WAŻNY TEMAT: Dlaczego WSB w Bartoszycach nie zerwała współpracy z rosyjską uczelnią? – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Dlaczego WSB w Bartoszycach nie zerwała współpracy z rosyjską uczelnią?

0

na zdjęciu (po lewej) rosyjskie śmigłowe podczas nalotu na Kijów/ (po prawej) rektor rosyjskiej Morozow Witalij Juriewicz, z którą współpracuje WSB Bartoszyce

W 2016 roku bartoszycka filia Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa podpisała umowę o współpracy z filią Sankt-Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego z siedzibą w Polessku na terenie obwodu kaliningradzkiego. Porozumienie miało na celu zniesienie ograniczeń wynikających z istnienia granic państwowych oraz wymianę studencką pomiędzy uczelniami.

24 lutego br., rozpoczęła się bezpodstawna agresja reżimu Putina na Ukrainę. Konflikt trwa już ponad 30 dni i ponownie zapowiada się, że walki będą trwały długie tygodnie. Długo nie trzeba było czekać na pierwsze reakcje społeczeństwa na rosyjską agresję. Bojkotowano wiele firm, które pod naciskiem społecznym wyniosły się z Rosji. Wszystkie samorządy w Polsce zerwały współpracę z rosyjskimi partnerami samorządowymi.

Jednak jak przeglądamy profile WSB nie widać ani wzmianki o zerwaniu współpracy z Sankt-Petersburskim Państwowym Uniwersytetem Rolniczym. Warto wspomnieć, że 4 marca br., Rosyjski Związek Rektorów uchwałą jawnie poparł działania Putina wobec agresji na Ukrainę tłumacząc to, jako: ostatecznym zakończeniu ośmioletniej konfrontacji między Ukrainą a Donbasem, doprowadzeniu do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy, a tym samym o uchronieniu się przed narastającymi zagrożeniami militarnymi.

Rektor rosyjskiej uczelni – Morozow Witalij Juriewicz – która zawarła porozumienie z filią bartoszyckiego WSB jawnie popiera działania agresji rosyjskiej na Ukrainę oraz podpisał się pod poniższą uchwałą Rosyjskiego Związku Rektorów. Również w rosyjskich mediach społecznościowych popiera i rozszerza propagandę o słuszności ataku na Ukrainę.

Dlaczego wobec tego Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Bartoszycach nie zerwała z tą uczelnią współpracy? Zwróciliśmy się z tym zapytaniem do rektor WSB – dr Andrzeja Zduniaka i czekamy na udzielenie odpowiedzi.

Warto wspomnieć, że już wcześniej poruszyliśmy kwestie rosyjskich związków z bartoszyckimi osobami obracającymi się w przestrzeni publicznej, o czym mogą państwo przeczytać poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *