OKRĘGÓWKA: Podsumowanie rundy jesiennej – Magna Masuria

W miniony weekend [12-13.11.2022] rozegrana została 15 kolejka pierwszej grupy Klasy Okręgowej, która pokazała, że ta liga stoi na bardzo wysokim poziomie, a każde spotkanie przynosiło w większości wypadków zaskakujące rozstrzygniecie. Większość zespołów ma solidne składy i wiele zespołów realnie myśli o awansie do forBET IV ligi. Niektóre wyniki były zaskakujące i zmieniające układ sił z kolejki na kolejkę. Jak wspomniałem wcześniej pojawiła się grupa, która realnie walczy o awans, ale też jest kilka drużyn, które podupadły i nie mogą podnieść się z kryzysu.

1. BŁĘKITNI JURAND PASYM

Obecny lider klasy okręgowej konsekwentnie do ostatniej kolejki pracował na swoją pozycję. Zarząd oraz sztab trenerski mają pomysł na pasymski zespół i na jeszcze większe efekty ich pracy trzeba jeszcze trochę poczekać. Nie ma co ukrywać, że będą walczyć do samego końca o awans do IV ligi. Obecnie po 15 kolejkach zdobyli 35 punktów (11 zwycięstw, 2 remisy i 2 porażki) przy dorobku bramkowym 38 i 15 straconych.

2. VICTORIA BARTOSZYCE

Zespół z żelazną defensywą – w obecnej rundzie stracili tylko 10 bramek! Zespół staje się coraz bardziej solidniejszy, a wizja gry na nowym obiekcie pewnie jeszcze bardziej motywuje zawodników do walki o awans. Do lidera tracą jeden punkt, a to za sprawą straty punktów w przedostatniej kolejce, gdzie zremisowali z Mazurem Pisz. Po 15 kolejkach posiadają 34 punkty (11 zwycięstw, 1 remis i 3 porażki) przy dorobku bramkowym 41 i straconych tylko 10 bramkach.

3. MAZUR EŁK

Ełcki zespół, który jeszcze dwa sezony temu rywalizował w III-ligowych rozgrywkach i zaliczył ogromny spadek w IV lidze widać, że się odbudował i jest wymagającym rywalem. Widać w nim silną walkę o powrót na wyższy szczebel rozgrywkowy, lecz po drodze zahaczył kilka potknięć. Na zakończenie rundy jesiennej Mazur Ełk zdobył 32 punkty (10 zwycięstw, 2 remisy i 3 porażki) i jest to zespół z największym dorobkiem bramkowym – 49 bramek zdobytych przy 17 straconych.

4. VĘGORIA WĘGORZEWO

Zespół, który poczuł smak liderowania, choć ostatnie trzy kolejki usłane były starciami z najlepszymi zespołami. Niestety nie potoczyły się one po myśli Vęgori. Jednak jeszcze nic straconego… Trzy punkty straty do lidera to niewielka różnica, która będzie można w rundzie wiosennej odrobić. Zespół jest solidny i wie czego chce, a po 15 kolejkach ma na koncie 32 punkty (10 zwycięstw, 2 remisy i 3 porażki) przy dorobku bramkowym 36 zdobytych i 19 straconych.

5. MKS KORSZE

Po fatalnym spadku z IV ligi i sporach pomiędzy Zarządem, a częścią zawodników MKS Korsze widać, że się odbudowały, ale czy stać je w tej chwili na powrót do wyższej ligi? W środku sezonu mieli kilka nieznacznych potknięć, lecz z najmocniejszymi w lidze radzili sobie doskonale. Obecnie na zakończenie rundy posiadają 29 punktów (8 zwycięstw, 5 remisów i 2 porażki) przy 47 zdobytych bramkach i 24 straconych.

6. WILCZEK WILKOWO

Kolejny solidny zespół z powiatu kętrzyńskiego, który od kilku sezonów okupuje wysokie miejsce w górnej części tabeli. Chłopaki z Wilkowa mają czasami fenomenalne przebłyski i co jest najważniejsze – grają do końca. W trakcie sezonu mieli kilka wtop, lecz aktualne miejsce w tabeli dobrze im to rekompensuje. Po 15 kolejkach mają 28 punktów zdobytych (9 zwycięstw, 1 remis i 5 porażek), golkiperów drużyn przeciwnych pokonali 31 razy! A piłkę z własnej siatki wyciągali aż 32 razy…

7. ORLĘTA RESZEL

Chyba największy kryzys klubu został zażegnany z nadejściem tego sezonu i powoli cała drużyna odbudowuje się do walki w kolejnych sezonach. Wielu chce zobaczyć zespół Orląt w formie sprzed dwóch lat, gdzie do ostatnich kolejek rywalizowali z mocniejszymi rywalami o awans. Aktualnie reszelski zespół wyszedł z kryzysu i utrzymuje stabilną formę. Po 15 kolejkach posiada 22 punkty (6 zwycięstw, 4 remisy i 5 porażek) przy zdobytych 24 bramkach i 31 straconych.

8. MKS JEZIORANY

Zespół z Jezioran zaskoczył i podskoczył w ligowej tabeli względem poprzedniego sezonu. Na półmetku załapał się na pierwszą połowę tabeli i wiele rokuje, że do końca sezonu mogą się utrzymać na tej pozycji. Po 15 kolejkach posiadają 21 punktów (6 zwycięstw, 3 remisy i 6 porażek) przy zdobytych 25 bramkach i 24 straconych.

9. ŚNIARDWY ORZYSZ

Miał być to czarny koń rozgrywek ligowych, niebezpieczny zespół, który mógł postawić się każdemu. W poprzednim sezonie przecież zaskoczył wszystkich i zdobył trzecie miejsce w lidze. Aktualnie znajduje się w drugiej części tabeli i do formy sprzed sezonu wiele brakuje, choć zespół z Orzysza miał tak, że zawsze odpalał się w rundzie wiosennej. Obecnie posiada 20 punktów (6 zwycięstw, 2 remisy i 7 porażek), a na koncie ma 28 bramek zdobytych i 38 straconych.

10. WARMIA OLSZTYN

Wielkie nadzieje z początku sezonu i gwałtowny zjazd formy sprawiły, że Warmia w tym sezonie będzie walczyć o utrzymanie w lidze. Przed nią trudne, bo na początku rundy wiosennej będzie musiała zmierzyć się z mocnymi rywalami z czuba tabeli. Warmia obecnie zdobyła 19 punktów (6 zwycięstw, 1 remis i 8 porażek) przy strzelonych 40 bramkach i straconych 33.

11. ŁYNA SĘPOPOL

To kolejny zespół, który będzie walczyć o utrzymanie – w poprzednim sezonie uchronił się w barażach od spadku do niższej ligi i dzisiaj ze spokojem może grać w klasie okręgowej. Musi jednak mieć się na baczności w rundzie wiosennej i kalkulować każdy mecz, aby uniknąć sytuacji z poprzedniego sezonu. Po 15 kolejkach posiada 19 punktów (5 zwycięstw, 4 remisy i 6 porażek) ze zdobytymi 23 bramkami i straconymi 31.

12. LKS RÓŻNOWO

Zawodnicy z Różnowa w chwili obecnej muszą się mocno liczyć z groźbą spadku do niższej ligi. Przed nimi trudny okres w rundzie wiosennej i bezwzględna walka o utrzymanie. Obecnie posiadają 15 punktów (4 zwycięstwa, 3 remisy i 8 porażek) z dorobkiem 16 bramek zdobytych i 26 straconych.

13. CZARNI OLECKO

Olecki zespół kolejny sezon z rzędu wpisują się w walkę o utrzymanie. W poprzednim sezonie również byli na tej pozycji i uchronili się przed spadkiem w barażach. Obecnie zajmują czwartą pozycję od końca i jeśli chcą spokojnie zakończyć ligę pozostając w okręgówce to w przerwie zimowej czeka ich ogromna praca. Obecnie Czarni Olecko posiadają 13 punktów (4 zwycięstwa, 1 remis i 10 porażek) przy zdobytych 23 bramkach i 34 straconych.

14. RONA 03 EŁK

Gdzie się podział ten fenomenalny, który szturmem wszedł z A-klasy i zwojował połowę ligi? Po poprzednim  sezonie opadł kurz, a dziś Rona 03 Ełk wisi nad przepaścią spadku z powrotem do niższej klasy ligowej. Obecnie posiada 13 punktów (3 zwycięstwa, 4 remisy i 8 porażek). Do siatki rywali zawodnicy Rony trafiali 20 razy, a piłkę z siatki wyciągali aż 36 razy.

15. MAZUR PISZ

Ewidentnie ten beniaminek odbił się od twardej ściany w klasie okręgowej i zaliczył mocną lekcję w starciu z silnymi zespołami klasy okręgowej. Obecna sytuacja piskiego zespołu jest trudna, żeby nie powiedzieć, że jest aż za trudna. Obecnie po 15 kolejkach mają na koncie 7 punktów (2 zwycięstwa, 1 remis i 12 porażek) przy zdobytych 16 bramkach i straconych 47.

16. ŻAGIEL PIECKI

Ciężko powiedzieć, co się stało z tym zespołem? W poprzednim sezonie zachłystnęliśmy się fenomenalną grą Żagla, który stawiał twarde warunki i do ostatniej kolejki walczył o jak najlepsze miejsce w ligowej tabeli ścigając się zarówno z Roną 03 Ełk jak i Śniardwami Orzysz. Czy odejście Spirydona do Granicy Kętrzyn też jest tego powodem, że dziś Żagiel Piecki nie zwyciężył w ani jednym meczu obecnej rundy? Ciężko powiedzieć. Zawodnicy zostawiają zdrowie i serce na boisku i potrafią się postawić trudniejszym zespołom, ale jednak brakuje tego czegoś. Przed Żaglami trudny okres i zapewne odbudowa w niższej klasie rozgrywkowej. Szkoda, bo zespół w poprzednim sezonie zapowiadał się na twardego gracza, a obecnie jest własnym cieniem. Po 15 kolejkach zespół zdobył 2 punkty (0 zwycięstw, 2 remisy i 13 porażek). Zdobyli 13 goli i stracili 54 bramki.

Podsumowując już na półmetku można sondować kto będzie walczył o awans, a kto o utrzymanie, a kto może liczyć się ze spadkiem. Największa rozgrywka o awans rozegra się pomiędzy czterema zespołami: Błękitni Jurand Pasym, Victoria Bartoszyce, Mazur Ełk oraz Vęgoria Węgorzewo. Tutaj decydować będzie komu ile zostanie sił i czy te zespoły utrzymają wysoką formę do ostatniego spotkania. Z walki o awans odpuści sobie najprawdopodobniej MKS Korsze – zespół ten ma obecnie jeszcze trudną sytuacje i minie sezon nim wszystko ustabilizują. Pewnymi spadku w obecnej chwili są dwa zespoły: Żagiel Piecki i Mazur Pisz, natomiast o utrzymanie do końca walczyć będą cztery zespoły: Rona 03 Ełk, Czarni Olecko, LKS Różnowo oraz Łyna Sępopol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *