Umiejscowieni – wywiad z vlogerami – Magna Masuria

W ramach cotygodniowego wywiadu z ciekawymi osobowościami z naszego regionu, miałem zaszczyt porozmawiać z początkującymi youtuberami, którzy tworzą bardzo ciekawe materiały. Czym się zajmują na co dzień? Co można zobaczyć na ich kanale na YouTube? Serdecznie zapraszam na wywiad z Umiejscowieni.

Redaktor: Umiejscowieni, to kanał na YouTube, który zajmuje się przeważnie tematem podróży. Czy oprócz tego tematu można zobaczyć na waszym kanale inne materiały? Czy jesteście vlogiem w stylu lifestyle?

Tomek: Umiejscowieni to projekt, który razem z Karoliną prowadzimy stosunkowo od niedawna. Zaczęliśmy w grudniu 2019 roku od krótkich materiałów video nawiązujących do miejscowości, z których pochodzimy – Barczewo i Kadzidło. Było to związane z jednym z przedmiotów na naszym kierunku studiów „Produkcja internetowych treści video” prowadzonego przez nauczyciela akademickiego i youtubera-podróżnika Pana Szymona Żylińskiego. W ramach zaliczenia przedmiotu, mieliśmy stworzyć kanał i nagrania o dowolnej tematyce. Wybraliśmy promocję naszych małych ojczyzn.

Karolina: Oczywiście wcześniej było kilka nieśmiałych prób tworzenia podobnych formatów między innymi dlatego na kanale znajduje się vlog z Kijowa i video-pamiątka z mojego lotu motolotnią. Dopiero nowa nazwa, przemyślana wizja na tworzone materiały i pozytywny odbiór wśród mieszkańców Barczewa i Kadzidła sprawiły, że chcieliśmy poświęcić tej pasji trochę więcej czasu i uwagi.

R: Jak duży jest wasz zespół? Ile osób tworzy kanał Umiejscowieni?

T: W ramach wspomnianych zajęć nasza grupa składała się z czterech osób. Oprócz mnie i Karoliny w skład zespołu wchodziła Natalia i druga Karolina. Po uzyskanych zaliczeniach dość naturalnie przejęliśmy inicjatywę, głównie dlatego, że jesteśmy parą i spędzamy ze sobą dużo więcej czasu.

K: Mamy po prostu więcej okoliczności do wymyślania nowych odcinków, planowania wspólnych wypadów i tak dalej.

R: Zaczęliście od vloga z Kijowa? Co was natchnęło do tego?

K: Kijów to był cel naszej pierwszej wspólnej podróży. Mieliśmy dosłownie kilka dni na zobaczenie większości atrakcji, więc postanowiliśmy, że wzorem ulubionych youtuberów uwiecznimy ten wyjazd.

T: Łatwo nie było, bo mieliśmy ograniczenia sprzętowe i część ujęć tworzyliśmy telefonem, ale finalnie było to dobre przetarcie przed kolejnymi materiałami. Teraz mamy zdecydowanie łatwiej, bo zdążyliśmy rozeznać się w najwygodniejszym dla nas sprzęcie do tworzenia video. Pozostaje tworzyć.

R: Czy tworzycie ten kanał z czystej pasji czy jest też drugie dno w wersji: „chcemy pokazać dla użytkowników YouTube jak atrakcyjne są Warmia i Mazury”?

K: YouTube to odskocznia od codziennych obowiązków, a tworzenie filmików z bliższych i dalszych podróży motywuje do poznawania i rozpowszechniania coraz to ciekawszych historii. Zarówno tych lokalnych jak i tych bardziej oddalonych od naszego miejsca zamieszkania czyli Olsztyna.

T: Myślę, że tutaj mamy 2 w 1. Jest pasja i dużo satysfakcji z uwieczniania części swojego życia, a dodatkowo możemy w skromny sposób spłacić swój dług wobec terenów na których już trochę żyjemy.

R: Pytanie rozluźniające: „ulubiony napój dla podróżnika to?”

K: Zdecydowanie kawa. Szczególnie wtedy, kiedy chce się zrobić wyczerpujący materiał, a ma się ograniczone zasoby czasowe. Dobra, mocna kawa może ułatwić zadanie.

T: Ja oprócz kawy dodałbym jeszcze piwo, szczególnie podczas chodzenia całe dnie w pełnym słońcu. Oczywiście w umiarze (śmiech).

R: Jakie było najciekawsze miejsce odwiedzone przez was?

K: Kiedy poznaje się historię danego miejsca, kiedy rozmawia się z jego mieszkańcami, to przynajmniej dla mnie każde miejsce staje się na swój sposób ciekawe. Często niepozorne, małe miasteczka  kryją w sobie wiele pięknych i intrygujących opowieści.

T: Zgadzam się jak najbardziej. Próbuję zmusić się do rzucenia jakiejś nazwy miasta, miejscowości, ale jest bardzo trudno. Trochę szkoda, że zagraniczne podróże są teraz mocno ograniczone co akurat odczuliśmy na własnej skórze odpuszczając Lwów i Kaliningrad. Najciekawsze miejsca to te gdzie jeszcze nie byliśmy. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli okazję nadrobić te dwie pozycje jak najszybciej.

R: Jakie jest wasz największy cel podróżniczy?

K: Jesteśmy ciekawi świata i chcielibyśmy odwiedzić wiele miejsc. Nie mamy jasno określonego, największego celu, ale zarówno ja jak i Tomek marzymy o tym, aby bliżej poznać wspomniany wcześniej wschód. Nie z perspektywy turysty ale bardziej mieszkańca. Jeśli udałoby nam się kiedyś pomieszkać trochę we Lwowie, trochę w Kijowie albo jeszcze gdzieś dalej, to byłoby coś co moglibyśmy postrzegać jako nasz mały sukces.

T: Odwiedzenie jakiegokolwiek miejsca na kilka dni jest trochę jak jedzenie zupki instant. Może być, ale wiesz, że to nie jest esencja smaku tej potrawy, na którą akurat masz ochotę. Możliwość mieszkania po kilka miesięcy w różnych bliższych i dalszych miejscach i uzdalnianie swoich obowiązków w 100% to cel, który pozwoli nam próbować różnych podróżniczych kierunków bez pośpiechu. Czas pokaże jak będzie z realizacją tego celu.

R: Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie na waszym kanale?

T: W ostatnim czasie zorganizowaliśmy sobie kilkudniowe wakacje w północno-wschodniej Polsce, czyli terenach, które powinniśmy znać bardzo dobrze. Na szczęście okazało się, że historii i ciekawostek, które były nam do tej pory nieznane jest cała masa. Prawie wszystkie karty pamięci są zapełnione. Pozostaje siedzieć i montować.

K: W najbliższym czasie wypuścimy trochę bardziej szczegółowy materiał o historii Wilczego Szańca i związanym z nim zamachu na Adolfa Hitlera. Będą też vlogi z Gołdapi i Suwałk. A co będzie później, czas pokaże.

R: Czy poza YouTubem działacie w jakiś sposób? Czy można was gdzieś jeszcze zobaczyć?

K: Poza tworzeniem na Youtube zajmujemy się pracą i studiami. Takie połączenie pochłania prawie całą dobę, bez wyjątku na weekendy. Mimo szybkiego tempa lubimy takie życie. Na odpoczynek przyjdzie jeszcze czas.

T: Działamy poza YouTubem i na YouTubie. Oprócz Umiejscowionych Karolina sporadycznie tworzy video na swój drugi kanał o makijażu, natomiast ja prowadzę kanał o polskim rapie, na którym ostatnio więcej jest streamingów na żywo oraz bardziej osobisty kanał, na którym po prostu mówię co myślę na tematy przeróżne. Oprócz internetu jest jeszcze praca, zlecenia no i studia, które miejmy nadzieję skończymy za rok. Lubimy gdy dużo się dzieje i tak już chyba zostanie.

R: Dziękuję za rozmowę.

Umiejscowieni, kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCAnPeH3iR6-HkdAtvjpmsVA

Social Media Karoliny i Tomka:
https://www.instagram.com/kittakar
https://www.instagram.com/tomaszloewnau
https://www.facebook.com/tomaszloewnauPL

2 thoughts on “Umiejscowieni – wywiad z vlogerami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *