WAŻNY TEMAT: EKSPLOZJA W PRZEWODOWIE – wyjaśnienia i informacje – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: EKSPLOZJA W PRZEWODOWIE – wyjaśnienia i informacje

1

We wtorek [15.11.2022] Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy około 100 rakiet, które spadały również w obwodach: lwowskim i wołyńskim blisko granicy Polski o czym powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. Około godziny 20:00 czasu polskiego w przestrzeni publicznej pojawił się komunikat amerykańskiej agencji prasowej Associated Press o uderzeniu dwóch rosyjskich rakiet na terytorium Polski. Chwilę później media głównego nurtu poinformowały o dwóch ofiarach śmiertelnych w wyniku eksplozji, która miała miejsce niedaleko suszarni zboża w Przewodowie [pow. hrubieszowski; woj. lubelskie]. Na miejscu od razu pojawiły się służby ratowniczo-porządkowe w tym wojsko oraz prokuratura, natomiast wojewoda lubelski zwołał natychmiastowy sztab kryzysowy.

O 21:00 premier Mateusz Morawiecki zwołał pilną naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a po niej odbyło się specjalne posiedzenie Rady Ministrów. Również z mediami spotkał się Rzeczni Rządu, który potwierdził informacje o eksplozji w miejscowości Przewodów oraz poinformował o podwyższeniu gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych i służb mundurowych na terenie Polski.

W międzyczasie w mediach społecznościowych oraz na Telegramie pojawiły się informacje dementujące o uderzeniu rosyjskiej rakiety na terytorium Polski wskazując, że były to pociski wystrzelone przez obronę przeciw powietrzną Sił Zbrojnych Ukrainy. Również pojawiły się zdjęcia oraz nagrania z miejsca eksplozji. Natomiast moskiewska giełda w wyniku tego zdarzenia odnotowała ogromne spadki stając na skraju krachu.

Szef NATO w Brukseli Jens Stoltenberg przekazał na konferencji prasowej: wstępne analizy wskazują, że eksplozja w Przewodowie została spowodowana prawdopodobnie przez pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej , wystrzelony, aby bronić terytorium Ukrainy – dodał również, że: – nie mamy wskazań, że Rosja przygotowuje ofensywne działania militarne przeciwko NATO.

Dzisiaj [16.11.2022] na wniosek Prezydenta RP również odbyło się posiedzenie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, po której prezydent wspólnie z premierem przemówili na wspólnej konferencji prasowej. W poinformowali nas, że wciąż trwają prace wyjaśniające przyczyny eksplozji rakiety na terenie Polski oraz jak powiedział Prezydent RP Andrzej Duda: – nie mamy w tej chwili żadnych dowodów na to, że rakieta ta została wystrzelona przez stronę rosyjską. Natomiast wiele wskazuje na to, jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta, która służyła obronie przeciwrakietowej, czyli była użyta przez siły obronne ukraińskie.

Prezydent również poinformował, że na miejscu eksplozji rakiety pracują już zarówno polscy jak i amerykańscy śledczy oraz prosił obywateli o zachowanie spokoju, a za całą sytuację obarcza winą Rosje, która w dniu wczorajszym przeprowadziła zmasowany atak na teren całej Ukrainy. W chwili obecnej nie ma na razie podstaw do rozpoczęcia procedury związanej z artykułem 4 Paktu Północnoatlantyckiego.

O kolejnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.

1 thought on “WAŻNY TEMAT: EKSPLOZJA W PRZEWODOWIE – wyjaśnienia i informacje

  1. Wejdzcie na mapę google i sprawdźcie lokalizacje Przewodowa (Hrubieszów). Zobaczycie że w linii prostej po szerokości i długości geograficznej jest to dokładnie Kijów i Lwów. Równie dobrze ruskie mogły się pomylić przy wpisywaniu pozycji geograficznych i rakiea spadła jak widać. Nawet jeśli to ruskie wystrzeliły to nikt się nie przyzna bo by wyszło, że tym NATO to miękkie druty. Także jak mówią, że napewno sprawa będzie wyjaśniona to wiadomo, że sprawa będzie przypudrowana pod medialny ściek. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *