WAŻNY TEMAT: Czy Kamińska oszukała wyborców? [zakończenie] – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Czy Kamińska oszukała wyborców? [zakończenie]

29

„Większość ludzi nie lubi, gdy krytykuje się ich i mówi prawdę prosto w oczy; woli słuchać komplementów, albo fałszywych pochlebstw od dwulicowców – lizusów.” – Wiesław Sztumski 

Na zakończenie przygody z obietnicami-pomysłami kandydatki na wójta gminy Barciany – Kamińskiej Marty nie sposób pominąć „pomysłu” najważniejszego, rzekłbym flagowego: – „oddłużenie gminy”. Prawdą jest, że pod koniec poprzedniej kadencji zadłużenie gminy było wysokie, wynosiło bowiem 18 025 544 złotych i 96 groszy. Tutaj kandydatka na wójta poszła „na całego”. Obiecała gminę „oddłużyć”. Nie żeby tam dług zredukować ale oddłużyć i już.  Wyborcy jej zawierzyli i została wójtem. Pytanie czy kandydatka na wójta wiedziała o czym mówi? Bardzo w to wątpię.

Rzeczywistość okazała się bowiem  bardzo brutalna. Według WPF przyjętego uchwałą RG z 29 grudnia  2022 roku zadłużenie w 2022 roku wyniosło 18 548 255 zł. Nie trzeba być doktorem nauk ekonomicznych żeby wiedzieć, że aby wyjść z zadłużenia potrzebne są dwie rzeczy: wywiązywać się terminowo z umów kredytowych i nie zaciągać nowych zobowiązań. Żeby to osiągnąć trzeba oszczędzać i jeszcze raz oszczędzać.

Mam wrażenie, że Kamińska już po objęciu funkcji wójta gminy Barciany wreszcie to zrozumiała. W wywiadzie dla jednej z gazet tak mówiła: „Oszczędności szukamy wszędzie. Począwszy od umów na zamówienie środków czystości, artykułów biurowych czy niezbędnego sprzętu aż na wynagrodzeniach kończąc”. Jeżeli chodzi o oszczędzanie na środkach czystości to coś musi być na rzeczy ponieważ w pobliżu budynku urzędu gminy wyczuwa się wyraźny smrodek. Nie wiadomo czy to zalatuje z urzędu gminy czy z pobliskiej oczyszczalni.

Natomiast  „oszczędzanie na wynagrodzeniach” zaczęła chyba od siebie. Jak wynika z jej oświadczenia majątkowego wynagrodzenie za 2021rok wyniosło: 185 063 złotych i 58 groszy. To jest o około 25 000 złotych więcej od wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Co do dalszych elementów „oszczędzania” to wygląda to tak: na koniec ubiegłej kadencji wydatki na administrację publiczną wynosiły 2 317 208zł. w tym na utrzymanie urzędu gminy 1 795 313 zł. natomiast w budżecie na 2023 r. przewidziano wydać na administrację publiczną 4 738 208 zł., w tym na urząd gminy 3 636 295 zł. W samym urzędzie stanowiska i funkcje mnożą się jak króliki. Obsada personalna w tak krótkim czasie zwiększyła się z 18 do 28 urzędników. Swoją drogą, gdzie oni się tam wszyscy mieszczą?  

Znakomitym miernikiem gospodarności gminy jest prowadzony dla potrzeb  Europejskiego Samorządu Terytorialnego ”Ranking finansowy samorządy terytorialnego w Polsce”. Według tego rankingu na 1533 gmin wiejskich gmina zajmuje mało zaszczytne 1349 miejsce. Z sąsiadujących z Barcianami gmina Srokowo wyprzedza nas o 614 pozycji a gmina Kętrzyn o 410 pozycji. Tragicznej sytuacji, w jakiej znalazła się gmina Barciany, wójt Kamińska jak gdyby nie zauważa. W licznych wywiadach  wprost tryska samozadowoleniem. W jednym z nich, bez cienia zażenowania powiedziała: „ swoje wójtowanie traktuję jako misję”. Myślę, że najwyższy już czas by było uwolnić ją z tej misji.

HJM

Czytasz Magna Masuria – info-Kętrzyn24.pl? Wspieraj Magna Masuria – info-Kętrzyn24.pl! Nasza praca możliwa jest dzięki takim osobom jak Ty – zaangażowanym, chcącym wiedzieć więcej. Dzięki Tobie możemy regularnie rozliczać lokalnych polityków, spokojniej patrzeć w przyszłość i być całkowicie niezależni od reklamodawców i biznesu.

Bank PKO Bank Polski
88 1020 3639 0000 8702 0221 7925

29 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Czy Kamińska oszukała wyborców? [zakończenie]

 1. zastanawiam mnie po co w Gopsie tyle pracowników pomocy administracyjnych czy czego tam skoro część roboty poszla do zusu a liczba ich się nie zmniejszyła. Na sile chyba bzdetów szukają do roboty prace rozdrabniają

  1. 2 pracowników jako pomoc administracyjna to dużo? To minimum. Jak zastąpić pracownika podczas nieobecności? porównajmy to chociażby z gmina Srokowo – 3700 mieszkańców i kilkanaście etatów w GOPS.

   1. To prawda, że tematem Gminy Srokowo warto by się zająć i tu apel do Pana Redaktora ,bo nie jest tam tak”różowo ” jak próbuje się przedstawić ,Olszewski schował się tam i siedzi jak mysz pod miotłą.
    Pytanie ile zarabia w tak małej Gminie ,chyba nie jest tak pazerny jak Kamińska w Barcianach.
    Ale my w tym miejscu zajmujemy się Barcianami i nie ma co przywoływać innych Gmin.

 2. Żeby nie te wszystkie cyfry zawarte w tym artykule to można by uznać, że to wszystko niemożliwe cyfry są porażające.
  To nie misja a szaleństwo przecież to są środki publiczne w tym bezpośrednio z naszych podatków.
  Nie bardzo wiadomo jak komentować, ale co tu komentować trzeba jak najszybciej Kamińską uwolnić od pełnienia tej „misji „,póki nie jest za późno.

  1. To prawda liczby mówią same za siebie pełen rozmach dwie sekretarki nawet w dużych miastach tego nie ma,trzech kierowców a Kamińska korzysta z własnego samochodu za co prawdopodobnie pobiera ryczałt, odszedł p.Sapieha wiadomo z jakich powodów zatrudniony został p.Ludwiczak czy to przypadek (trzeba by to zbadać),a ostatnio odejście na emeryturę p.Zinkiewicza i powrót na to samo stanowisko po ogłoszonym „konkursie”przez p.Kamińską.
   Nie byłoby to nic dziwnego,gyby nie to że p.Zinkiewicz przechodząc na emeryturę najprawdopodobniej pobrał nie małą odprawę emerytalną i przy pomocy tego mechanizmu prawdopodobnie pobiera świadczenie emerytalne oraz pensje,okazuje się że można i tak.
   Zatrważające jest to jakie środki przeznaczane są na funkcjonowanie administracji.
   Dlatego przyłączam się do tych głosów iż trzeba powstrzymać to szaleństwo, bo nie można tego inaczej nazwać.
   Po czterech latach urzędowania p.Kamińskiej (jak wynika z powyżsego artykułu)Gmina Barcianyz ok 18mln zadłużenia podwyższyła je do ok. 18,5 mln zł to się samo komentuje.
   Tu apel do Rady Gminy, aby podjęła interwencję podejmując kontrolę uruchamiając Komisję Rewizyjną.

   1. Na większość radnych nie ma co liczyć . Proszę zauważyć, że dla przykładu dwaj rośli radni najlepsi kumple byłego wójta (ach te biesiady) to teraz najlepsi apologeci pani Kamińskiej. Hipokryzja w czystej postaci. Jeden został po prostu kupiony za posadę swojej żony. Co do Zenkiewicza to, jeżeli to prawda, to można powiedzieć : doją tą biedniutką gminę ile się tylko da. Obrzydzenie

    1. Gminę czyli nas mieszkańców się „doi”,ponieważ Gmina to my nie pozwólmy aby tak dalej się działo.
     Podatki z roku na rok wyższe takie rządzenie to żadna sztuka.
     To że Kozyra otrzymał czerwoną kartkę to dobrze się stało,natomiast społeczeństwo mając dość Kozyry i nie mając alternatywy (p.Kamińska była jedyną kontrkandydatką do stanowiska Wójta)postawiło jak się okazało na osobę bardzo słabą merytorycznie,a do tego swoim zachowaniem kompromitującym Gminę.

    2. Tak to prawda co pisze „wyborca”, tylko jak się słyszy biesiady przy każdej nadarzającej się okazji nadal trwają. A swoją drogą niech spróbują podważyć liczby, które przedstawił Pan HJM zwolennicy pani Kamińskiej. Ja też jestem kobietą ale nigdy nie odważyłabym się zaatakować Pana HJM na faceboku jak to uczyniła jedna z pań zwolenniczka organu wykonawczego. To że Kamińska już od co najmniej kilku miesięcy prowadzi kampanię to zorientowani doskonale wiedzą. Jedno jest pewne rzeczywistości nie zakłamie, a prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Dodam tylko, że w tej chwili nie mieszkam już w gminie ale jestem częstym gościem i to co słyszę o pani Kamińskiej to włos się na głowie jeży, choć staram się wyglądać schludnie. Widzę że tu mało kobiet (chyba pisze) więc mój głos, spostrzeżenia niech zmobilizują inne panie do wyrażenia swoich myśli. Ja często rozmawiam z rodziną ze znajomymi, przyjaciółmi i zanim coś napiszę staram się to potwierdzić przynajmniej z dwóch źródeł. Oczywiście ma pani Kamińska swoich zwolenników, ale ostatni mój pobyt w gminie napawa mnie niezwykłym optymizmem. Coraz więcej mieszańców gminy spostrzega co „wyprawia” pani Kamińska.

 3. No ładna mi misja gadanie bzdur za 185 tysięcy za rok 2021 to ile będzie za 2022r.ponieważ Rada Gminy( nie wiadomo czym się
  kierowała) podjęła uchwałę, która podniosła apanaże do najwyższych jakie może mieć Wójt takiej Gminy jak Barciany tj.ok.20 tysięcy miesięcznie ,przecież to są odmety szaleństwa .

 4. Popieram i dla przykładu wpłacam WSPARCIE na działania Stowarzyszenia Magna Masuria. POLECAM. Wolne media są bezcenne

  1. Czytając ten tekst rzeczywiście nasuwa się jednoznaczny wniosek że p.Kamińska podczas konstruowania swojego „programu wyborczego” nie miała pojęcia o czym pisze nie odróżniając oddłużenia od redukcji zadłużenia,a tym samym nie posiadała elementarnej wiedzy iż przy takim budżecie oraz tak wysokim długu
   w ciągu jednej kadencji Gminy nie da się oddłużyć co najwyżej przy odpowiednim „reżimie oszczędnościowym”zredukować dług co trafnie zauważył Pan HJM.
   (tak na marginesie trzeba przyznać, że Kozyra zostawił dość pokaźny dług).
   Na poparcie tezy,że p.Kamińska nie zapoznała się zapisami Ust.o samorządzie gminnym niech będzie kolejny punkt z tego rzekomego programu wyborczego o tworzeniu Spółdzielni Pracy to już kompletna aberacja.

  2. No właśnie. Pod koniec ubiegłej kadencji jedna z papierowych gazetek lamentowała” Czy gminie Barciany grozi bankructwo?”. Teraz już nie grozi? To pytanie do rozpartego z pychy osobnikabędącego centralną postacią na wiadomym zdjęciu

 5. No to ładny wzrost zatrudnienia. A co tam raz sie żyje. Za chwile koniec kadencji trzeba wywiązać sie z obietnic przedwyborczych. Pewnie Majcher pójdzie w odstawkę jak skończy kadencji obecnej wójtowej.

  1. Cyfry dają jasny pogląd iż mamy do czynienia z kompletną ignorancją w zarządzaniu Gminą.
   Rzeczywistości zakłamać się nie da,Panu HJM należy podziękować za analizę w jakim miejscu jest niestety nasza Gmina.
   Rok urzędowania to może być za długo czy nie rozważyć przeprowadzenia referendum?

 6. Najwyraźniej widać ,że sprawowanie funkcja Wójta Gminy przerosło p.Kamińską,może sama zrozumie iż więcej nie powinna ubiegać się o to stanowisko.
  Jeżeli nie to trzeba będzie jej w tym pomóc.

  1. Moim zdaniem to nie zakończenie,a to dopiero początek zmagań o to aby w naszej Gminie było normalnie,ale do tego potrzebna jest maksymalna mobilizacja sił społecznych i politycznych.

 7. A mi się wydaje że wy wszyscy którzy piszą te komentarze macie ogromny ból dupy na który nie macie leku. Gmina jak każda inna borykająca się z problemami finansowymi ale jak widać cały czas się zmienia non stop coś nowego powstaje nie mamy co narzekać

  1. Nie nic się nie dzieje 18,5 mln długu nie ma problemu?
   Reszty nie daje się komentować pewnie zwolennik organu wykonawczego ponieważ podobny poziom intelektualny.

  2. Do „Barcianiaka” – jesteś chyba jednym z niewielu beneficjentów pani Kamińskiej i w jakiejś mierze bronisz jej. Istotnie wiele gmin boryka się z wieloma problemami, w tym też finansowymi, ale pokaż mi choć jeden przykład gdzie ta pani poczyniła jakiekolwiek oszczędności i podjęła jakiekolwiek kroki, żeby zredukować dług. Natomiast jeżeli chodzi o to, że się zmienia, to istotnie tak jest, ale to miałaby nic nie robić tylko brać olbrzymie pieniądze? Poprzedni wójtowie też coś robili i pozostawili po sobie zawsze coś. Dodam tylko że nigdy nie krytykowałem dobrych i trafionych inwestycji tylko dla samego krytykowania, czy hejtu, ale jak widać niektóre działania Kamińskiej, są zupełnie nieprzemyślane i skierowane pod „swoich” że tak się wyrażę potocznie. Na koniec dołączę się też do tych osób, które dziękują Panu HJM za bardzo skrupulatne przedstawienie istotnych spraw, poczynając od obietnic wyborczych, aż do już czteroletniego zarządzania naszą gminą. Dodam jeszcze, że ustawodawca jednoznacznie wskazał w ustawie, że po pierwsze w każdej radzie musi być Komisja Rewizyjna, która powinna sprawować w imieniu rady kontrolę nad organem wykonawczym. Ważnym organem kontrolnym są też sami mieszkańcy (wyborcy), który mają prawo wskazywać wszelkie wypaczenia, każdej wybranej władzy w tym samorządowej, co też czyni Pan HJM, ale także większość tu piszących, którzy zainspirowani tym artykułem wyrażają swoje poglądy.

 8. Moim zdaniem ci którzy sprawują władzę nad Kamińską powinni zdjąć panią Kamińską z bycia wójtem. Gmina zadłużona bo imprezy non stop. Zatrudnienie otrzymują po znajomości i po rodzinie mowa o bratowej. Umarza długi po znajomości i swojemu bratu. Precz z takim wójtem.

  1. Szanowna Pani władze nad Wójtem,Burmistrzem czy Prezydentem miasta sprawuje suweren czyli społeczność lokalna danej Gminy czy Miasta,to w wyborach decydujemy kto sprawuje funkcję Wójta, Burmistrza czy Prezydenta Miasta(wybory za kilka miesięcy).
   Można dokonać skrócenia kadencji czyli odwołania Wójta,Burmistrza w czasie jej trwania przy pomocy referndum i w tym przypadku ustawodawca główną rolę przypisuje również społeczności lokalnej,która korzystając z ustawy o referendum lokanym może takie zorganizować .
   Natomiast podczas trwania kadencji funkcje kontrolne nad wyżej wymienionymi wykonuje organ stanowiący i kontrolny Gminy Rada,która w tym celu powołuje Komisję Rewizyjną, ale też stanowi o kierunkach działalności Gminy również poszczególni Radni mają prawo,a nawet obowiązek dokonywania kontroli w przypadku Barcian Wójta oraz jednostek organizacyjnych działających na terenie Gminy(tj.GOPS,GOK ,Szkół, Przedszkoli, uważam że również Spółki Komunalnej w której 100% udziałów posiada Gmina.

   1. Do komentarza Pani Danuty Piotrowskiej,jeśli jest tak jak Pani pisze to mamy obraz nierządów p.Kamińskiej imprezowanie przy byle okazji w GOK czy na Hali Sportowej bądź w innych miejscach to uwłacza naszej Gminie.
    Również nepotyzm czyli zatrudnianie w Rodzinie,jeżeli chodzi o umarzanie podatków to rzeczywiście trzeba sprawdzić?
    W przypadku naszej Gminy organem podatkowym jest Wójt i to Wójt jest władny umorzyć całkowicie bądź cześciowo podatki,ale tylko w uzasadnionych przypadkach np .w przypadku pożaru,powodzi lub innej klęski żywiołowej.

 9. Apel do społeczności lokalnej trzeba się dobrze przygotować do wyborów, żeby Gmina dalej się nie pogrążała w długach przez złe zarządzanie.
  Wybory niezależnie jakiego szczebla by nie były są ważnym elementem demokracji,ale społeczność lokalna musi być skoncetrowana na wyborach samorządowych, bo wówczas decydujemy kto będzie Radnym ,Starostą,Burmistrzem,Wójtem kto będzie przez najbliższe 5 lat zarządzał Powiatem ,Miastem,Gminą.

  1. Pytanie czy Kamińska oszukała wyborców ? bardziej skłanić można się do tezy ,że nie miała „zielonego”pojęcia o czym pisze w swoim rzekomym programie wyborczym.
   Ponieważ obserwując poczynania p.Kamińskiej przez ostatnie 4,5roku,może dojść doprzekonania iż wiedza co do uprawnień Samorządu Gminy enumeratywnie zapisanych w Ustawie jest nadal znikoma.

  2. Niestety o tym kto wygra w wyborach w powiecie kętzyńskim w dużej mierze decyduje rozparty, w pozycji pełnej pychy, osobnik. Media elektroniczne docierają do niewielkiej grupy wyborców. Natomiast są oni atakowani przez papierowe piśmidła, niektóre nawet bezpłatne. Wielu, szczególnie starszych wyborców wierzy w to co mu napisano drukiem. A co do gminy Barciany to trzeba stąd zwiewać jak najdalej. co też się dzieje.

   1. Panie wyborco trafna diagnoza, kto ma media ten ma duże prawdopodobieństwo przejęcia władzy.
    Nie bez kozery mówi się,że media to „czwarta władza”,zresztą na poparcie tej tezy niech będą wybory samorządowe w Brcianach 2018r.
    Natomiast propozycja ,aby Barciany opuszczać jest zła mało tego to woda na młyn obecnej ekipie z p.Kamińską na czele.
    Ale zapewniam Pana iż wybory samorządowe rządzą się swoimi prawami i wynik może być zupełnie odwrotny niż prognozy nie mówiąc oczekiwania.
    Pomimo wszystko zachęcam do pozostania w Gminie i włączenia się w budowanie normalności .

    1. Myślę, że po lekturze tego artykułu Komisja Rewizyjna Rady Gminy będzie miała dużo do roboty,w jakim stanie są finanse Gminy to Pan HJM precyzyjnie przedstawił (mówiąc bardzo oględnie sytuacja jest wielce niepokojąca),tu należy uczciwie przypomnieć, że Kozyra zostawił Gminę z bardzo poważnym zadłużeniem.
     Do kontrolowania przez Komisję Rewizyjną są w zasadzie wszystkie aspekty działania organu wkonawczego(Wójta).
     W szczególności to realizacja budżetu, inwestycje, działalność jednostek organizacjnych Gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *