ŚWIAT: Pyrrusowe zwycięstwo rosyjskiej armii w Bachmucie? – Magna Masuria

ŚWIAT: Pyrrusowe zwycięstwo rosyjskiej armii w Bachmucie?

0

fot. Libkos / Associated Press / EAST NEWS

20 maja 2023 roku, były kryminalista i obecny milioner Jewgienij Prigożyn opublikował nagranie w internecie, w którym ogłosił całkowite zajęcie Bachmutu. Prigożyn jest właścicielem firmy najemników Grupa Wagnera, która przeprowadziła atak na miasto. Jednak informacje te zostały zakwestionowane przez ukraińskie dowództwo, które twierdzi, że walki trwają jedynie na niewielkim obszarze.

Według niepotwierdzonych informacji, obrońcy Bachmutu utrzymują jeszcze około 1,5 km kwadratowego obszaru na południowo-zachodnich przedmieściach, podczas gdy Rosjanie utrzymują przewagę na wschodzie i rozpoczęli natarcie od północy. Walki koncentrują się głównie w rejonie nazywanym „Samolot”, gdzie znajdują się budynki mieszkalne, przedszkole i garaże.

Wbrew twierdzeniom Rosjan o zdobyciu miasta, ukraińscy oficjele, w tym prezydent Wołodymyr Zełenski, zaprzeczyli tym informacjom. Ukraińskie oddziały utrzymują, że walki nadal trwają, a Rosjanie nie zajęli całego Bachmutu.

Opisany rejon Bachmutu był broniony przez ukraińskie siły od lutego 2023 roku, a sama bitwa o Bachmut trwa nieprzerwanie od sierpnia 2022 roku. Rosjanie regularnie atakowali miasto od wschodu. Mimo to obrońcy dobrze umocnili się w mieście, co utrudniało Rosjanom postępy, a także przynosiło ogromne straty w ludziach jak i sprzęcie wojskowym.

Według doniesień rosyjskiego opozycjonisty Piotra Wierziłowa, który wstąpił do ukraińskiej armii, walki trwają nadal, a żadna ze stron nie wycofała się pomimo intensywnego ostrzału rosyjskiej artylerii.

Opisy z ukraińskich żołnierzy, którzy opuścili miasto, malują ponury obraz zniszczenia i śmierci. Bachmut jest teraz pozbawiony prądu, wody, kanalizacji, a ulice i podwórka są pełne gruzów, spalonych fragmentów odzieży, zabawek i mebli. Według jednego z żołnierzy, w mieście panuje zapach padliny, zarówno ludzkiej, jak i zwierzęcej.

Mimo tych informacji, prezydent Władimir Putin ogłosił, że nagrodzi wszystkich rosyjskich zdobywców miasta, w tym członków Grupy Wagnera. Rosyjskie telewizje ogólnokrajowe jednak nie informowały o ostatecznym zdobyciu Bachmutu.

W międzyczasie ukraińska armia zwiększa intensywność ataków na rosyjskie zaplecze. Wojskowe lotniska w okupowanym Mariupolu i Bierdiansku zostały zaatakowane, a rozdzielnie prądu w Tokmaku zostały trafione. Rosjanie twierdzą, że ataki zostały przeprowadzone przy użyciu brytyjskich pocisków Storm Shadow, które mają większy zasięg niż rakiety dostarczone wcześniej przez USA.

Zachodni obserwatorzy zaczynają podejrzewać, że te działania są przygotowaniem do ukraińskiej kontrofensywy. Wzmaga się również aktywność partyzantów na okupowanych terytoriach, włącznie z Krymem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *