TEMAT TYGODNIA: RADNY SEJMIKU z PiS o 500+, a dane GUS w 2021 roku? – Magna Masuria

TEMAT TYGODNIA: RADNY SEJMIKU z PiS o 500+, a dane GUS w 2021 roku?

9

Na jednym z posiedzeń Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego radny Grzegorz Prokop (PiS –red.) wypowiedział się dość optymistycznie na temat programu 500+. W trakcie wypowiedzi powiedział, że ten program przyczynił się do między innymi wzrostu gospodarczego, produkcji, przychodów oraz rozwoju turystyki jak i wzrostu liczby urodzeń. Obecna sytuacja obrazuje zupełnie inny obraz niż to, o czym mówił radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pod koniec kwietnia portal Rynek Pierwotny przygotował w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego mapę obrazującą jak w poszczególnych gminach wygląda sytuacja demograficzna. Również pojawiło się zestawienie 20 gmin, które zostaną dotknięte największym ubytkiem liczby ludności. W tym zestawieniu pojawiły się trzy gminy z naszego regionu. W dalszej części zestawienia nie mamy również dobrych prognoz dla kolejnych gmin z regionu Wielkich Jezior Mazurskich.

Pierwszą gminą z regionu Warmii i Mazur z najwyższym wskaźnikiem ubytku ludności jest gmina miejska Górowo Iławieckie – 12,5% o tyle zmniejszy się w najbliższych latach liczba mieszkańców według danych GUS. Kolejną gminą na liście jest Reszel – 11,6% oraz miasto Szczytno – 11,4%. Zaraz za listą pierwszych 20 gmin z najwyższym wskaźnikiem ubytku liczby mieszkańców w latach 2021-2030 jest gmina Barciany 10,6%. W przedziale od 1% do 10% znajdują się następujące gminy z regionu: gmina Górowo Iławieckie, gmina Bartoszyce, miasto Bartoszyce, gmina Bisztynek, gmina Sępopol, gmina Korsze, gmina Kętrzyn, miasto Kętrzyn, gmina Srokowo, gm. Węgorzewo, gm. Pozezdrze, gm. Budry, miasto Giżycko, gm. Ryn, gm. Miłki, gm. Wydminy, gm. Mikołajki, gm. Piecki, gm. Sorkwity i miasto Mrągowo.

Jedynymi zielonymi plamkami na terenie regionu mazurskiego z dodatnim przyrostem naturalnym w skali 1% znalazły się gm. Giżycko, gm. Kruklanki oraz gm. Mrągowo. Jest to jednak minimalny efekt, co zauważył Wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz: – na przestrzeni dwóch lat 2018 i 2019 w Giżycku ubyło 716 mieszkańców, a w Gminie Giżycko wzrosła liczba mieszkańców o 173.

Wypowiedź Wójta jasno wskazuje, że istnieje ogromny problem z ubytkiem ludności, który wiąże się również z brakiem miejsc pracy w regionie oraz przeciągającym się okresem pandemicznym na Mazurach, który sprawił wielomiesięczne zamknięcie branży gastronomicznej oraz turystycznej, które są motorem napędowym gospodarki regionu Wielkich Jezior Mazurskich.

Jak zatem mamy skonfrontować wypowiedź radnego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Grzegorza Prokopa z danymi Głównego Urzędu Statystycznego? Pod koniec roku również Rząd przyznał, że program 500 plus nie daje wzrostu dzietności, o czym w szerokim artykule opisał redaktor Wiktor Ferfecki dla Rzeczypospolitej.

Wypowiedź radnego Sejmiku pozostawiam do oceny czytelnikom. Serdecznie zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii.

9 thoughts on “TEMAT TYGODNIA: RADNY SEJMIKU z PiS o 500+, a dane GUS w 2021 roku?

 1. Pan radny Sejmiku nie wie co mówi.Lydzu w miastach u na wsi coraz mniej ☹️więcej umiera niż się rodzi 😢Może by ten Pan był bliżej ludzkich spraw ,a nie swych marzeń ?

 2. To co powiedział lub czego nie powiedział widoczny na zdjęciu osobnik nie jest warte słowa komentarza. To jest problem tych, którzy na niego głosowali. Problemem wszystkich gmin powiatu kętrzyńskiego jest ujemny przyrost naturalny i duża liczba mieszkańców, którzy się wymeldowują. Jestem mieszkańcem gminy Barciany i widzę co się u nas dzieje. Jeżeli wierzyć, że ustalona do opłaty śmieciowe liczba ludności jest mniej więcej prawidłowa to oznacza, że w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat liczba ludności gminy Barciany zmniejszyła sie o połowę. Dlaczego tak jest? Od wieków podstawą utrzymania mieszkańców tego terenu była ziemia i praca nad tym co ta ziemia wytworzyła. Co obserwujemy dzisiaj? Maksymalnie uproszczona produkcja rolna, polegająca na tym żeby zasiać, zebrać i sprzedać do ostatniej słomki. Do tego nie potrzeba wielu pracowników. Obecna polityka i polityka dopłat powoduje, że niemal całkowicie zaniechano przedłużenia produkcji poprzez chów zwierząt. W gospodarstwach o powierzchni ponad 2 tyś. hektarów nie uświadczy się żadnego ogona nie licząc ogonów gryzoni w opustoszałych oborach i chlewniach. Nie miejsce tutaj roztrząsać dalsze przyczyny tego stanu rzeczy ale gmina Barciany po prostu umiera.

  1. Temu panu już dawno powinno się podziękować ani ładu ani składu. Kto go wybiera kto go popiera kto go ciągnie,? Układ i nie tylko tu czuć …

 3. … nawet całkowity zakaz aborcji nie pomógł… Inflacja około 5% (ta oficjalna) zjada nasze pensje i 500+. Ale jak się ma niezłą stałą kasę z pensji + obrywy z dwóch rad nadzorczych, to się myśli o Zanzibarze i lata w chmurach a nie myśli o lokalnej biedzie i bezrobociu – będąc konsekwentnym, to ciekawe jakie wskaźniki ma kierowany (złe słowo: dyrektorowany – od dyrektora) urząd, którym w/w dyrektoruje? – powinien być co najmniej 500+ na plusie przez okres Jego dyrektorowania w stosunku, do tego jak go obejmował…

 4. Ten osobnik nigdy nie dostałby pracy na kierowniczym stanowisku uczestnicząc w normalnym konkursie. Proszę sobie przypomnieć jego słynną konferencję – totalna porażka. Zróbmy mu test np. z wiedzy o ustawie o promocji zatrudnienia. On nie ma nic mądrego do powiedzenia. Dlaczego tacy ludzie są na kierowniczych stanowiskach ? Kto na niego głosował? Wstydzę się że Kętrzyn ma takiego przedstawiciela w sejmiku województwa. Jak można być przeciwnym budowie drogi z Kętrzyna do Giżycka ? Mam nadzieję że jest to jego pierwsza i ostatnia kadencja. A konferencja dyrektora PUPu będzie hitem internetu!!

  1. A jak można było zrobić Wróbla zastępcą burmistrza? O samorządzie były dziennikarz nie ma żadnego pojęcia. Dobry jedynie z robieniu selfie i podsuwaniu Niedziółce pomysłów na wyciąganie kasy z budżetu miasta (przyprowadzanie do „koryta” znajomych z okolic Lidzbarka Warmińskiego i Giżycka, tańce przebierańce, elektryczne skutery, bitwy na kolory, ubieranie choinek, malowanie jajek itp). .

 5. Dziś dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość. Zmarł mój kolega Żdzisław Flis. Człowiek o wielkim sercu. Radny rady powiatu, społecznik. Żegnaj przyjacielu.

 6. Jeżeli ktoś z komentujacych powyżej ma receptę na poprawę w zakresie demografi to niech będzie uprzejmy ją przedstawić bo sama krytyka to za mało.
  Co do zmian struturalnych na wsi to rzeczywiście, szczegolnie boleśnie odczuli „reformę Balcerowicza”,ludzie którzy zamieszkali (nie z własnej woli )na ziemiach po Pruskich .
  A co do Grzegorza Prokopa to rzeczywiście zapomnial iż jest członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość, bo pomijajac slabe przygotowanie do pełnienia jakichkolwiek funkcji to ta obrzydliwa pazerność ,populizm etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *