WAŻNY TEMAT: „Gmina Barciany na skraju bankructwa ?” – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: „Gmina Barciany na skraju bankructwa ?”

18

Taki tytuł, napisany tłustym drukiem, zaopatrzony w znak zapytania, ukazał się oczom mieszkańców gminy Barciany jesienią 2018 roku, w samym środku kampanii wyborczej, na pierwszej stronie jednej z papierowych gazet. Zapytanie było bałamutne, żeby nie powiedzieć głupie, ponieważ według polskiego ustawodawstwa żadna gmina nie może zbankrutować. Jednak ten tytuł – zapytanie zasiał duży niepokój wśród mieszkańców gminy. Wykorzystała to kandydatka na funkcję wójta, nikomu wówczas nieznana Marta Kamińska, która z tego problemu uczyniła główny zarzut wobec dotychczasowego wójta a oddłużenie gminy stało się głównym punktem jej programu wyborczego, zwanego przez nią „pomysłem na gminę Barciany”. Postanowiliśmy przyjrzeć się jak z problemem tym radzi sobie dzisiaj już wójt – Marta Kamińska. Zacznijmy od tego, że podczas czerwcowej sesji, rada gminy Barciany dokonywała oceny dokumentu: „Raport o stanie gminy Barciany za 2020 rok”, która to ocena miała być podstawą do udzielenia pani Kamińskiej wotum zaufania. Jak wiadomo, pani Kamińska wotum zaufania nie otrzymała a jak wynika z wypowiedzi niektórych, niezależnych radnych, którzy odmówili jej poparcia, główną przyczyna takiego stanowiska było właśnie nie realizowanie własnego programu i dalsze, niebezpieczne już zadłużanie gminy. Ze wspomnianego raportu wynika, że na koniec 2020 roku zadłużenie gminy Barciany wyniosło 19 692 301 złotych i 87 groszy, co oznacza, że zadłużenie gminy wzrosło w ciągu dwóch lat „oddłużania” o prawie 1 700 000 złotych. Plasuje to gminę Barciany, per capita, w ścisłej czołówce najbardziej zadłużonych gmin w Polsce.

Oznacza to, że na każdego mieszkańca gminy Barciany przypada już ponad 3000 złotych długu.

Teraz czas na postawienie pytania: Co może grozić gminie w związku z tak dużym zadłużeniem? Wspomnieliśmy już, że wykluczone jest bankructwo ale w sytuacji braku perspektyw na wyjście z zadłużenia istnieje możliwość likwidacji gminy poprzez przyłączenie poszczególnych jej części do sąsiednich gmin. Czy to grozi gminie Barciany? Naszym zdaniem, w chwili obecnej nie, chociaż sytuacja nie jest dobra. Podstawą do takiego twierdzenia jest odległa pozycja gminy Barciany w rankingu samorządów za 2020 rok. W rankingu tym gmina Barciany uplasowała się na odległej 1216 pozycji, zdobywając zaledwie 18,98 punktów. W rankingu oceniano gminy w czterech kategoriach: 1. Trwałość ekonomiczna, gdzie gmina zdobyła 3,51 punktów. 2. Trwałość społeczna – 10,51 punktów. 3. Trwałość środowiskowa – 4,96 punktów i co charakterystyczne: 4. Jakość zarządzania i współpraca – 0,00 punktów.

Życzymy mieszkańcom gminy Barciany jak najlepiej. Dlatego o „postępach” w oddłużaniu gminy Barciany będziemy informować ponieważ o trudnej sytuacji finansowej wspomniana papierowa gazeta milczy jak zaklęta.

18 thoughts on “WAŻNY TEMAT: „Gmina Barciany na skraju bankructwa ?”

 1. Po co tyle ludzi zatrudnia. Np. W gopsie zlikwidowano już im 500 i 300 plus dodatkowo jeszcze inne formy a pracowników nadal tyle samo. Zwolnić ich. Żeby jeszcze znali się na tym co robią, a to wykształcenia zero wiecznie problemy ze wszystkim. Jeszcze alimenty powinni przenieść gdzieś indziej bo też Pani tylko błędy robi i poprawia wszystko.

 2. Pani zajmująca się funduszem alimentacyjnym nie zna się na rzeczy, tak jak większość osób pracujących w tutejszym gopsie.

 3. Powinni pozwalniać przynajmniej 1-2 os.w Gminnym Ośrodku Kultury i tak instruktorów tylu nie ma,1 os.GOPS-u,2 os.Urząd Gminy (3 kierowców raczej nie potrzeba,jak i młodzieżówkę przy kasach itp)i już przy rozliczeniu rocznym ile zaoszczędzone 👍

 4. To gdzie będą wtedy pracować znajomki organu wykonawczego?A tak a propos ,czy ktoś widział zdjęcia z imprezy w Moltajnach,poza tymi na stronie GOK.Dlaczego są zdjęcia tylko za dnia,a hulaszczej zabawy juź ni ma?🙂

 5. Nikt nikomu nie zabrania wstawać i iść na 7 do pracy. A że większość komentujących to osoby biorące 500 + mające kilka dzieci dzięki ktorym mają na papieroski i piwko, siedzące na 4 literach i mówiące ze im sie należy to mnie wcale nie dziwi. Gdyby nie Ci młodzi ludzie, bo to na nich trzeba stawiać i wspierać to byście nie mieli na to wszystko bo to oni płacą podatki z których macie swoje darmowe pieniądze.

 6. A może piszą to osoby które mieszkają w Barcianach, jeżdżą do pracy do innych miast, wstają wcześniej i nie mają dzieci i też płacą podatki 🙂 oraz wykształcenie wyższe niż większość osób w tych miejscach pracujących hm ?? Takie to dziwne?

 7. Ludzie do Gopsu w Barcianach przychodzą po pomoc. Dla niektórych jest to ponirzeniem. A większość osób tam pracujących zwłaszcza dwie panie siedzące w gabinecie naprost wejścia za plecami obgaduje takie osoby i twierdzą że jest to patologia. Uważam że takie komentarze nie powinny mieć miejsca w miejscu gdzie raczej powinno pomagać się tym ludziom.

  1. Czemu Pani nie zgłosi tego do kierownika GOPS-u?takie zachowania trzeba zgłaszać nawet po to by dostały reprymendę. A Pan Paweł powinien wziąść je do pionu..

 8. A mnie trochę wstyd. Przyznam się, że agitowałem, w czasie wyborów, za Kamińską, Myslałem, że od Kozyry nikt nie może być gorszy. Jak ja się pomyliłem.

 9. Każdy chce pracować i żyć, trzeba mieć troszkę wyrozumiałości i byc wporzadku wobec siebie samego. Boli kogoś ze ktoś pracuje. Patointeligencjo otrząśnijcie się i nie idzie tą drogą.

 10. Kurcze, prawie 20 milionów długu to na tak maleńką gminę (6000 mieszkańców) trochę dużo. Prawie połowa z tej kwoty (8.823. 000zł) to już „zasługa” 2 lat 'pracy” pani Kamińskiej. Strach pomyśleć co będzie po 5 latach.

 11. Ja uważam że dwa lata to mało czasu na to aby ruszyć z całym planem do przodu. Większość z was chciałaby aby całe zadłużenie naszej gminy zlikwidować w jeden rok. Niestety. Nie jest to możliwe. I nie jest to też możliwe gdy non stop podcina sie skrzydła zapewne. Ja mogę tylko współczuć P Wójt i życzyć wytrwałości.

 12. Nie martw się długiem Barcian on był i za uprzedniego Wójta i wszystko funkcjonowało a teraz jeszcze lepiej jest niz było.

  1. lepiej niż było,może lepiej niż będzie.Niebawem ruszy budowa marketu w Barcianach,a co to oznacza,oprócz tego,że mieszkańcy będą mieli kolejny market do wyboru?To że po tyłku dostaną przedsiębiorcy,którzy tak wierzyli słowom organu wykonawczego.

 13. Na szczęście jeszcze trochę czasu jest na to aby udowodnić swoje. Jest taka ilość osób udzielające sie mocno na internecie ale nie mające zielonego pojęcia o sytuacji naszej Gminy z tego co widzę. Ja głosowałam na Panią i wierzę ze zle nie zrobiłam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *