TEMAT TYGODNIA: Dziwne wydatki w Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier”? – Magna Masuria

TEMAT TYGODNIA: Dziwne wydatki w Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier”?

39

Kilkanaście umów sprzedaży na sprzęt, który dotyczy wyposażenia studia. Prawdopodobnie służy, jako wyposażenie Telewizji KTK, która jest jednym z wielu elementów składowych Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier”. Umowy, faktury i protokoły dotyczą sprzedaży sprzętu elektronicznego przez Pawła W. dla Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier”.

Mając te umowy stwierdziliśmy, że zwrócimy się do Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier” czy dokonując zakupu tego sprzętu elektronicznego, od prywatnej osoby, konsultował ten zakup z rzeczoznawcą. Ważniejsze pytanie dotyczyło, czy osoba sprzedająca ten sprzęt to ta sama osoba, która jest podwykonawcą produkcji programów dla Telewizji KTK. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi i prawdopodobnie nie uzyskamy jak to stwierdził sam prezes na ostatniej Sesji Rady Miasta.

Będąc w posiadaniu faktur, umów i protokołów ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier” zawartych z Pawłem W. zwróciliśmy się do kilku rzeczoznawców, ale nie z Kętrzyna, bo mogła wystąpić zbyt subiektywna ocena. Zwróciliśmy się do kilku rzeczoznawców, którzy pracują w tym zawodzie od przeszło 20 lat we Wrocławiu, Gdańsku i Ostródzie.

Każdy zakupiony sprzęt był prawdopodobnie używany już wcześniej, ponieważ ta prywatna osoba nie prowadziła żadnego sklepu ze sprzętem elektronicznym. Uwzględniliśmy również, że sprzęt został zakupiony w zeszłym roku [w 2019-red] w okresie od lutego do kwietnia, więc ceny mogły się od tamtego czasu częściowo zmienić. Mając to na uwadze zwróciliśmy się o pomoc ekspertów. Wyniki są nieco szokujące, a odpowiedzi niektórych z tych ekspertów powinny zdruzgotać samego prezesa, bo kupował niekiedy kota w worku.

Zacznijmy od dwóch kamer, kamera Sony HD CAM HXR-NX100 oraz Sony PXW-Z150 4K. Podstawową wartością skupowanego sprzętu elektronicznego nie jest czas, jaki jest na rynku, lecz ilość zużycia. Można kupić 4-letni aparat, który wykonał kilka zdjęć i można kupić roczny aparat, który wykonał ich 100 tysięcy. Obie kamery w ocenie rzeczoznawców są przepłacone. Każdy nowy sprzęt elektroniczny po zakupie ze sklepu traci od razu 1/3 wartości. Sprzęt trudno dostępny lub słabo sprzedający się traci na wartości jeszcze więcej. Dlatego rzeczoznawcy dziwią się, dlaczego prezes Książek przepłacił za kamerę Sony HD CAM HXR-NX100 ponad dwa tysiące złotych.

Ceny zakupu kamery Sony HD CAM HXR-NX100:
– zakup przez SM „Pionier” – 6500 zł.
– nowy sprzęt na rynku w 2019 roku – 5 799 złotych.
– używany sprzęt – 2 500 – 4 000 złotych w zależności od poziomu zużycia.

Również rzeczoznawcy są zdziwieni zakupem używanej kamery Sony PXW-Z150 4K za prawie 10 tysięcy złotych, gdzie nowy sprzęt, prosto z salonu w tamtym okresie można było zakupić do 12 tysięcy złotych z całym sprzętem i statywem. Czy doszło do oszukania prezesa Książka przez prywatną osobę?

Podobna sprawa tyczy się laptopa MSI GT62VR, gdzie Spółdzielnia wydała na niego 6750 złotych. Używane identyczne modele, a nawet lepsze można kupić w granicach 3,5 tysiąca złotych. Jak określił jeden z rzeczoznawców za takie pieniądze można było kupić o wiele lepszy komputer z potężnymi podzespołami [w 2019r.], który przewyższałby jakością laptop zakupiony przez SM „Pionier” i posłużyłby na długie lata. Co do drobnego sprzętu to rzeczoznawcy dziwią się, że przepłacano za tak błahe rzeczy jak statywy, gimbale, mikrofony, czy odbiorniki bezprzewodowe. Część z podanych modeli mają kiepską opinię wśród użytkowników, a niektóre są bardzo wadliwe.

Spółdzielnia wydała na zakup sprzętu elektronicznego od prywatnej osoby, według posiadanych przeze mnie dokumentów, 45 390 złotych. Wycena rzeczoznawców uwzględniając zeszły rok [2019] wynosi około 22 160 złotych, a gdyby zakupy były wykonywane w obecnym okresie to można byłoby zakupić o wiele lepszy sprzęt i taniej.

Teraz nasuwa się otwarte pytanie do Prezesa Arkadiusza Książka i spółdzielców Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier” czy warto było dokonywać tego, moim zdaniem, przepłaconego zakupu? Czy sprzedający Paweł W. to ta sama osoba, która pracuje, jako podwykonawca dla Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier”? Jeżeli tak, to dlaczego sprzedał swój własny sprzęt? Mamy nadzieję, że sprawa się wyjaśni, a spółdzielcy zaczną interesować się wydatkami Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier”.

39 thoughts on “TEMAT TYGODNIA: Dziwne wydatki w Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier”?

 1. W koncu sie ruszyło w Spółdzielni Mieszkaniowej i to pewnie jeszcze nie koniec a jeszcze firma ubezpieczeniowa? A orgnizacja obchodów 60 lecia i gości zaproszonych.
  A co na to Rada Nadzorcza spóldzileni ?

 2. Panie radny Zarecki czas rozliczyć prezesa Książka z jego działania. Jako, że Pan jest mieszkancem zasobów spóldzielczych masz Pan prawo wyegzekwować odpowiedzi dot. zakupu sprzętu i użytkowania.
  To teraz Pan rozlicza Książak a nie Książek Pana.
  Trzeb było nie zastraszać Pana Zareckiego.

 3. A skąd taki sprzęt został nabyty przez spóldzilenię mieszkanioową?
  Jesli od osoby fizycznej został zakupiony czy został podatek opłacony.
  A może to ze zlikwidowanej TV Macieja W?
  Materiał do Prokuratury !.

 4. TEN PAN bardzo dobrze wiedział co kupuje i za ile . To typowa ustawka i myślę że w taki sposób załatwiane są wszelkie sprawy dotyczące zarządzania spółdzielnią. Przecież główną księgową jest wielbicielka tego pana i trudno też żeby nie zrobiła rozeznania na rynku za jaką cenę można kupić to wyposażenie. Biedni spółdzielcy, ich pieniądze w prosty i mimo wszystko w zakamuflowanym stylu są upłynniane ze spółdzielni. Żal na to patrzeć, co dalej będzie jak pan prezes dalej będzie zarządzał spółdzielnią.

  1. Ustawek to w naszym rejonie jest więcej. W Barcianach odstepowanie od lat przez spółkę gminną od przetargu aby wygral jedyny ktory przystąpi, to jak to nazwać?szczescie? czy poprostu przypadek? W ciula nas robią tacy zawodnicy na każdym kroku. Stąd się znają i poklepuja po plecach.

   1. I to nie ma barw politycznych. Wszystkich którzy prywatyzują zyski a uspołeczniają koszty należy podciągnąć pod wspólny mianownik.

  2. Na wszystkich znajdzie się mocniejszy, tylko czasu trzeba. Hećman też był nie do pokonania a Rysiek rozłożył go na łopatki.

 5. Teraz jak się ruszy lawina spraw dla „dużego łba” nie pomoże nawet poseł którego tak promował w ostatnich wyborach do Sejmu.

  1. Na wszystkich znajdzie się mocniejszy, tylko czasu trzeba. Hećman też był nie do pokonania a Rysiek rozłożył go na łopatki.

    1. Nie ważne jak, i czy się efekt, to polityka,Hećman też mógł poprosić o głosy PiS, a nie Rypiny, on sam jest za cienki

 6. Ryśiek to wrak i nieudacznik!!
  Dzięki poparaciu PIS został przy władzy a teraz atakuje tych co jego do władzy wepchali.
  Ale wkrótce się skończy dla niego władza.

 7. Wolnego Panie wyborco. PiS wygrał wybory dzięki mojemu programowi TAK dla Kętrzyna na którym się wylansował. Nie wepchałoby się tylu radnych do obu rad a i Rypina nie miałby takiej ceny gdybym go nie dokapitalizował. A oni co? To co zrobili pod przywództwem Rypiny , prezes PiS nazywa oszustwem. Ja również uważam że to oszustwo. Zwykłe wyłudzenie głosów wyborców.

  1. Panie”M”,Proszę będzie Pan uprzejmy przedstawić ten program TAK dla Kętrzyna,bo jeżeli nie to koniecznie niech Pan zasięgnie porady u właściwego lekarza.
   Za moment Pan stwierdzi żeby nie Pana działania i pomysły to Prawo i Sprawiedliwość żadnych wyborów by nie wygrało.

   1. Nie mówię o wszystkich wyborach, tylko o wyborach samorządowych w Kętrzynie i o ludziach którzy promowali się w Biuletynie Wyborczym Rypiny mojego autorstwa.

    1. W biuletynie były jedynie hasła programowe. Proszę o doprecyzowanie założeń pomysłu utworzenia Zalewu Woplawskiego. W ktorym miejscu miałby on być? Skąd zasilanie wody? W ktorym m miejscu tama? Proszę o konkrety bo rzucanie haseł bez pokrycia potrafi każdy, także metro można zaproponować. Proszę o szczegóły.

 8. A Pan radny Zarecki niech sie wezmie za Macieja i rozliczy z wykonywanej pracy , co ten Maciej zna sie na naszej polityce lokalnej.
  Dlaczego nasz ketrzynski człowiek nie jest na tym stanowisku?

 9. Ciekawy jestem kto otrzyma z KTBSu mieszkanie 3 – pokojowe na II piętrze przy Mielczarskiego o które była wojna.
  Czy czasami nie było planowane dla Macieja W?

  1. Teraz po tej szopce zapewne osoba której miało być okazyjnie wycofa się. A może szopka była właśnie dlatego aby ten co obiecał teraz się wycofał? No to tym bardziej postawa obywatelska dwóch prezesów daje do myślenia? Musiało być grubo skoro podawano 2×4 litery.

 10. Jak znam życie to Pan radny Zarecki nie odpuści dla Książka, będzie dążył do wyjaśnienia dot. zamieszania wokół mieszkania KTBS przy Mielczarskiego.

  1. Zapytaj kobyły, ale jak to kobyła w stadninie ogierów? No raj, same ogiery nie żonate, konkurencji praktycznie żadnej, natury nie da się oszukać…..

 11. Odpady z pod biurowca SM odbierane są przez firmę smieciarską KUBA należąca do radnego powiatowego, swoja droga serdecznego kolegi pana prezesa. Może rada nadzorcza przyjrzy się czy firma została wyłoniona z przetargu czy ze wskazania i negocjacji z tą firmą? Jesli przetarg to czy w tamtym czasie Komunalnik też do konkursu przystępowal czy odpuścił na korzyść firmy Olenkowicza?

 12. Olenkowicz – ? to ciężka sprawa , gdzie wiatr powieje znajdziesz jego…. A teraz do Andrzeja skąd znasz takie dane o mieszkaniu na Mielczarskiego dla Macieja W. chyba ze swojej j pracy w KTBS

 13. Firma KUBA należąca do p. Olenkowicza obsługuje spółdzielcze bloki nie tylko przy budynku biurowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *