WAŻNY TEMAT: „MARIONETKI” w Radzie Miasta? – Magna Masuria

 9 września br., po ponad miesięcznej przerwie odbędzie się Sesja Rady Miejskiej w Kętrzynie. Ponownie na tapetę wraca temat odwołania ze stanowiska Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kętrzynie, którą obecnie piastuje Rafał Rypina (klub radnych PiS). Według kuluarowych rozmów nowym Przewodniczącym miałby zostać Dariusz Duczek (klub radnych Kętrzyn 2000), a miejsce Wioletty Czech (klub radnych PiS) miałby zastąpić Andrzej Niedźwiedzki (Platforma Obywatelska).

Saga z odwołaniem Rafała Rypiny trwa od momentu buntu rannych Prawa i Sprawiedliwości, który miał miejsce 19 czerwca 2020 roku na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta w Kętrzynie. Wtedy doszło do pierwszego poważnego starcia radnych z burmistrzem, którzy jasno sprzeciwili się decyzji obecnie rządzących. Od tamtej pory co chwilę powraca sprawa odwołania Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kętrzynie, Rafała Rypiny.

Radny Duczek na Przewodniczącego?

Od samego początku planowanych roszad w kętrzyńskiej Radzie Miejskiej następcą Rypiny miałby zostać wieloletni Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętrzynie za czasów burmistrza Hećmana- Dariusz Duczek (klub radnych Kętrzyn 2000). Sytuacja nabrała rozgłosu po awanturze, jaka miała miejsce podczas budżetowej sesji Rady Miasta w Kętrzynie, która odbyła się pod koniec grudnia 2020 roku. Wtedy już jasno o zmianie Przewodniczącego mówili zarówno radni Aktywnego Samorządu oraz niektórzy radni będący w „niby” opozycji do burmistrza Niedziółki.

Można przypuszczać, że obsadzenie radnego Duczka na stanowisku Przewodniczącego Rady Miejskiej będzie na rękę burmistrzowi. Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że burmistrz ma wpływ na decyzyjność radnego w głosowaniach nad różnymi uchwałami podczas Sesji Rady Miejskiej. Nieoficjalnym tego powodem ma być groźba zwolnienia jego synów i synowych z jednostek podległych pod Urząd Miejski w Kętrzynie.

Radna Wioletta Czech również na celowniku

Radna Wioletta Czech najgłośniej krytykuje dokonania obecnej władzy, co również nie pasuje zarówno Niedziółce jak i Wróblowi, który otrzymuje od niej najwięcej krytyki. W kuluarach rewolty w Radzie Miasta dochodzą nieoficjalne wieści o odwołaniu Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Kętrzynie, a zarazem Przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych. Jej miejsce miałby zastąpić Andrzej Niedźwiecki z Platformy Obywatelskiej, który również przeszedł na stronę Ryszarda Niedziółki.

Powodem tego mogą być powiazania partyjne pomiędzy radnym Niedźwiedzkim, a zastępcą burmistrza Wróblem. Przypomnijmy, że Wróbel mocno sympatyzuje z Platformą Obywatelską oraz uczestniczy w każdym ważniejszym spotkaniu PO na Warmii i Mazurach. Drugim prawdopodobnym powodem przejścia radnego Niedźwiedzkiego na stronę Niedziółki jest fakt jego pracy w starostwie, gdzie wpływ na jego decyzyjność może mieć starosta Kochanowski – który nie kryje sympatii do burmistrza Niedziółki.

Być jak chorągiewka na wietrze?

Już wcześniej pisaliśmy o nowych koalicjantach w Radzie Miejskiej Ryszarda Niedziółki. Jednak w ostatnim czasie wszystko wyklarowało się zwłaszcza po zmianie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Już wcześniej opisywaliśmy jak radni, którzy „zdradzili” mieszkańców Kętrzyna oraz weszli do Rady Miejskiej dzięki Hećmanowi kilkukrotnie spotkali się z Ryszardem Niedziółką planując nowy kętrzyński ład. Jest to przykra sytuacja, ponieważ radni przystępujący do obecnego włodarza również popierają utratę 14 milionów dofinansowania na ul. Ogrodową i ul. Górną? Akceptują wyprowadzanie publicznych pieniędzy przez Wróbla na zbędne miastu inwestycje np. elektryczne skutery Straży Miejskiej czy ogród „smrodu”? Zatrudnianie przez Wróbla jego znajomych? Niszczenie ludzi zaangażowanych i oddanych miastu? Czy radnym, którzy przeszli na stronę Niedziółkę zależy na własnym interesie? Panie Duczek i Niedźwiedzki?  

Rypina uczynił Niedziółkę burmistrzem – lecz Niedziółka ponownie zdradził?

Przypomnijmy, że po pierwszej turze wyborów na burmistrza miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman uzyskał prawie 43 procent poparcia mieszkańców, 38,5% zdobył Niedziółka, a 18,5 % mieszkańców Kętrzyna zagłosowało na Rafała Rypine, który w dalszej części kampanii wyborczej poparł obecnego włodarza miasta – za co został nagrodzony stanowiskiem Przewodniczącego. Nie jest to pierwsza zdrada Niedziółki w historii samorządu. Podobna sytuacja miała miejsce w Radzie Powiatu we wcześniejszej kadencji kiedy Ryszard Niedziółka startując z list PSL-u dostał się do Rady Powiatu Kętrzyńskiego i został mianowany starostą, po czym zdradził. Tutaj można odnieść wrażenie, że dochodzi do powtórki z historii.

Najbliższa Sesja Rady Miejskiej w Kętrzynie potwierdzi czy dojdzie na pewno do roszady na stanowisku Przewodniczącego, czy radni miejscy „nowej koalicji” będą bawić się w podchody. Jedno jest pewne zarówno burmistrz Niedziółka jak i radni stoją w stagnacji, a jedynie, co pozostało do końca kadencji to spory, walka, zastój – czyli przysłowiowe igrzyska, lecz mieszkańcom nikt z nich nie rozda „chleba i wina”.

23 thoughts on “WAŻNY TEMAT: „MARIONETKI” w Radzie Miasta?

 1. W Radzie Powiatu sytuacja tożsama. Marionetka i chorągiewka w jednym kucharzu. Można odnieść wrażenie, że tez dochodzi do powtórki z historii. Nie warto na takiego marnować swojego głosu.

 2. Jesli redakcja stwierdza że Wróbel mocno sympatyzuje z Platformą Obywatelską oraz uczestniczy w każdym ważniejszym spotkaniu PO to wychodzi na to ze takze z kucharzem? A z kim sympatyzuje kucharz wiadomo od dawna. No to nieźly kogiel mogiel. Jak to było seria reportaży Matactwa poza układami?

 3. Żal patrzec na nasze miasto. Tutaj nic się nie dzieje, nic nie rozrasta, marazm i upodlenie radnych. Wszystko rozdzielone, rozpalcelowane miedzy znajomkow. Wszystkie przedszkola przejęte przez Chorągiewke, ktora skacze od Kajfasza do Judasza. Miasto w porownaniu z innymi miastami w okolicy umiera. Smutno patrzec na to wszystko. Ani tu zyc, ani uciekac.

 4. Powiem tak pani Czech do przewodniczenia komisją ds. kultury itd. po prostu się nie nadaje, więc ta zmiana akurat moim zdaniem jest jak najbardziej dobra. Nie dobrym pomysłem jest ewentualny jej zmiennik, bo jaką pan Niedźwiecki ma wiedzę o kulturze, sporcie itd. ? Przewodniczącym takiej komisji powinna być osoba, która ma jakaś wiedzę o dziedzinach, którym przewodniczy, interesuje się pracą danych jednostek, spotyka się z ich dyrektorami, rozmawia itd. Pan Duczek na przewodniczącego rady? Też słabo. Uważam, że pan Rypina w tej roli jest dobry i tu zmiany nie sa potrzebne. Podsumowując. czy nie lepiej sie dogadać i zacząć w końcu pracować dla dobra mieszkańców i w ich interesie, a nie w swoim?

   1. Czy Niedwiedzki wystąpił w obronie budunku Loży, kiedy broniła go radna Czech razem ze społecznymi działaczami?
    – NIE
    Czy Niedwiedzki bronił Biblioteki Miejskiej?
    – NIE

    Czy tą kandydaturą Niedziółka I Wróbel chcą zniszczyć kulturę w Kętrzynie?

 5. Ujnia z grzybnią w naszym mieście. Dodam jeszcze, że Sikora lubi się afiszować w Giżycku, więc jak mu w Kentaki nie wyjdzie, to skoczy 30 km dalej.

 6. Co do tego ,że Duczek to bardzo slaby kandydat na przewodniczącego Rady Miasta pełna zgoda.
  Ale decyzja należy do Rady,która zdecyduje czy zmieniac,a jak zmieniać to na kogo.

 7. A tego Wróbla trzeba odwołać z z funkcji Z-cy Burmistrza jak najprędzej, ustawili się z żoną ona w Barcianach on w Ketrzynie .
  W Barcianach tak przy okazji to w Spółce wyladowal na funkcji Prezesa protegowany Prokopa i Kochanowskiego Jarosław Óżański jak rowniez byly dzialacz SLD Wladyslaw Anchim z Węgorzewa zwolniony z „Wodociągów ” w Korszach (super komitet wyborczy na zblizajace się wybory Samorzadowe dla Pani Kamińskiej ).

 8. Radny uzależniony w jakikolwiek od wójta lub Burmistrza jest zupełnie niepotrzebny. Co może zdaiałac taki radny w Barcianach, którego zona pracuje w urzędzie gminy? Nic. Gdyby miał odrobinę honoru to by złożył rezygnację. Tak powinieneś zrobić panie radny z Barcian.

 9. proponuję poruszyć temat smogu na ulicach Skrajna, Poniatowskiego, dziś AQI 72, dobre 25, na ulicy bawią się dzieci

 10. Cyt,”Drugim prawdopodobnym powodem przejścia radnego Niedźwiedzkiego na stronę Niedziółki jest fakt jego pracy w starostwie, gdzie wpływ na jego decyzyjność może mieć starosta Kochanowski – który nie kryje sympatii do burmistrza Niedziółki.”
  Proszę wziąć pod rozwagę zatrudnienie w szkole podległej pod Kochanowskiego Żony Niedźwieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *