Szybki internet światłowodowy podnosi jakość życia w regionalnej Polsce – Magna Masuria

Szybki internet światłowodowy podnosi jakość życia w regionalnej Polsce

3

Mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości coraz lepiej postrzegają jakość życia w Regionie Warmii i Mazur. Badanie przeprowadzone w połowie 2021 r. przez firmę NEXERA pokazuje, że szczególnie wysoko oceniane są możliwości spędzania wolnego czasu (64%) oraz ogólny poziom życia (58%). Ankietowani przyznają jednocześnie, że narzędziem, które w bezpośredni sposób podnosi atrakcyjność terenów pozamiejskich, jest dostępność internetu światłowodowego.

Szybkie łącze impulsem rozwojowym dla mniejszych miejscowości

Wyniki uzyskane w Regionie Warmii i Mazur wskazują, że blisko 2/3 respondentów (64%) ocenia zamieszkiwany obszar jako atrakcyjny pod względem dostępnych możliwości spędzania wolnego czasu, a 58% pod względem ogólnych warunków życia. Respondenci dostrzegają również korzyści wynikające z dostępu do nowoczesnej infrastruktury technologicznej. Połowa wskazuje szybki internet jako bezpośredni impuls rozwojowy dla lokalnej społeczności i gospodarki, a 6 na 10 mieszkańców uważa za istotne, by w miejscu zamieszkania była możliwość podłączenia do światłowodu. Ponad połowa zapytanych mieszkańców i nauczycieli zgadza się również ze stwierdzeniem, że szybki internet i związane z nim możliwości mogą poprawić sytuację na rynku pracy. Ponadto aż 73% respondentów zauważyło w trakcie pandemii zjawisko migracji ludności z dużych miast do mniejszych miejscowości.

– Cyklicznie realizowane badanie pozwala nam na bieżąco ocenić nastroje, postawy i potrzeby osób zamieszkujących tereny, na których prowadzimy inwestycje światłowodowe. Pandemiczna rzeczywistość w wyraźny sposób przyspieszyła rozwój technologiczny i wymusiła cyfryzację w wielu aspektach codziennego życia. 7 na 10 mieszkańców Regionu zgadza się ze stwierdzeniem, że w trakcie pandemii ludzie przenoszą się z dużych miast do mniejszych miejscowości. Rosnąca migracja wewnętrzna oraz wymuszona przez lockdown izolacja stały się impulsem, który bezpośrednio przyczynił się do rozwoju mniejszych ośrodków. Pozyskane w badaniu dane jednoznacznie wskazują przy tym, że powszechny dostęp do szybkiego internetu podnosi atrakcyjność miejsca zamieszkania i jakość życia, jest również narzędziem wyrównującym szanse społeczne i edukacyjne – mówi Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.

Dostęp do internetu ważniejszy niż liczba połączeń komunikacyjnych

Wpływ nowoczesnej technologii na poziom atrakcyjności Regionu dostrzegają również urzędnicy.
9 na 10 pracowników instytucji samorządowych jest przekonanych, że światłowód ma pozytywne oddziaływanie na codzienne życie mieszkańców. Ankietowani oceniali związek budowanej infrastruktury telekomunikacyjnej w zakresie inwestycji, pracy, turystyki oraz codziennego życia. W zależności od poruszanego obszaru pozytywne aspekty nowoczesnej sieci internetowej wskazywało pomiędzy 72% a 92% respondentów. Dodatkowo ponad połowa ankietowanych mieszkańców (53%) wskazała, iż dostęp do szybkiego internetu ma większe znaczenie niż liczba połączeń komunikacyjnych w okolicy.

– Nasze badanie pokazuje systematyczny wzrost świadomości mieszkańców, jak duży wpływ na poziom codziennego życia ma dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu. Zjawiska, takie jak praca zdalna, edukacja online czy korzystanie z e-urzędów, są coraz bardziej powszechne, a w ostatnim czasie ten trend zyskał jeszcze większą dynamikę. W naszej ocenie technologia światłowodowa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na niezawodne i szybkie połączenie internetowe – dodaje Paweł Biarda.

3 thoughts on “Szybki internet światłowodowy podnosi jakość życia w regionalnej Polsce

  1. Wszystko OK, tylko trzeba jasno dopowiedzieć o problemach z realizacją ze strony NEXERA’y
    W mojej lokalizacji w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (w ramach POPC Nexera kładzie światłowód), inwestycja miała być gotowa w październiku 2020 r. Czyli już ponad rok opóźnienia…

  2. Przyjrzałem się dzisiaj sieci na porannym spacerze. Nie widzę jakichś większych uchybien w sztuce. A wygląd? No cóż, to ma działać a nie wyglądać ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *