SROKOWO: Cezary Korenc odznaczony Orderem przez Ambasadora Niemiec – Magna Masuria

SROKOWO: Cezary Korenc odznaczony Orderem przez Ambasadora Niemiec

0

fot. Karol Dadas

16 grudnia 2022 roku w rezydencji Ambasadora Niemiec w Warszawie, działacz Stowarzyszenia „Blusztyn” Cezary Korenc został odznaczony Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu RFN za wieloletnie zaangażowanie, nie tylko w ratowaniu zapomnianych cmentarzy północnych Mazur, ale też za przywracanie pamięci i sztuki danych mieszkańców Prus Wschodnich.

Odznaczenie doceniło prace, które zostały wykonane przez ponad 11 lat; od momentu powstania Stowarzyszenia Blusztyn. 11 lat pracy na Północnych Mazurach na rzecz porozumienia międzypokoleniowego, międzywyznaniowego i międzynarodowego. Stowarzyszenie Blusztyn to „Blusztynowce”, których łączy znajomość i rozpowszechnianie historii naszej Małej Ojczyzny, szacunek dla tych, którzy żyli tu przed nami w Prusach Wschodnich – powiedział Cezary Korenc podczas przemówienia w Ambasadzie Niemiec w Warszawie.

Poza przemówieniem i wręczeniem Orderu przez Ambasadora Niemiec dr Thomasa Baggera pracownicy Ambasady zaśpiewali po polsku „Sto Lat!” ponieważ dzień odznaczenia pana Cezarego był również dniem jego urodzin, co było miłą niespodzianką. Następnie pracownicy Ambasady zaśpiewali niemiecką Kolendę „Es ist ein Ros entsprungen” [pol. Cudowna różdżka wzrosła]

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy nie byli obecni w Ambasadzie, ale dzięki którym odznaczenie Orderem mogło być możliwe. Serdecznie dziękuję za owocną współpracę, między innymi z Towarzystwem Miłośników Reszla i okolic, ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Mazur „Freunde Masurens e.V.”, z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej, z Mazurskim Stowarzyszeniem Poszukiwaczy Zabytków „Valkiria”, z Gmina Srokowo i jeszcze wieloma innymi – czytamy we wpisie Cezarego Korenc na stronie Stowarzyszenia „Blusztyn”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *