Ruszył sezon motocyklowy uważajmy na drogach – Magna Masuria

Wiosenna aura powoduje, że z dnia na dzień na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Kętrzyńscy policjanci przypominają kilka porad, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko motocyklistom, ale i wszystkim użytkownikom dróg.

Najczęstszą przyczyną zdarzeń z udziałem motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego, nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jest przyczyną zderzenia się z innym uczestnikiem ruchu i kończy się tragicznie.

Pamiętajmy, kierowco – motocyklisto używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka.

Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają kierunkowskazu, co jest lekceważące wobec innych użytkowników dróg i wyczerpuje znamiona wykroczenia polegającego na utrudnianiu ruchu drogowego. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych – są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Przecież my też możesz blokować szybsze pojazdy, np. karetkę pogotowia.

Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewien mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać sytuacje mogące wydarzyć się na drodze.

Motocyklisto pamiętaj!

Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dnia elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

Motocyklisto:

– zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze.

– skrzyżowania pokonuj wolno, wolno też do nich dojeżdżaj. Zawsze miej na uwadze, że możesz znajdować się w martwym polu innego kierowcy.

– miej na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy, obowiązuje ruch prawostronny, czyli jak najbliżej prawej krawędzi jezdni

– błędem jest założenie, że inni prowadzący samochód Cię widzą.

Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno. Odpowiednio wcześniej sygnalizuj więc zamiar skrętu.

Uważaj na pieszych. Przepuszczaj na pasach przechodniów, pokaż wszystkim, że motocykliści potrafią zachować się kulturalnie.

 Kierowco samochodu:

– niezwykle ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla. Przy wyprzedzaniu zachowaj odpowiednią odległość. Pamiętaj, że w razie zderzenia kierujący motocyklem jest o wiele bardziej narażony na ryzyko śmierci niż kierujący samochodem.

– szczególnie niebezpieczne są skrzyżowania – wiele kolizji z motocyklami zdarza się właśnie tam.

– bądź wyjątkowo uważny podczas skrętu w lewo – trudno jest ocenić prędkość motocykla, a jego kierunkowskaz może być przypadkowo włączony lub nie wyłączył się automatycznie po skręcie.

– motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, więc należy szanować ich prawo do jazdy.

– nie zapominaj dawać kierującym motocyklami przestrzeni do zmiany pasa i odpowiednio wcześniej sygnalizuj manewr, jaki zamierzasz wykonać.

Policjanci apelują, że zastosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *