STYL ŻYCIA: Krem z SPF w codziennej pielęgnacji. Czym dokładnie jest i dlaczego jest tak ważny? – Magna Masuria

STYL ŻYCIA: Krem z SPF w codziennej pielęgnacji. Czym dokładnie jest i dlaczego jest tak ważny?

0

Za oknami coraz piękniejsza pogoda, termometry coraz częściej odnotowują wysokie temperatury. Przed nami lato, a wraz z nim większa liczba słonecznych dni. Zaczyna się pora wyjazdów nad morze, czy też nad jezioro. Nieodłącznym elementem tego typu wypoczynku jest opalanie się na plaży. Warto jednak pamiętać o należytej pielęgnacji, jaką jest używanie kremów SPF, czyli tzw. kremów z filtrem.

Czym jest SPF? Jest to skrót z języka angielskiego sun protection factor, oznaczający wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Mówi nam on o stosunku ilości promieniowania nadfioletowego, które powoduje oparzenie podczas opalania się z użyciem filtra do ilości promieniowania, które powoduje takie samo oparzenie przy braku użycia filtra. Przykładowo osoba, która użyje SPF 30, dozna oparzenia po 30-krotnie dłuższym czasie, niż bez jego użycia. Im wyższy stopień SPF, tym więcej promieniowania UVB zostaje zatrzymane. Wyróżniamy 5 stopni ochrony: słaby (SPF 2-6), średni (SPF 8-12), wysoki (SPF 15-25), bardzo wysoki (SPF 30-50) oraz ultrawysoki (SPF >50).

Dlaczego SPF powinien być stałym punktem naszej porannej pielęgnacji? Promieniowanie UV jest szkodliwe dla człowieka. Prowadzi ono m.in. do przyspieszenia procesu fotostarzenia się skóry, a także jest przyczyną czerniaka – nowotworu skóry. Jesteśmy na nie narażeni cały rok, dlatego też zaleca się stosowanie go przez cały rok, na powierzchnie, które nie są niczym osłonięte, np. twarz. Wiele kobiet stosuje kremy z SPF-em jako bazę pod makijaż.

Przed nami lato, a wraz z nim wakacje i pora urlopów. Wielu z nas wybierze się na wypoczynek nad morzem czy jeziorem. Pamiętajmy o tym, aby zapakować do swoich bagaży krem z filtrem, ponieważ w trakcie opalania się będziemy szczególnie narażeni na szkodliwe działanie promieniowania UV. Warto jednak dodać do naszej pielęgnacji używanie SPF-u każdego dnia, bo choć dla wielu kojarzy on się tylko z wakacyjnym opalaniem, to nie możemy zapomnieć, że z promieniowaniem kontakt mamy przez cały rok. Każdy pragnie, aby jego skóra była „muśnięta słońcem”, ale pamiętajmy o tym, aby robić to rozsądnie, dbając o własne zdrowie.

Iza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *