TEMAT TYGODNIA: Szkoła w Windzie do likwidacji? – Magna Masuria

Czytając komentarze pod zapowiedzią, która dotyczy sprawy ewentualnej reorganizacji szkoły w miejscowości Winda (gm. Barciany) widzę wśród czytelników ogromną niechęć do organu wykonawczego Gminy Barciany. Czym zasłużyła sobie na niechęć? Możliwe, że ostatnią wypowiedzią na Sesji Rady Gminy Barciany, gdzie ubolewała nad faktem udostępniania postu dotyczącego szkoły w Windzie. Ubolewała, że ten post udostępniają mieszkańcy, radni, a nawet były wójt. Tragedia!

Przed świętami Wielkanocnymi na portalu społecznościowych pojawił się post dotyczący ratowania szkoły w Windzie oraz zachęcaniu zainteresowanych mieszkańców do podpisania w obowiązujących reżimach sanitarnych petycji. Petycja dotyczyła ratowania szkoły podstawowej przed jej naturalną likwidacja w drodze przerzucenia dzieci do innych placówek oświatowych na terenie Gminy Barciany. Spotkało się to z oburzeniem Wójt, która nakazała usunąć ten post autorom. Również doszło do dziwnego incydentu przed placówką szkoły. Czy przypadkiem w dniu, kiedy rodzice zbierali głosy pod petycją, na parkingu przed szkołą pojawiła się policja? Pytając Rzecznika Prasowego Powiatowej Komendy Policji w Kętrzynie nie otrzymaliśmy żadnej informacji o interwencji w szkole, lecz świadkowie twierdzą, ze funkcjonariusze byli przed szkołą, co odstraszyło chętnych do podpisania petycji.

Wójt w wypowiedzi na Sesji Rady Gminy twierdzi, że temat reorganizacji szkół w Gminie Barciany nie powinien wyjść poza rozmowy kuluarowe. Czy mieszkańcy Gminy Barciany mają rozumieć, że każda ważna sprawa dotycząca bezpośrednio ich życia będzie teraz podejmowana „po cichu” za kurtyną? Za kogo uważa się Kamińska, że może mówić takie rzeczy? W kuluarach można podyskutować i wymienić poglądy, a nie podejmować decyzje. Każda decyzja w ramach jawności i transparentności powinna być przeprowadzona na jak najwyższym poziomie, czyli: jawne i szerokie konsultacje, ale nie z pojedynczymi osobami, lecz z całymi grupami mieszkańców, sprawdzić opinie każdego ugrupowania czy klubu radnych, stworzyć odpowiednią uchwałę, której nie będzie można zaskarżyć. Patrząc na działania Marty Kamińskiej ciężko powiedzieć o jawności i działalności na rzecz mieszkańców. Na sesji były pretensje i ukazanie urazy do wszystkich, lecz nie do siebie.

Natomiast ciekawostką może być również fakt, ze Szkoła Podstawowa w Windzie jest drugą największą szkołą w Gminie. Na pierwszym miejscu jest szkoła w Barcianach gdzie się uczy około 130 uczniów, w Windzie około 120 uczniów. Najmniejszymi szkołami są szkoły w Drogoszach oraz Mołtajnach. Może zamiast doprowadzać do likwidacji szkoły w Windzie warto zastanowić się nad reorganizacją szkoły w Mołtajnach?

A może warto dopatrzeć się w tej próbie reorganizacji Szkoły Podstawowej w Windzie aspektów politycznych ze strony Wójt? Czy przypadkiem w tej szkole pracuje Przewodnicząca Rady Gminy Barciany, pani Wiesława Kłaczko-Dyjas? Może to jest ciche działanie do złamania moralności radnego? Możemy gdybać i czekać na rozwój sytuacji.

Do sprawy wrócimy wkrótce.

25 thoughts on “TEMAT TYGODNIA: Szkoła w Windzie do likwidacji?

 1. Podejmowanie decyzji w kuluarach sztabu dowodzenia, stawianie przed faktami dokonanymi jest obecnie normą i w gminie i w mieście. Tę modę przyniósł jak mniemam z byznesu do lokalnego samorząd prezes Farela Niedziólka. Prezes jeszcze wciąż nie ogarnął, że samorząd to sprawa publiczna, że w samorządzie panują inne zasady niż w byznesie. Zasada jawnosci zycia publicznego, zasada transparentnosci itp. Raczej były prezes Farela już tego nie ogarnie. A jako że aktualnie współpraca pomiędzy samorzadami kwitnie, Prezes pouczył Kamińską, jak znajdować oszczędności, by nie zabrakło w budżecie na wystawne rządzenie gminą i sowite pensje i profity dla sztabu dowodzącego (Wróbel i jemu podobni). Najważniejsze by im siana nie zabrakło

  1. Trafne spostrzeżenia. Takie są skutki wyboru na funkcje wójta czy burmistrza ludzi kompletnie nie przygotowanych do pracy w samorządach. Kętrzyn się już przekonał, że burmistrz i wiceburmistrz nie ogarniają samorządu. Za taki stan winni są jednak mieszkańcy, bo dokonują wyboru na podstawie pięknych słów i wizji, które później nie realizują.

 2. Zniszczą to, co wartościowe. Dobrze wiedzą, że mają mało czasu, by się nachapać samorządowymi pieniędzmi do syta. I żłopią ile się daje. Wszystko posprzedaja, roztrwanią, bo muszą zapasy na swoich prywatnych kontach zrobić na lata. I tylko dziw, że im na to wyborcy pozwalają! Podziękować im póki nie zniszczyli wszystkiego.

 3. To poważny temat, ale brak dialogu ze strony wójtowej. Gorzej niż za Kozyry i Wiśniewskiego… Kozyra wróć!

 4. Cyt.” Wójt w wypowiedzi na Sesji Rady Gminy twierdzi, że temat reorganizacji szkół w Gminie Barciany nie powinien wyjść poza rozmowy kuluarowe. ”

  Pani Kamińska co to ma znaczyć taka wypowiedz?.
  Potajemne działania jak za czasów PRL?

 5. Radni …….zastanówcie się co robicie dla dzieci i ludzi którzy tam pracują . Robicie piekło dla około 120 dzieci. Nie wiecie co te dzieci czują Jak maja rodzice im wytłumaczyć ze przenosicie je do takich molochów . Bo co .Bo Pani Wójt ma konflikt i jak ktoś ma swoje zdanie to go zniszczy . Na sesji was wyzywa . Do was też nie ma szacunku a robicie tak jak wam karze .Nie macie swojego zdania . Gdzie sa wasze rodziny dzieci matki spójrzcie im w oczy i powiedzcie że jak by wasza szkołę zamykali to tez zniszczycie im życie bo pani Kamińska karze. Co wam obiecała etaty .większe wypłaty .??? ogarnijcie się !!!!!!!! Za dwa lata jej tu nie będzie a wy będziecie musieli tu żyć. przejeżdżać koło tej szkoły i patrzeć jak niszczeje ..

 6. Radni …….zastanówcie się co robicie dla dzieci i ludzi którzy tam pracują . Robicie piekło dla około 120 dzieci. Nie wiecie co te dzieci czują Jak maja rodzice im wytłumaczyć ze przenosicie je do takich molochów . Bo co .Bo Pani Wójt ma konflikt i jak ktoś ma swoje zdanie to go zniszczy . Na sesji was wyzywa . Do was też nie ma szacunku a robicie tak jak wam karze .Nie macie swojego zdania . Gdzie sa wasze rodziny dzieci matki spójrzcie im w oczy i powiedzcie że jak by wasza szkołę zamykali to tez zniszczycie im życie bo pani Kamińska karze. Co wam obiecała etaty .większe wypłaty .??? ogarnijcie się !!!!!!!! Za dwa lata jej tu nie będzie a wy będziecie musieli tu żyć. przejeżdżać koło tej szkoły i patrzeć jak niszczeje ..

 7. Radni …….zastanówcie się co robicie dla mieszkańców dzieci i ludzi którzy tam pracują . Robicie piekło dla około 120 dzieci. Nie wiecie co te dzieci czują Jak maja rodzice im wytłumaczyć ze przenosicie je do takich molochów . Bo co .Bo Pani Wójt ma konflikt i jak ktoś ma swoje zdanie to go zniszczy . Na sesji was wyzywa . Do was też nie ma szacunku a robicie tak jak wam karze .Nie macie swojego zdania . Gdzie saąwasze rodziny dzieci matki spójrzcie im w oczy i powiedzcie że jak by wasza szkołę zamykali to tez zniszczycie im życie bo pani Kamińska karze. Co wam obiecała etaty .większe wypłaty .??? ogarnijcie się !!!!!!!! Za dwa lata jej tu nie będzie a wy będziecie musieli tu żyć. przejeżdżać koło tej szkoły i patrzeć jak niszczeje .. Pani wójt wszystko sprzedaje .Drogi Działki budynki .Narzekaliśmy na Kozyrę to mamy teraz gorszą . Bardzo żałuje że na panią głosowałem . Nie popełnię tego błędu .

 8. Podczas rady Pani wójt mówiła, że obwody zmienią się w Windzie, Barcianach i Drogoszach. Że to nie tyczy się tylko szkoły w Windzie. No ale to oczywiste, że zwiększają obwód dla innych szkół, a dla windy nie. Robi z ludzi idiotów. Niby bliżej dzieci będą miały, tylko np., Kiemławki czy Rodele maja bliżej do Windy. Ale cóż jej radni staną za nią. Tak jak Pani Kostyk na ostatniej radzie. Czyta z telefonu, ktoś jej smsy pisze bo widocznie sama nie umie się wypowiedzieć , może Pani Wójt 😂😂

 9. Pani Wójt jak widać ma gdzieś dzieci. Kiedy mają obowiązywać te nowe obwody? Jesli w dobie pandemii to tylko pogratulować.

 10. Proste rozwiązanie – referendum i odwołać Martę Kamińską z funkcji wójta.
  Przecież na terenie gminy Barciany są osoby które mogą pełnić funkcję wójta

 11. Szkoły w Moltajnach nie ruszy ,bo sama z tamtąd pochodzi i ma małe dzieci które będą tam chodzić 🙂 Dobrze ,że posiedzenia rady Gminy są udostępniane w sieci przynajmniej każdy sam może usłyszeć co tam się dzieje.

 12. W obecnej sytuacji, żadna szkoła nie powinna być reoranizowana. Czy w Windzie czy w Małtajnach są dzieci, które zmagają się z odizolowaniem społecznym, zdalnym nauczaniem. Każdy z nas marzy o powrocie do normalności. Dla dzieci normalnością są ich szkoły, ich klasa, koledzy i Pani. To jest dobro dzieci. A nie czy dzieci z Rodel będą miały bliżej do Windy czy Barcian. ( 500 m bliżej do Windy)

 13. Szkoła to nie tylko dzieci i nauczyciele , to miejsce mające służyć społeczeństwu sołectwa Winda. Swego czasu miłośnicy piłki siatkowej mieli możliwość korzystania z sali gimnastycznej , bo obiekty szkolne i ich infrastruktura maja służyć mieszkańcom . Zwłaszcza mieszkańcom takich gminach jak Gmina Barciany , oddalonych od dużych ośrodków kultury i sportu. Likwidacja szkoły w Windzie doprowadzi do degradacji miejscowości Winda . Atrakcyjność do życia w Windzie znacznie spodnie , cena nieruchomości spadnie, miejscowość przy tak atrakcyjnej lokalizacji zostanie zmarginalizowana. Dobry gospodarz powinien zabiegać o to by na jego terenie przybywało nowych mieszkańców płacących podatki w Gminie Barciany. A co skłania ludzi do osiadania się na danym terenie czy przypadkiem nie dostępność placówek edukacyjnych i przedszkolnych .

 14. Pomijając wszystkie aspekty dotyczące szkoły w Windzie trafnie wypunktowane w komentarzach chciałbym radnym naszej gminy przedstawić pewne matematyczne porównanie: Szkoła w Windzie to nie tylko budynki (zresztą świetnie zadbane) ale przede wszystkim uczniowie, ich rodzice i całe rodziny. Uczniów jest 130. Doliczając rodziców, często dziadków i innych członków rodziny to około 500 osób. Tyle mieszkańców Windy i okolic korzysta z tej szkoły. Dla porównania w gminie funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury. Licząc na wyrost z „usługi” tej instytucji korzysta nie więcej jak 2% ludności gminy. To daje około 200 osób. Na tą „kulturę” wydajemy w budżecie 907 000 zł. Nic nie sugeruję. Proszę o przemyślenie jaka to instytucja bardziej służy mieszkańcom skoro mamy oszczędzać?

 15. To niech Kamińska zmieni miejsce zamieszkania na Windę i dzieci niech uczęszczają do szkoły a następnie niech rozwiązuje. Jak będzie sie czuła w takiej sytuacji Kamińska?

 16. Przyznam nie wiedzialem,ze nawet dzieci z Rodel uczęszczają do Szkoly w Windzie całe dekady byly to Barciany(czym byla spowodowana ta zmiana?).
  Jest poza wszelką dyskusją, że gdy miejscowość ta czy inna traci działająca na swoim terenie istytucje publiczną jest to swoista degradcja.
  Natomiast Pani Wójt Kaminska dosyć jasno wyjaśniła całą sprawę na łamach TK, uważam iz krytyka poczynań osób piastujacych funkcję publiczne jest dopuszczalna,ale nie w takim stylu.
  Po 2,5 roku pracy na stanowisku Wojta Pani Marta Kamińska zrobiła bardzo wiele na rzecz Gminy Barciany.
  Za podejmowanie turdnych decyzji
  należy się szacunek,a nie słanie kalumni.

  1. Tak konkretnie to co takiego dobrego uczyniła? Z tzw. „pomysłów na gminę” nie zrealizowała niczego. Nawet opłaty za psy. Dała pracę wielu osobom? Tak 29 osób siedzi w urzędzie gminy. Tylko po co? Osoby zarządzające instytucjami gminnymi to ludzie nie związani z gminą dlaczego? Boi się swoich? Z kretesem przegrała sprawę z dyrektorką szkoły w Drogoszach. Kto za to zapłaci? Oczywiści zawsze coś tam zrobi. Ale to by się stało i bez niej dzięki doświadczonym pracownikom. Dzisiaj bardzo wielu żałuje swojego wyboru

 17. Trzeba się zgodzić z Panem HJM ,że funkcjonowanie instytucji publicznych samorzadowych czy rzadowych powinno w szczgolnosci zależeć od tego jaki jest zapotrzebowanie społeczne na to co oferują i do jak dużej grupy jest to skierowane.
  Bardzo dobrze a nawet obrazowa Pan przedstawił to jeżeli chodzi o Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach.
  Natomiast należy przy tej dyskusji przedstawić jak w cyfrach bezwzględnych przedstawia się funkcjonowanie wszystkich Szkół działających na terenie Gminy Barciany.

 18. Do Komentarz , dzieci uczęszczały do Barcian a w niby kiedy to było , może za Gomulki??? Bardzo się starasz obronić decyzje pani Wojt , ale ewidentnie nie jesteś obiektywny i piszesz Bzdury przytaczając twój ulubiony widać TK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *