16 maja 2021

info-Kętrzyn24

Najważniejsze informacje z powiatu kętrzyńskiego

Święta Wielkanocne Obrządku Wschodniego [ZAPOWIEDŹ LIVE]

Redakcja info-Kętrzyn24.pl razem we współpracy z Cerkwią pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego  w Kętrzynie wychodzimy naprzeciw obostrzeniom związanym z pandemią COVID-19. Rozumiemy doskonale jak wielu mieszkańców Kętrzyna zależy na odpowiednim przeżyciu Świąt Wielkanocnych w gronie rodzinnym, ale też w stricte duchowym obyczaju. W związku z tym zapraszamy na transmisję LIVE za pomocą portalu Facebook, abyśmy mogli wspólnie przeżyć obchody Świąt Wielkanocnych w Obrządku Wschodnim. Poniżej przedstawiamy szczegółową rozpiskę każdego dnia z odpowiednią godziną startu transmisji:

W Wielką Sobotę (01.05.2021) rozpoczynamy nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. W drugiej połowie liturgii kapłani zmienią czerwone szaty na białe symbolizujące odrodzenie oraz zostanie odczytany fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o pustym grobie. W Wielką Sobotę do późnej nocy w Cerkwii będą adorowane płaszczenice (rodzaj ikon-całunów) z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. Transmisje z liturgii Wielkiej Soboty rozpoczynamy o godzinie 15:45.

W Niedzielę Wielkanocną (02.05.2021) transmisję Live rozpoczynamy o 6:15. Tego dnia odprawiana jest uroczysta jutrznia, w trakcie której wierni dokonują symbolicznego obrządku na pamiątkę odsunięcia kamienia z grobu Chrystusa. Po odprawieniu porannej procesji ksiądz trzykrotnie uderza w drzwi cerkwi. Tego dnia liturgia jest bardzo uroczysta, kończy okres postu, dodatkowych umartwień, wyciszenia i pokuty.

W Paschalny Poniedziałek (03.05.2021) odprawiana jest Liturgia św. Jana Chryzostoma, która podejmuje wątek „chwały Boskiej”. Liturgia będzie w obrządku bizantyjskim, a początek transmisji rozpoczynamy o godzinie 8:30.

Redakcja info-Kętrzyn24.pl serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych wraz z rodzinami oraz znajomymi do oglądania oraz uczestniczenia w naszych transmisjach live, dzięki którym będą mogli Państwo wziąć udział w liturgii Świąt Wielkanocnych Obrządku Wschodniego

2 thoughts on “Święta Wielkanocne Obrządku Wschodniego [ZAPOWIEDŹ LIVE]

  1. Redakcja mogłaby przybliżyć z jakiego powodu Wielkanoc Obrzadku Wschodniego jest w tym roku z taką duuuza różnica czaową wobec Rzyskokatolickiej?

  2. Nie tylko wobec rzymskokatolickiej ale też innych kościołów chrześcijańskich np. kościołów protestanckich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *