilku minut pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie oddzwonił do mnie mówiąc, że pracownicy WUOZ skontaktowali się z Urzędem Miejskim w Kętrzynie i otrzymali odpowiedź, że robotnicy robią tam porządki przed wernisażem. Zarówno mnie jak i pracownika WUOZ zdziwił fakt, że do robienia porządków potrzebny jest cement oraz wyrzucanie zabytkowych cegieł. Urzędnik zapewnił, że w najbliższych dniach wykonają kontrolę w całym Kętrzynie, aby sprawdzić czy oprócz niezgłoszonych prac w zabytkowej baszcie w innych miejscach też nie ma takich nieprawidłowości. 

Nasuwają się pytania: Do czego jest potrzebny cement, jeśli mają tam być przeprowadzone tylko prace porządkowe? Po co wyrzucane są zabytkowe cegły? Czy dla zrobienia wernisażu trzeba dewastować zabytek?

Zdjęcia zrobiłem 8 listopada, a gruzowisko jest tam do dzisiaj. 

5 thoughts on “Remont zabytkowej baszty bez pozwolenia konserwatora zabytków?

  1. to obrazuje tylko jaki los czeka nke i to dosc szybko w zasadzie nastapi
    wlasciwie to moge tu nadac komunikat tak dla paru osob: „wiem ze jesli natraficie na moje „wypociny” to macie wrazenie ze to ten wariat ktorego poznaliscie przed 8 laty…zmienilo sie sporo u mnie ale nie o tym bedzie tu mowa…zapewne domyslacie sie ze do konca moge nie byc soba ale majac w sobie tyle nienawisci i pogardy to nie powinno was dziwic ani troche malo tego tak masakryczna ilosc negatywnej energii we mnie wynika nie tylko z tego…jestem tez tzw psonikiem (choc w moim przypadku dziala to tylko w trakcie rozmowy z kims przynajmniej tak jest na razie) co dla wszelkich zmor stanowi nie lada okazje by nade mna probowac przejac kontrole…obecnie nie mam jakichkolwiek powodow zeby cokolwiek z tym robic…skoro nalozono na mnie ograniczenia to czemu mialbym nie pozwolic wszelkim oprychom spoza tego swiata na czynienie samowoli tutaj…logika mowi sama za siebie („cos za cos”) i wiem ze tak czy siak to bede ostatecznym zwyciezca w tej arcywniszczajacej rozgrywce…ale z drugiej strony zawsze mozna ze mna pogadac o tym lub tamtym…i raczej wiecie ktora osoba w nke moze na mnie wplynac (pozytywnie znaznaczam) bym mial motywacje do walki z tym wszystkim…lecz poki co mam wyjebane na to jaka katastrofe przyniesie ta turbochaotyczna inwazja…zeby nie bylo: CZEKAM NA W/W OSOBE!!

  2. Dzisiaj chciałem zobaczyć, jak przebiegają te „prace porządkowe” ale Baszta zamknięta.Albo już uporządkowali, albo dostali telefon od konserwatora zabytków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *