Święta Wielkanocne Obrządku Wschodniego [ZAPOWIEDŹ LIVE] – Magna Masuria

Święta Wielkanocne Obrządku Wschodniego [ZAPOWIEDŹ LIVE]

2

Redakcja info-Kętrzyn24.pl razem we współpracy z Cerkwią pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego  w Kętrzynie wychodzimy naprzeciw obostrzeniom związanym z pandemią COVID-19. Rozumiemy doskonale jak wielu mieszkańców Kętrzyna zależy na odpowiednim przeżyciu Świąt Wielkanocnych w gronie rodzinnym, ale też w stricte duchowym obyczaju. W związku z tym zapraszamy na transmisję LIVE za pomocą portalu Facebook, abyśmy mogli wspólnie przeżyć obchody Świąt Wielkanocnych w Obrządku Wschodnim. Poniżej przedstawiamy szczegółową rozpiskę każdego dnia z odpowiednią godziną startu transmisji:

W Wielką Sobotę (01.05.2021) rozpoczynamy nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. W drugiej połowie liturgii kapłani zmienią czerwone szaty na białe symbolizujące odrodzenie oraz zostanie odczytany fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o pustym grobie. W Wielką Sobotę do późnej nocy w Cerkwii będą adorowane płaszczenice (rodzaj ikon-całunów) z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. Transmisje z liturgii Wielkiej Soboty rozpoczynamy o godzinie 15:45.

W Niedzielę Wielkanocną (02.05.2021) transmisję Live rozpoczynamy o 6:15. Tego dnia odprawiana jest uroczysta jutrznia, w trakcie której wierni dokonują symbolicznego obrządku na pamiątkę odsunięcia kamienia z grobu Chrystusa. Po odprawieniu porannej procesji ksiądz trzykrotnie uderza w drzwi cerkwi. Tego dnia liturgia jest bardzo uroczysta, kończy okres postu, dodatkowych umartwień, wyciszenia i pokuty.

W Paschalny Poniedziałek (03.05.2021) odprawiana jest Liturgia św. Jana Chryzostoma, która podejmuje wątek „chwały Boskiej”. Liturgia będzie w obrządku bizantyjskim, a początek transmisji rozpoczynamy o godzinie 8:30.

Redakcja info-Kętrzyn24.pl serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych wraz z rodzinami oraz znajomymi do oglądania oraz uczestniczenia w naszych transmisjach live, dzięki którym będą mogli Państwo wziąć udział w liturgii Świąt Wielkanocnych Obrządku Wschodniego

2 thoughts on “Święta Wielkanocne Obrządku Wschodniego [ZAPOWIEDŹ LIVE]

  1. Redakcja mogłaby przybliżyć z jakiego powodu Wielkanoc Obrzadku Wschodniego jest w tym roku z taką duuuza różnica czaową wobec Rzyskokatolickiej?

  2. Nie tylko wobec rzymskokatolickiej ale też innych kościołów chrześcijańskich np. kościołów protestanckich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *