Kąpieliska w Martianach – ciąg dalszy sprawy [AKTUALIZACJA] – Magna Masuria

Kąpieliska w Martianach – ciąg dalszy sprawy [AKTUALIZACJA]

3

Wracamy ponownie do sprawy jeziora Wersminia po tygodniu, ponieważ otrzymaliśmy szczegółowe odpowiedzi od kilku instytucji co zrodziło kolejne pytania. Odwiedziliśmy to miejsce, aby zobaczyć co tam się naprawdę dzieje. Zrodziło to kolejne pytania. Rozesłaliśmy je do odpowiednich instytucji czekając na kolejne wyjaśnienia i wyniki zapowiedzianych kontroli.

W 2019 roku wykazano nieprawidłowości…

W marcu 2019 roku do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie wpłynął wniosek wskazujący na nieprawidłowości w gospodarce ściekowej powstającej wokół terenu byłego Ośrodka Wypoczynkowego „Martiany”. Wkrótce przeprowadzono kontrolę tego miejsca, która potwierdziła nieprawidłowości opisane we wniosku.

Oględziny infrastruktury wodno-ściekowej ujawniły odpływ do środowiska, z wyłączonej z eksploatacji oczyszczalni ścieków do kanału odpływowego, prowadzącego do studni rozdzielczej, a następnie do drenażu rozsączającego i do ziemi. Odpływ ścieków do środowiska nie został odcięty. Stwierdzono również, że stan techniczny urządzeń wymaga działań modernizacyjnych i naprawczych.

Czy nałożone kary pomogły? Co dzieje się w Martianach? Postanowiłem to sprawdzić osobiście jadąc w to miejsce i dokonując oględzin tego miejsca. Co zobaczyłem? Moim zdaniem proceder nadal trwa w najlepsze i nic nie zmodernizowano, nie zrobiono nic w tym kierunku. Ścieki prawdopodobnie nadal spływają do środowiska, co może potwierdzić niedziałający drenaż. Na załączonych zdjęciach poniżej widać pourywane kable i wyłączony prąd. W jednej ze skrzynek gniazdo założyły jakieś zwierzęta. Unosi się okropny smród i czuć go w glebie otaczającej rejon szamba. Nie da się tego od tak opisać.

Według pozyskanych informacji od WIOŚ woda w jeziorze Wersminia ma podwyższony ponad normę poziom manganu. Co potwierdzają w nadesłanym protokole badania Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego w Kętrzynie. Wysokie stężenie manganu w wodzie sprawia, że wody przestają być przejrzyste.

Niestety na zadane pytania do tej pory nie odpowiedział Wójt Gminy Kętrzyn – Paweł Bobrowski. Z odpowiedzi WIOŚ Olsztyn wynika, że Gmina również miała wyciągnąć konsekwencje wobec Ośrodka w Martianach. Czy zostało coś zrobione w tym kierunku? Po uzyskaniu odpowiedzi od razu państwa poinformujemy.

Jakie będą teraz wyniki badań i kontroli? Będziemy wszystko bacznie obserwować. Wysłaliśmy szereg pytań do kolejnych instytucji mając pewne wątpliwości po przeczytaniu raportu z kontroli. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.

WIOŚ Olsztyn mając na uwadze, że kontrola nie przyniosła oczekiwanych rezultatów przekazali do Giżyckiej Delegatury WIOŚ Olsztyn przeprowadzenie ponownej kontroli w tym miejscu. Sprawdzą również wykonanie wydanych zarządzeń pokontrolnych.

3 thoughts on “Kąpieliska w Martianach – ciąg dalszy sprawy [AKTUALIZACJA]

  1. Wójt nie zareagował, ponieważ jego ojciec, oraz on sam jest przyjacielem człowieka, który dokonuje tych niecnych czynów!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *