W obronie kultury! Czyli jak Urząd Miasta chce przejąć Lożę… – Magna Masuria

W obronie kultury! Czyli jak Urząd Miasta chce przejąć Lożę…

23

Do redakcji info-Kętrzyn24.pl od kilku dni docierały pogłoski o możliwej eksmisji wszystkich stowarzyszeń oraz biblioteki miejskiej z budynku Loży Masońskiej. Loża znajduje się dosłownie w centrum miasta, przy rondzie św. Jana Pawła II. Można powiedzieć, że jest obowiązkowym punktem każdego turysty odwiedzającego Kętrzyn.

W dniu dzisiejszym do naszej redakcji wpłynęło pismo, które zostało również skierowane do burmistrza miasta Kętrzyn, pod którym podpisały się stowarzyszenia znajdujące się w Loży Masońskiej. Stowarzyszenia są zaniepokojone pomysłem przekształcenia parteru Loży na miejsce dziennego pobytu seniorów. Każda decyzja dotycząca kultury, czy istotnych zmian w Kętrzynie, powinna być szeroko konsultowana z mieszkańcami, bądź stowarzyszeniami działającymi na rzecz kultury oraz pamięci historycznej.

„Odnoszę wrażenie, że według pomysłodawców pandemia „usprawiedliwia”, uwłaczające powadze Urzędu decyzje podjęte „po cichu”. Zasłanianie się jakąś „tajemnicą” jest nie tylko dziecinne, a wręcz groteskowe i niejako kompromitujące Urząd Miasta. Loża dotychczas, to jest miejsce spotkań z kulturą przed duże K.” – komentuje prezes Towarzystwa Miłośników Kętrzyna.

W dalszej części pisma wskazane są miejsca, które stoją puste i mogą się nadać na przekształcenie pod dzienny dom seniora: parter szkoły przy ul. Wojska Polskiego, pomieszczenia nieużywane w KCK, pomieszczenia po byłej Informacji Turystycznej, czy wyremontowany budynek przedszkola na ul. Sikorskiego.

Nas zastanawia inna kwestia. Kto będzie miał interes w eksmisji stowarzyszeń kulturalnych z Loży? Dlaczego padło na Lożę? I dlaczego wszystko jest robione „po cichu”?

23 thoughts on “W obronie kultury! Czyli jak Urząd Miasta chce przejąć Lożę…

 1. Naszym miastem rządzą: niedecyzyjny, podatny na manipulację burmistrz, pozorancik cwaniaczek zastepca burmistrza sprawnie manipulujący dla osiagniecia własnych korzysci burmistrzem. O jakich mądrych, korzystnych dla miasta decyzjach mówimy. Wróbel ma jeden cel, nachapac się, ile się da. I dac zarobić swoich znajomkom. Wszystko w temacie.

 2. Jeżeli tak się dzieje to żałosne!!!! Gdzie teraz jest dyrektor kck pan BARTŁOMIEJ ZDANOWICZ co??? Tak płakał o niszczeniu kultury jak radni 400 tyś mu zabrali a teraz pewnie siedzi i przyklaskuje?? Pogonić tego ćwirka i głuchoniemego ryśka na taczkach ich wywieźć!!!

  1. Loża nie jest budynkiem zarządzanym przez KCK, tylko przez bibliotekę. Tak właściwie to co się w lozy dzieje nic. Budynek ten jakos nie ma szczęścia do żadnych inicjatyw. Prosze zauważyć, że wszelkie pomysły, które były tam do tej pory realizowane bardzo szybko upadały. A kętrzyńskie stowarzyszenia, które tam są, to nawet nie wiadomo, że sa, bo nic nie robią.

   1. Wydaje mi się, że źle Pan/Pani (awo) zrozumiał/a przedmówcę. Z tego co wyczytałem to wydaje mi się, że „Obrońcy kultury” chodziło o to, że jak zabierali (radni) Dyrektorowi KCK Zdanowiczowi 400 tyś złotych to krzyczał i lamentował, że radni głosujący za tym niszczą kulturę w Kętrzynie, a teraz jak jego przełożeni chcą przejąć Lożę i zniszczyć całą kulturę, która się tam znajduje to ten sam „Obrońca kultury” (Bartłomiej Zdanowicz) już milczy i mu to nie przeszkadza, ponieważ nie ma w tym żadnego interesu. Przynajmniej ja tak zinterpretowałem ten komentarz.

    1. ale to chyba jest oczywiste, bo w interesie pana Zdanowicza jest KCK, bo jest dyrektorem tej instytucji. Dlaczego więc ma się zajmowac sprawa budynku, którym nie zarządza? Z tego co czytałam to nie ma tam, żadnej afery i nikt nie chce niszczyć kultury? Jak zwykle wiele krzyku o nic.

     1. Jeżeli pisze się publicznie, to trzeba wiedzieć ,co się pisze.Nie ma PP bladego pojęcia o tym skandalu.Oferta składana po cichu.'”Na pytanie administratora budynku do osób coś mierzących ,notujących-odpowiedź-„to tajemnica” już jest skandalem.Zapytanie do UM w powyższej sprawie-„to tajemnica.Takie praktyki są możliwe jedynie , no gdzie? chyba u Putina . Konsultacje bez radnych , to już
      szczyt samowoli i lekceważenie nie tylko Rady Miasta , ale także wyborców, to kpiny z demokracji.Szalę goryczy przelewa twierdzenie, że to co powyżej to nieprawda.Są na to świadkowie i dowody,więc PP awo weź wstrzymanie.Nie wiem dlaczego przywołuje pp Pana B. Zdanowicza.Nie jest bowiem stroną w tej sprawie

 3. Myśli ,że seniorzy go obronią – nic mylnego. Przez te 2,5 roku tylko duperele jeszcze raz duperele , lansik, lansik i kasa , kasa !!!

 4. Liczymy na protesty obrońców kultury w budynku Loży na miarę obrony dyrektora KCK. Ból stowarzyszeń nie jest chyba mniejszy niż ból dyrektora KCK.

 5. Panie Wróbel jest pan szkodnik, jakich mało. Obrażadz pan radnych, mieszkańców, działaczy. Zostaw juz nasze miasto w spokoju. Idź skąd przyszedłeś dziennikarzu! Nie chcemy Cię tu!

 6. Dzisiaj nic nie fukcjonuje prawidłowo.Zdumiewam się nad krótką pamięcią pp.awo.Czy nie pamięta Pan Pani wymiany młodzieży Kętrzyn-Wesel, kursów językowych dla dorosłych i młodzieży,stałej wystawy poświęconej patronowi stowarzyszenia odwiedzanej przez tabuny wycieczek z Niemiec?
  Okolicznościowe wydarzenia , wystawy Kętrzyn wczoraj i dziś-to powtarzające się cykle chętnie odwiedzane przez mieszkańców naszego miasta i nie tylko .Historię swego miasta powinny znać kolejne pokolenia.Ogromnie mnie ciekawi , co PanPani zrobili dla naszego miasta?
  Jakże łatwo jest krytykować , szczególnie wtedy, kiedy brak podstaw.

 7. Nie wiem dlaczego znikł ze strony list Katarzyny Kętrzyńskiej.Bardzo proszę o obronę Loży wszystkich tych, którym zależy na pomyślności naszego miasta, obronę miejsca ,które jest naszą wizytówką i chlubą. Nie godzę się na salę gimnastyczną na parterze Loży, z lustrami na ścianach . poręczami , orbitrekami itd ,demontażem istniejącego wystroju i porządku.
  Wielką orędowniczką obrony tego obiektu jest niewątpliwy autorytet, prawnuczka patrona miasta,Katarzyna Kętrzyńska.Obiecuję , że list się ukaże

 8. Bardzo proszę o umieszczenie ponownie na stronie listu Pani Katarzyny Kętrzyńskiej-jest on skierowany do mieszkańców miasta.Proszę też o ponowne umieszczenie mojej odpowiedzi na listy burmistrzów.Wyborcy powinni znać całość sprawy, która w moim odczuciu i nie tylko moim, jest skandalem.

   1. Dziękuję za przychylność-listy są na stronie tmk.ehost.pl. Jestem gotowa je powielić , ale nie dam rady-możliwości ich kolportować.Zdumiona jestem asekuranctwem admina tej strony.Dzięki raz jeszcze Maria Raksimowicz-Skibińska

   2. Bardzo dziękuję-przepraszam za natarczywość , ale tylu ludzi mnie zawiodło w powyższej sprawie,że
    straciłam cierpliwość chociaż cały czas mam nadzieję na zwycięstwo w tej nierównej walce-pozdrawiam MRS

  1. Obydwa listy są na stronie TMK tmk.ehost.pl. Miałam cichą nadzieję , że ukażą się tutaj.Jeżeli ktoś chce mi pomóc proszę o kontakt.

 9. Najbardziej kuriozalne jest to, że list napisałam i wysłałam w zaklejonej kopercie do Ryszarda Niedziółki , a odpowiada mi pan M.Wróbel-cyrk. i straszno i śmieszno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *