TEMAT TYGODNIA: Gdzie uczniowie SP1 pójdą od września? – Magna Masuria

TEMAT TYGODNIA: Gdzie uczniowie SP1 pójdą od września?

11

„Znowu rodzice nie mają nic do gadania” – tak zaczyna się wpis jednej z kilkunastu matek dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr.1 w Kętrzynie, które zwróciły się do nas o pomoc i nagłośnienie sprawy.

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie „Jedynki” zostali przeniesieni do budynku byłego Gimnazjum nr.2 na ul. Wojska Polskiego 9. Powodem tej przeprowadzki był remont budynku na ul. Kopernika. Placówka szkolna została wyremontowana, przeniesiono z powrotem wyposażenie szkoły i temat byłby zamknięty, gdyby nie fakt, że znowu wszystko jest spakowane jak do przeprowadzki.

Rodzice okrężnymi drogami dowiadują się, że szkoła ma być rozbita na dwie placówki lub całkowicie przeniesiona do budynku na ul. Wojska Polskiego. To wywołuje wiele oburzenia wśród naszych rozmówców, którzy zadają pytanie: „dla kogo została wyremontowana szkoła?”.

Z nieoficjalnych doniesień dowiadujemy się, że do „Jedynki” wprowadzić ma się Szkoła Muzyczna, ale ile jest w tym prawdy? Chcieliśmy to sprawdzić i dlatego z pytaniami zwróciliśmy się do Urzędu Miasta. Jaką otrzymaliśmy odpowiedź?

Wróbel tworzy tajemnice?

Zastępca burmistrza, którego zakres działań również obejmuje oświatę, w skrócie odpowiada nam, że nie jest to nasz interes i nie jest to informacja publiczna. Co w rozumieniu Wróbla jest informacją publiczną? Jaki on ma w tym interes, że milczy? Czy nie jest lepiej rozwiać wątpliwości rodziców? Czy znowu trzeba zabłysnąć w świetle reflektorów i pokazać jakim jest się dobrym?

Przypomnijmy, że informacja publiczna według wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2007 roku o sygnaturze sprawy akt. II SAB/Wa 68/07: „pojęcie informacji publicznej ustawodawca określił w art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.). W ich świetle informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych, a w szczególności o sprawach wymienionych w art. 6 ustawy.”

Doszukując się dalej, czyli posiłkując się informacjami prawnymi od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dowiadujemy się kto podlega udzielaniu informacji publicznej oraz jakie informacje są informacjami publicznymi w rozumieniu prawa:

organy władzy publicznej – w tym o ich statusie prawnym, organizacji, kompetencjach, majątku, osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach;
zasady funkcjonowania organów władzy publicznej – w tym o sposobach załatwiania spraw, stanie przyjmowanych spraw i kolejności ich załatwiania, prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach;
polityka władz – w tym o zamierzeniach, projektach aktów normatywnych, programach dotyczących realizacji zadań publicznych;
dane publiczne – w tym dokumenty urzędowe, stanowiska w sprawach publicznych zajęte przez funkcjonariuszy publicznych, treść wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej, informacja o stanie państwa;
majątku publicznym.

Jaki będzie finał tej sprawy? Czy rodzice zasługują na prawdę i informacje? Czyje dobro liczy się w tej chwili? Urzędników? Nauczycieli? Czy dzieci? Co państwo sądzą o tej sprawie?

W dalszym ciągu będziemy upominać Urząd Miasta o udzielenie informacji oraz o zajęcie odpowiedniego stanowiska. Zapytamy również, co w rozumieniu Macieja Wróbla jest informacją publiczną oraz udzielimy mu wykładu na temat informacji publicznych, który również dla państwa opublikujemy.

11 thoughts on “TEMAT TYGODNIA: Gdzie uczniowie SP1 pójdą od września?

 1. Może pan burmistrz Wrobel odpowie kto wpadł na taki pomysł wysłania dzieci do starego gimnazjum a oddania budynku na Kopernika szkole muzycznej. Przeciez w tym gimnazjum jak sie uczyłam to takie same lamperie były i stare sale jak teraz. A było to bardzo dawno za Bronakowskiej. Nawet obrazki na korytarzach te same.

   1. Chodzi o to, że kiedyś na spotkaniu z rodzicami pan K.H – burmistrz obiecał nam, że nasze dzieci bedą po remoncie miały czyste piekne sale a nie straszne obskórne w starym gimnazjum.

 2. Czekamy na decyzję Pana Burmistrza w sprawie odwołania V – ce Burmistrza.
  Niech Pan to zrobi dla dobra Miasta Kętrzyn.

 3. A co ćwirka obchodzi miasto Kętrzyn?
  Rysiek ściągnął ćwirka to niech Rysiek się tłumaczy z głupich nieprzemyślanych decyzji.

 4. Przecież ten Wróbel robi cały czas wokół siebie szum. To narcyz. Jego miasto nie obchodzi, to ma być odskocznia do sejmu albo do startu na burmistrza Giżycka, a ostatecznie do dostania stołka dyrektora TVP.
  A te ślamazary z pisu zamiast mieć swojego wiceburmistrza, żeby wiedzieć co się dzieje w urzędzie to dostali stołek przewodniczącego rady i dali go jeszcze temu chłopakowi co się swojego cienia boi. Jeszcze chwila a pis obudzi się z ręką w nocniku

 5. Ponoć jeszcze do budynku przy Kopernika władze chcą przygarnąć jakaś szkole wyższą czy coś takiego. A co na to dyrekcja? Pewnie chowa ogon pod siebie i ćwierka w jedną tutkę z tym z góry. Rodzicom i nauczycielom należą się wyjaśnienia. Właściwe zarządzanie polega przede wszystkim na właściwej dystrybucji informacji!!! Radzę się podszkolić z zarządzania zarówno włodarzom jak i dyrekcji tej szkoły.

  1. Jasne Grażynę i Janusza trzeba zapytać czy filie wyższej szkoły moga zaproponować. Bo też ich zgody ani rusz. Ludzie takie tluki z was czy tłuk.jakis wami kieruje? Jak chcesz podejmować decyzje jeden z drugim to zacznij działać społecznie zdobądź zaufanie i startuj na radnego czy burmistrza. Z Jak pusto masz we łbie to gotuj kapuśniak i rób dzieci i pobieraj te 500+ ale nie wtrącam się w decyzje o których zielonego pojęcia nie masz bo do tej szkoły ani Ty ani twoje dzieci nie pójdą.

  2. Przygarnac szkołę wyższe? To chyba odwrotnie? Wyższe szkola zgodziła się na zorgabozowanie flii w Kętrzynie widząc możliwości. To działa w dwie strony. Bez takich decyzji nadal siedzialabys na drzewie i kusila Adama swoim zgniłym jabłkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *