TEMAT TYGODNIA: Podsumowanie 2020 roku w Kętrzynie – Magna Masuria

TEMAT TYGODNIA: Podsumowanie 2020 roku w Kętrzynie

5

Dziś mija powoli ostatni dzień 2020 roku, wczoraj odbyła się burzliwa i długa sesja budżetowa, która przyniosła trudny budżet na rok 2021. Jednak niniejszy artykuł skupi się na najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w 2020 roku z perspektywy samorządu i redakcji info-Ketrzyn24.pl. Artykuł jest również subiektywnym spojrzeniem na to, co działo się w Kętrzynie.

STYCZEŃ

W styczniu 2020 roku w Kętrzynie panowała bardzo gęsta atmosfera spowodowana podwyżkom cen za wywóz odpadów komunalnych segregowanych i niesegregowanych. Cena wzrosła o 100%, a radni opozycyjni i część mieszkańców była przeciwna tak zawyżonym cenom za śmieci. Również 29 stycznia ogłoszono w Kętrzynie referendum lokalne w celu odwołania ze stanowiska burmistrza Ryszarda Henryka Niedziółki.

REFERENDUM okiem członka inicjatywy referendalnej

Referendum było dobrą inicjatywą na papierze i tyle było z dobrego rozplanowania referendum. Dwie osoby tyrały ze zbieraniem podpisów i samodzielnie zebrali około 1000 podpisów, które nie były wadliwe i nieprawdziwe. Za dużo było dowódców oraz ludzi, którzy już dzielili skórę na niedźwiedziu zawczasu. Również atak medialny potulnych obecnej władzy mediów był perfidny i nie wyciągnięto z tego konsekwencji. Jedna osoba jedynie zebrała się na siłach, aby toczyć spory sądowo-prokuratorskie z tymi atakami ad personam. Referendum w takiej formie nie miało racji bytu, brakowało przede wszystkim organizacji i mobilności – z perspektywy czasu młodzi członkowie inicjatywy również zrezygnowali z działania, żeby nie dopuścić do powrotu „starego” układu.

LUTY

W lutym włodarze miejscy postanowili sięgnąć do kieszeni rodziców, których pociechy chodzą do publicznych przedszkoli i żłobków. „Niby” konsultacje według włodarzy zaowocowały podwyżkami, co spotkało się z wielkim oburzeniem rodziców i dwoma długimi debatami pomiędzy nimi, a burmistrzami. Doszło do kompromisu wymuszonego przez rodziców. Można powiedzieć, że było to pierwsze spotkanie burmistrzów z oburzoną dużą grupą ludzi.

MARZEC

Przyszła pierwsza fala pandemii koronawirusa przez co zawieszono inicjatywę zbierania podpisów. Ogłoszono narodową kwarantannę, ale również kolejną sądową porażkę burmistrza Niedziółki w sprawie Dagmary Iwaniuk. Będzie to pierwsza z kilku przegranych przed sądem, ale również jednostkami kontrolnymi obecnej administracji burmistrza Niedziółki. Napompowany medialny lincz okazał się wyssany z palca, a zapowiadane wielkie problemy pani Iwaniuk spełzły na panewce.

KWIECIEŃ

Kwiecień pomimo odbywających się Świąt Wielkanocnych zapamiętane zostaną SKANDAL HEJTERSKI z ludźmi związanymi w burmistrzem Niedziółką. Założona strona Stop Fejk miała w idei walczyć z nieprawdziwymi informacjami w Internecie. W praktyce wyszło, że była to zwykła nagonka na stronę info-Kętrzyn24.pl oraz na opozycyjnych działaczy w Kętrzynie. Sprawa została wyciszona, a działania wyjaśniające nadal trwają.

MAJ

Co przyniósł nam maj? Wiele pytań o zapowiedziane maseczki dla każdego mieszkańca Kętrzyna, ale też obwinianie przez burmistrza innych za brak sukcesu. Również światło dzienne ujrzała sprawa narastającego konfliktu pomiędzy pracownikami KTBS-u, a prezesem KTBS-u. Sprawa urosła do takiego poziomu, że zaczęła interweniować „Solidarność” i naciskać na bezczynność Niedziółki. Co zrobił Ryszard Niedziółka? Nic. Nie załagodził konfliktu, ani nie doprowadził do rozwiązania jego. Po raz kolejny pokazał jak go obchodzi interes mieszkańców Kętrzyna.

CZERWIEC

Pierwszy wakacyjny miesiąc zapamiętany został po stworzeniu monopolu przedszkolnego dla jednej osoby w Kętrzynie. Interweniowali radni, mieszkańcy Kętrzyna, pracownicy prywatnych placówek, lecz bez skutku. Sprawa nie została doprowadzona do końca, a z nieoficjalnych informacji wynika, że trwają jakieś sprawy sądowe pomiędzy byłymi właścicielami niepublicznych przedszkoli, a dzierżawcą budynków. Sprawie powierzenia niepublicznych przedszkoli przyjrzy się również Komisja Rewizyjna Rady Miasta w Kętrzynie.

LIPIEC – SIERPIEŃ

Wakacje w pełni, a w Kętrzynie nie dzieje się nic. Zero wielkich imprez, wszystko pod znakiem zapytania. Jedyną atrakcją były wybory Prezydenta RP – gdzie jeden z członków kętrzyńskiej komisji wyborczej agitował do wybierania jednego z kandydatów.

WRZESIEŃ

Z końcem lata przyszło jakieś przełamanie i zmiana narracji w radzie miejskiej w Kętrzynie. Radni zaczęli zadawać coraz to trudniejsze pytania, a efektem tego miało być nie udzielenie wotum zaufania. Radni na wrześniowej sesji Rady Miasta debatowali nad wprowadzeniem ograniczenia zakazu sprzedaży alkoholu, ale również poskładali wnioski o zbadanie wykorzystania samochodu służbowego przez Prezesa KTBS-u.

PAŹDZIERNIK

Nadeszła jesień i pojawiły się kolejne problemy mieszkańców Kętrzyna. Tym razem z rosnącą liczbą szczurów w centrum miasta. Mieszkańcy oczekują efektów w walce ze szczurami. Ponownie pojawił się pomysł wśród radnych głosowania nad unieważnionym przez wojewodę Wotum Zaufania dla burmistrza Niedziółki. Głosowanie nie doszło do skutku.

LISTOPAD

Ciąg dalszy spięć na linii radni Prawa i Sprawiedliwości, a burmistrz Niedziółka. Do tego dochodzi sprawa Arkadiusza Książka, który zapragnął pouczać radnych o swoich działaniach, które w praktyce minęły się z prawdą o czym pisaliśmy szczegółowo w listopadzie. Po za tymi działaniami w Kętrzynie odbył się Strajk Kobiet, który był efektem orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie aborcji. Tysiące osób przeszło ulicami Kętrzyna spod ratusza miejskiego pod siedzibę PiS na ul. Chrobrego.

GRUDZIEŃ

To jeszcze bardziej burzliwy okres w samorządzie. Burmistrz pomimo medialnych zapowiedzi wysunął wniosek z projektem uchwały, który miał spowodować wzrost podatku od nieruchomości i transportu. Dodatkowo rozpoczęła się próba nałożenia nowych opłat na właścicieli garaży wolnostojących. Grudzień to też okres gdzie mieszkańcy mogą mieć powód do nadziei i wzrostu zatrudnienia. Po wieloletnich staraniach Eugeniusza Lotka, prezesa Eco-Brasco, PKN Orlen Południe zainteresowało się wykupem ziemi po byłej cukrowni i zamierza inwestować w tym miejscu tworząc fabrykę tłoczni oleju.

Grudzień to też okres trudnych debat, gdzie ponownie, w moim przekonaniu burmistrz Niedziółka nie interesuje się interesem mieszkańców, lecz swoim i swoich znajomych. Podsumować tak też można cały rok – z wielkich obietnic burmistrza otworzono jedynie kolejny odcinek ul. Rynkowej. Głośny temat obwodnicy to jedynie kpina i zwyczajne kłamstwo wyborcze, a inne działania były jedynie pokazowe. A jak państwo oceniają rok 2020 w wykonaniu burmistrza Niedziółki o raz tego co się wydarzyło w samorządzie?

5 thoughts on “TEMAT TYGODNIA: Podsumowanie 2020 roku w Kętrzynie

  1. Czy nie macie wrażenia, że burmistrz zachowuje się, jak właściciel i prezes własnej firmy? Panie burmistrzu, halo tu samorząd terytorialny, zarządza pan nie swoimi pieniędzmi i ma pan sluchac, co do pana mówią wyborcy. Pana rola to służba mieszkańcom i mądre zarządzanie powierzonym pieniędzmi mieszkańców. A nie wspieranie lansu zastępcy, realizowanie jego pomysłów na dojenie miasta i wspieranie jego przedsiębiorczych znajomych. Nie ochrona przypadkowych, pozbawionych wizji prezesów spółek Ktbs, komunalnik, a zapewnienie, by spółki te jak najlepiej służyły miastu. Czy dwa lata to za mało, żeby zrozumieć te oczywista oczywistość. Czy pan chcesz zupełnie pogrążyć to miasto? Przestań pan otaczać się tymi lizusami, którzy mamią pana dla zachowania swoich korzyści. Otwórz pan uszy. Słuchaj pan pana Nowaka, pana Ćwika, pani.Szymkiewicz, pani Czech Wbrew pozorom to są lepsi przyjaciele, niz ten , dla którego pan już i tak dużo poświęcił. Takie sobie życzenia Noworoczne dla pana burmistrza. Jeśli pan się nie obudzisz, odejdziesz pan w niesławie. A kto wie, czy audyty, ekspertyzy, donosy, zawiadomienia pana następcy, w przypadku pana ekipy nie okażą się skuteczne. Czas rozliczenia pana ekipy również nastąpi. Ja życzę sobie tego prędzej niż później, bo dobro tego miasta leży mi na sercu.

    1. W pełni popieram Pana opinię, ale czy ta opinia będzie zrozumiana, na pewno nie, bo ci panowie żyją dniem dzisiejszym i nie zastanawiają się co będzie potem. Dla nich najważniejsze jest, aby jak najdłużej utrzymać się na tym ciepłym i „hojnym” stołku, a co będzie później to będą się później zastanawiać. Oby jak najszybciej oświeciło……

  2. Materiał dla naszych radnych do przestudiowania przed podjęciem uchwały o votum zaufania dla burmistrza za 2020 rok.

  3. Rysiek robi co chce, radni są tylko pionkami i nic nie moga zrobić bo w mojej ocenie martwią sie tylko o przysługującą dietę.
    Oczywiście poza pewnymi wyjątkami Nowak, Ćwik Szymkiewicz.

  4. W koncu radni niech się zainteresują grantami dla organizacji pozarządowymi w tym UKS działających przy szkołach. I sprawdzą w jakiej wysokości otrzymuja wynagrodzenie kadra? Czy są preferowane organizację przez Maciej W?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *