W październiku czekają nas dwa deszcze spadających gwiazd! – Magna Masuria

W październiku czekają nas dwa deszcze spadających gwiazd!

0

Podczas październikowych nocy warto przyjrzeć się gwiazdom ponieważ możemy być świadkami niezwykłych zjawisk, w tym świadkami kolejnego deszczu „spadających gwiazd”. W tym roku na niebie możemy spodziewać się dwóch rojów meteorów: Drakonidów i Orionidów. Poprzednie lata udowodniły, że te kosmiczne deszcze potrafią zachwycić setkami migoczących meteorów.

Drakonidy już widoczne w niedzielę – 8 października 2023 r.

Już na samym początku października, a dokładnie w niedzielę 8 października, spodziewajmy się niezwykłego widowiska na niebie, który przygotuje dla nas rój Drakonidów. Zjawisko te związane jest z pozostałościami komety 21P/Giacobini-Zinner. Portal earthsky.org, zajmujący się obserwacjami astronomicznymi, informuje, że najlepsze warunki do oglądania Drakonidów pojawią się w godzinach wieczornych. To właśnie wtedy mamy szansę na zobaczenie kilku gwiazd spadających na minutę. Jednak jak to w astronomii bywa, decydujący wpływ na to, ile zobaczymy, ma pogoda. Czyste niebo bez chmur i mgieł to nasza najlepsza gwarancja na udane obserwacje.

Orionidy w drugiej połowie października – 21 października 2023 r.

Dwa tygodnie po Drakonidach warto będzie znów przyjrzeć się nocnemu niebu. Tym razem będziemy mieli możliwość oglądać rój Orionidów. Eksperci wskazują, że najlepsza widoczność będzie w sobotę, 21 października. Co czyni Orionidy wyjątkowymi? Poza ilością meteorów, które mogą spadać przez kilka godzin, istnieje także szansa na obserwację niezwykłych zjawisk. Niektóre z meteorytów mogą tworzyć trwałe ślady na niebie. Czasami tworzą one kule ognia, które wyglądają jak jaskrawe błyskawice na nocnym firmamencie.Jeśli warunki pogodowe nam dopiszą, rój Orionidów będzie widoczny w całej Polsce. To oznacza, że nie trzeba będzie daleko wyjeżdżać, aby uczestniczyć w tym kosmicznym widowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *